Fındık fiyatları düşüşünü sürdürüyor

Fındık fiyatları düşüşünü sürdürüyor

Türkiye’nin en önemli ihracat ürünlerinden birisi olan fındıkta üreticiler fındık fiyatlarını araştırmaya devam ediyor. TMO fındığı dönüm başı 130 kilo ile alırken, serbest piyasada fiyatlar 13.75’e kadar geriledi.

Türkiye’nin en önemli ihracatlarından birisi olan fındıkta fiyatlar günden güne erimeye devam ediyor. TMO Fındık alımlarını 16.50 ile 17.00 lira arasında alırken, serbest piyasada fiyat 13.75’e kadar geriledi. Üreticiler fındıklarını TMO’ya vermek istese de bu çok başarılı olmuyor. Dönüm başı 130 kilo fındık alan TMO, üreticilerin verimli geçen fındık dönemini es geçiyor. Haliyle üreticide dönüm başı fındıkta 130 kilo ve üzerini serbest piyasada ki fındıkçılara satıyor. Fiyatlar serbest piyasada çok düşük olunca da bu ciddi oranda sıkıntı oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dip fiyatına rağmen serbest piyasadakilerin fiyatı aşağıya çekmesi üreticileri de kızdırıyor. Fiyatlar sadece Düzce’de de böyle değil. Sakarya, Kocaeli, Ordu’da aynı fiyatlar işliyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.