Milletvekili Fahri Çakır’ın öngörüsü doğru çıktı

Milletvekili Fahri Çakır’ın öngörüsü doğru çıktı

Daha önce ekranlara bol bol fındık yerken yansıyan AK Parti Milletvekili Fahri Çakır’ın fındık sevdasını ünlü Profesör Canan Karatay yaptğı açıklama ile destekledi. Ancak Canan Karatay’ın açıklamasından yıllar önce her gittiği yerde kavrulmuş fındık yiyen Fahri Çakır, öngörüsüyle hayran bıraktı.


Yaptığı açıklamalarla hayran kitlesine sahip olan  ünlü profesör Canan Karatay, bu defa milletvekili Fahri Çakır’ın en sevdiği yemiş olan kavrulmuş fındık açıklaması ile gündeme oturdu. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, fındığın çok önemli bir ürün ve besin kaynağı olduğuna işaret ederek, faydalarının saymakla bitirilemeyeceğini söyledi. Karatay, 7'den 70'e herkese fındık tüketmesini tavsiye ederek, şöyle konuştu; "Fındık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır. Özellikle sınav öncesi çocuklara fındık yedirilmesini öneriyoruz. Çünkü fındık tüketildiğinde insanları zinde tutar. Ben her zaman söylüyorum, fındık fıstık çıtır çıtır, hem kan yapar hem ısıtır. Fındığın içerisinde demir, fosfor, magnezyum, omega 3 ve omega 6 vardır. Ordu Sayfası vardır. Fındığın yağı da çok faydalıdır. Vatandaşlarımız yağlı olduğu için sakın yememezlik etmesin ya da çocuklarına yedirmemezlik etmesin. Mutlaka her fırsatta fındık tüketsin".

 

Peynirinde Ekmeğinde Yerine Yenebilir
Fındığın fazla tüketilmesinin asla zararının olmayacağını vurgulayan Karatay, "İsteğiniz gibi doyana kadar yiyebilirsiniz. Sabah kahvaltıda tüketilebilir. Peynirin yerine, ekmeğin yanına çok yakışır. Öğle yemeğinde etin yerine yenilebilir. Ara öğün yapanlar yoğurdun içerisine katarak yiyebilir. Gece yatmadan, 20.00'den önce de yenilirse çok güzel uyunur" diye konuştu.

 

Fındığı Bol Yiyen Şeker Hastası Olmaz
Fındık tüketenlerin şeker hastalığına yakalanmadığını yapılan bir çalışmada ortaya konulduğunun da altını çizen Karatay, "Haftada beş sefer fındık yiyen insanlarda şeker hastalığının çok azaldığı Harvard Üniversitesinde yapılan çalışmada tespit edildi. Ama hiç fındık yemeyenlerde ise şeker hastalığına yakalandığı gösterildi. Bu açıdan baktığımızda fındığın faydaları bir kez daha ortaya çıkmaktadır" ifadesini kullandı.

Milletvekili Fahri Çakır, hayran bıraktı
Prof. Dr. Canan Karatay’ın fındık ile ilgili olarak yaptığı açıklama akıllara fındığı özellikle de çifte kavrulmuş fındığı çok seven ve gittiği her ortamda mutlaka kavrulmuş fındık arayan Milletvekili Fahri Çakır’ı getirdi. Yediği fındıklarla hafızalara kazınan Vekil Çakır’ın Canan Karatay’ın açıklamalarından yıllar önce yemeye başladığı fındık ile sağlığını korumasının sırrı da ortaya çıkarken, ileri görüşlülüğü ve öngörüsüyle kendisine hayran bıraktı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
29.09.2019
21:07

ticaret odası başkanı iken tonlarca tüketmişti

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,06
reisin arkadaşı


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.