Sadece söylem ve toplantılar yetmez

Düzce Tv’nin kuruluşunun 25. yılı dolayısıyla ziyaretler devam ediyor. Ziyaretler kapsamında televizyonumuzu ziyaret eden Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı başkanı Yusuf Taşhan, Düzce’de turizmin gelişmeme nedenini anlattı.

Düzce Tv’nin 25. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle televizyonumuza hayırlı olsun ziyareti yapan Yusuf Taşhan, Düzce turizmini değerlendirdi. Düzce’de turizm ile ilgili olarak sadece sözlerin ve toplantıların yapıldığını icraata geçirilecek hiçbir çalışmanın olmadığını ifade eden Düzce Tanıtma ve Kalkınma Vakfı Başkanı Yusuf Taşhan, Turizmin Düzce’de gelişmesi için gereken süreçlerin bir türlü tamamlanamadığının altını çizdi. Yusuf Taşhan; “Düzce Tv’nin malum kurucularındanım. Düzce TV’nin bir yerde ismiyle devam ettirilmesi emek verenleri tebrik ediyorum. Hayırlı olsun demeye geldim. Düzce TV’ye Düzce’nin ihtiyacı olduğunu her zaman söylüyorum. Düzce TV gibi amaca uygun halkı bilgilendirecek aydınlatacak yayınların önemli olduğunu söyleyemeye geldim. Bundan sonra da halk sizlerin haberlerinizden yararlanır. Düzce’de Düzceliliğini yaşar. Düzce Turizm Derneği Başkanı olarak Düzce’de turizmin neden halen yerinde saydığını anlattı. Yusuf Taşhan; “Turizm planlamasında eksiklik var. Düzce’ye gelen turun ve turistlerin Düzce halkının onlardan yararlanabileceği altyapısı yok. Düzce’ye gelen turların ve turistlerin yüzdesinin kaçından haberi var. Bunu da bilmiyoruz. Turizmin Düzce’de olmamasına sebep yok. Düzce turizm konusunda gerçekten güzide bir şehrimiz.  Düzce coğrafi olarak gördüğüm iller içinde turizmle alakalı zenginliği konusunda bulunmaz ve değerli bir yer olduğunu her zaman söylüyorum” dedi.

 

“Konuya vakıf kişiler istişareden uzak”

Yusuf Taşhan; “Düzce’de çalışmalar konusunda konuya vakıf olan kişilerle istişare yapılmıyor. Kurumların üst düzey kişileri ile yapılan toplantılara neye istinaden yapıldığını bilerek katıldığımız toplantılarımız çok az. Toplantılarda alınan kararların hayata geçirilmesinde sıfırız. Biz önce turizm planlamasını yapamıyoruz. Düzce’de rafting var. Rafting devam edecekse baraj konusunda tereddüt var. Bu rafitng alanında neler yapılmalı bunun planlanması lazım. Gelen turistten rafting alanından ki işletmecilerin yararlanması lazım. Yararlanamıyorsa halk o tura güler yüzle bakmaz. O bölgede ikamet eden insanların geliri varsa o insanlar turları ellerinde çiçekle karşılar. Bununla ilgili çalışmalar yapılmış değil. Tura çıkan insan maceracı insandır. Bu insanları hoş tutacaksın. Onların bir yerde bulamadığı ikramları onlara sunacaksın ve paralarını alacaksın” diye konuştu

 

“Turizm İl Müdürlüğü de Valilikte kayıtsız”

Yusuf Taşhan, Turizm İl Müdürü ve Valiliğin turizm bölgesindeki vatandaşlarla toplantı yapıp o9 bölgelerde neler yapılması gerektiğini belirlemek gerektiğini dile getirerek İl Turizm Müdürlüğü ve Valiliğin bu konuda çalışması olmadığını söyledi. Yusuf Taşhan; “Samandere diyelim. Samandere müthiş bir turizm kaynağımız. Samandere ile ilgili olarak Turizm İl Müdürlüğü, Valiliğimizin yapacağı program dahilinde halkla toplanıp mutlaka şelaleye iniş kapısının karşısına köy halkının satış yapabileceği reyonlar konulması, gelen insanlara ikramlar yapılması ve satışların yapılması gerekiyor. Bunu yaptığımız zaman turizm denilen faaliyet ortaya çıkacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Turizmi ilk önce turizm il müdürü üstlenecek”

Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Başkanı Yusuf Taşhan; “Güzeldere’ye giderken yol boyunca ki görüntü kirliliği turistin hevesini kırıyor. Turizmi birinci derecede üstlenecek olan Turizm İl Müdürlüğüdür. Turizm İl Müdürlüğü ile turizmin devamını sağlayacak olan belediye başkanlarıdır. Hep birlikte bir istişare yapıp bölgelerinde turizm alanlarının ne gibi işleyeceği konusunda çalışmalar yapmalıdırlar. Bu belediye başkanlarımız ile valiliğimizi izni ile turizm il müdürlüğünün izni ile en kısa sürede toplantı yapmayı düşünüyoruz. Belediye başkanlarımızın yörelerinde hazırlık yapmaları için toplantı yapacağız. Geçmişte ki ihmalleri yapmayız” diye konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
9.05.2019
12:48

turizmde ilerleyemediğimiz belli.. vakıf olarak düzce için düzce turizmi için ne yapmışlar? bir organizasyon yapıp bir minibüs tutup halkı mı gezdirmişler en basiti?

Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,84
dostlar alışverişte görsün
8.05.2019
21:10

Düzce yi tanımayan turizm ve milli parklar müdürü ile bu işler olmaz. Milli parklar müdürü mesaiye bile gelmiyor, valilik bunu bilmiyor mu, gereği niye yapılmıyor

Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,30
Gerçek
8.05.2019
13:49

Yusuf bey çok doğru söylüyor lakin kendisinin de içraatı sadece sözde..yok aslında birbirinizden farkınız...

Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,98
düzceli


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.