Belediye Gelirleri Giderleri Karşılamaya Yetmiyor

Belediye Gelirleri Giderleri Karşılamaya Yetmiyor

65. Hükümet Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kurumda yıllardır büyük sorun olan ve çözüme kavuşturulamayan borç yükünü ortadan kaldırmak üzere yeni kararlar alınacağını açıkladı.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Düzcelilerin güvenini kazanarak Düzce Belediye Başkanlığı koltuğunu devralan 65. Hükümet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, resmen göreve başladığı ilk haftada kurum içi bir genelge yayımlayarak harcamalarda radikal kararlar almıştı. Piyasa ve kredi borçlarının katlanarak arttığı Düzce Belediyesinin öz kaynaklarını verimli değerlendirmek ve kurum gelirlerini giderlere denk bir hale getirmek üzere başlatılan acil eylem planı 5 ay gibi kısa bir süre içinde yarı yarıya tasarruf edildiğini gözler önünde serdi.

"Belediye Gelirleri Giderleri Karşılamaya Yetmiyor"

Mali Disiplin Tedbirlerinin uygulandığı 5 aylık icraat raporlarını inceleyen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yapılan hizmetlerdeki değişimin yanı sıra gelir-gider dengesinin birbirini karşılayamadığını tespit etti. Aylık harcama tutanaklarında hangi kalemde ne kadar harcama yapıldığını inceleyen Başkan Özlü konuyla ilgili kısa bir açıklama yaparak "göreve geldiğimiz gün Düzce Belediyesinin borcu toplamda 477 Milyon TL idi. Bu konuda alanında uzman isimlerle gelir-gider incelemesi, borçların türü ve ödeme planlarını inceledik. Acil eylem planı olarak Mali Disiplin Tedbirlerini uygulamaya başladık. 5 ayda yarı yarıya bir tasarruf oranı ortaya çıktı. Kurumumuzun aylık net gideri yaklaşık 8 Milyon TL. Bu meblayı mümkün oldukça aşağıya çekmeye çalışıyor, elzem ihtiyaçlar dışında kalanları beklemeye alıyoruz. Ancak kurumumuza kaynak olarak gelen mebla ise yaklaşık 7 Milyon TL. Bu da demek oluyor ki her ay 1 Milyon TL zarar ediyoruz. Şimdi bu uygulamalara yenilerini eklememiz gerekiyor" dedi.

 

"Daha Sıkı Tedbirler İle Borçlar Azaltılacak"

Mali Disiplin Tedbirlerine daha radikal kararların da ekleneceğini ifade eden Başkan Dr. Faruk Özlü vatandaşlarla el ele vererek hizmet kurumu belediyeyi borçlarından kurtarmayı hedeflediğini söyledi. Başkan Özlü: "Şimdi hem gelir gider dengesini sağlamak hem de orta vadede kurumumuzun borçlarını ciddi oranda azaltmak amacıyla yeni kararlar uygulayacağız. Bunlardan ilki toplu taşıma sisteminin özelleştirilmesi. Bu konuyu daha önce gündeme getirmiştik. Tıpkı Et Kombinasında olduğu gibi şehir içi ulaşım sistemini rantabl bir biçimde yeniden düzenleyerek belediye denetimi altında özel işletmeye devri için çalışma başlatacağız. Bunun yanı sıra biliyorsunuz su faturaları konusunda sıkıntılarımız mevcut. Birikmiş fatura borçlarının tahsili konusunda vatandaşlarımızı üzmek istemiyoruz. Bu sebeple "Akıllı Sayaç" kullanımını teşvik ederek ön ödemeli su tüketimine kademeli olarak geçiş sağlayacağız. Hep birlikte Düzce'yi daha güzel hale getireceğiz."

Başkan Özlü açıklamasını Mali Disiplin Tedbirlerinden ödün vermeden, gelir akışının düzenlenmesine paralel olarak yatırım ve hizmetlere de hız verileceğini ifade ederek bitirdi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
28.08.2019
17:14

çilimli belediyesi de sürekli boş gidip gelen otobüslere dikkat etmelimidir acaba

Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,62
mg
27.08.2019
19:47

Önce işcinin hakkını ver bu borcu işci yapmadı hakkım haram zıkkım olsun Allah en sevdiğinden çıkartsın dilerim rabbim den tez zamanda göstersin

Katılıyorum   Katılmıyorum
%45,36
Kafkas


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.