YSK'nın Kararını Eleştirdi

YSK'nın Katrarını Eleştirdi

Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararıyla ilgili açıklamada bulundu.

Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararıyla ilgili açıklamasında, "Yüksek Seçim Kurulu’ nun 31.03.2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık Seçimlerinin yenilenmesine yönelik olarak vermiş olduğu 06.05.2019 tarihli kararı nedeni bu açıklamayı yapmak gereği doğmuştur.

 

   Barolar ve Avukatlar, Avukatlık Kanunu’ nun kendilerine vermiş olduğu yükümlülük uyarınca Hukukun üstünlüğünü ve İnsan Haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak zorundadır. Baromuz, kuruluşundan bu yana, Laik, Demokratik Hukuk Devletinin değerlerinden yana tavır koymuş ve bu güne değin mücadelesini Hukuk Devletinin tüm kurumlarıyla işlemesi için vermiştir.

 

   06.05.2019 tarihli Yüksek Seçim Kurulu’ nun alınan kararında seçimin yenilenmesi nedeni olarak seçim kurullarında kamu görevlisi olmayan kişi yada üyelerin sandık kurulu üyesi olduklarından bahisle sandık kurullarının usulsüz oluşturulduğu gösterilmiştir. 298 sayılı Seçim Kanununda sandık kurulu başkanı ve bir üyenin kamu görevlisi olması kuralı getirilmekle beraber bunun mümkün olmadığı hallerde sandık kurullarının teşkilinin usule uygun olacağı kabul edilmiştir. Bu durumda verilen yenileme kararının gerekçesinin Hukuka ve Yasaya uygun olmadığı açıktır. Kaldı ki usulsüz oluşturulduğu iddia olunan sandık kurullarının seçmen iradesine ve seçim sonuçlarına ne şekilde etkilediği de alınan kararda ne yazık ki açıklanmamıştır.

 

   31 Mart seçimlerinin ardından tüm ülke İstanbul seçimlerini ve bu seçimlere yapılan itiraza kitlenmiş, 31 Mart’ tan 6 Mayıs’ a kadar her geçen gün artan ivmeyle gerilim tırmandırılmış, Yüksek Seçim Kurulu böylesi tırmanan gerilimin sonrasında bu yenileme kararını vermiştir. Kuvvetler ayrılığına dayanan sistemimizde Yargı erki Yasama ve Yürütme erkiyle yan yana gider bir görüntü vermeye başladığından beri artık kamuoyu Yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını sorgulamaya başlamış, bu bağlamda yargının güven kaybı Ülkemizin bütünlüğü için tehdit ve demokrasimiz için tehlike oluşturmuştur.

 

   Hukukun üstünlüğü ve Hukuk Devleti kavramlarıyla bağdaşmayan ve aynı zamanda demokrasimize müdahale niteliğindeki bu karar karşısında yurttaşlarımızı 23.06.2019 tarihinde demokratik haklarına sahip çıkmaları için oy kullanmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
9.05.2019
11:43

Karara ideolojik bakarsak yanlış yaparız. 15 Temmuz girişimi ile bu olayın hiç bir ilişkisi yoktur. 15 Temmuz girişimi milletimizin vicdanını yaralamıştır. Bu girişimin bir daha yapılamaması için ülkemizde hak hukuk ve adaletin güvencesi yerli yerine oturmalıdır.Hak hukuk ve adalet unsurlarına ideolojik ve günlük çıkarlar açısından bakarsak milletin iradesi zayıflar. 31 mart belediyeler seçiminde İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı seçilmesinin iptal edilmesi millet iradesi yok sayılmıştır. Hukuk güçlüden yana olmuştur. Hak Hukuk ve Adalet herkes için ilaç kadar lazım olacağını unutmamalıyız.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,43
hak ve hukuk
8.05.2019
12:40

Karar hoşunuza gitmeyince siyasi görüşünüzü ortaya koyarak yorum yapın ama millet size sorar 15 temmuzda neredeydiniz eren bülbül şehit edildiğinde çıkıp bu kadar yüksek sesle kınadınız mı. Şimdi eleştirdiğiniz konu şaibeli bir seçimden sonra milletin önüne sandık koymak demokrasiyi tesis etmek yazık sizin gibi hukukçuyum diye geçinenlere hep siyaset hep siyaset

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
Vatandaş
8.05.2019
11:30

Bu hanım efendinin diploması elinden alınıp meslekten derhal el çektşrilmeli. 11 tane yüksek yargıç karar vermiş yaşı kadar hakimlik yapmış kanun her tedayını bilen hakimlere siz bilmiyorsunuz biz ve bizim zihniyetimiz biliyor demek istiyor

Katılıyorum   Katılmıyorum
%63,52
Düzceli


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.