Barolardan Kontrolsüzce Açılan Hukuk Fakültelerine Tepki

Barolardan Kontrolsüzce Açılan Hukuk Fakültelerine Tepki

Barolardan Kontrolsüzce Açılan Hukuk Fakültelerine Tepki

Düzce Barosu’nun da içinde bulunduğu 62 baro, niteliksiz ve akademisyensiz yeni hukuk fakültelerinin açılmasına tepki gösteren yazılı bir açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yer alan “İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi kurulmasıyla” ilgili olarak, Düzce Barosu’nun içinde bulunduğu 62 barodan tepki geldi.

Açıklamada, niteliksiz ve akademisyensiz yeni hukuk fakülteleri açılmasına acilen son verilmesi gerektiğine vurgu yapılırken, avukatlık mesleğinin çok büyük bir tehlike altında olduğu ifade edildi.

Düzce Barosu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Barolar olarak, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi kurulmasına dair 07 Ocak 2020 tarih ve 2036 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile hukuk fakültelerinin kontrolsüzce çoğaltılmaya devam edilmesini kabul edilemez buluyoruz.

Fakülte kontenjanlarının artırılması ile 80 Binin üzerinde hukuk fakültesi öğrencisi ordusu yaratılmış olması, her yıl 17 Bin Hukuk Fakültesi mezununun iş ve ekmek kapısı önünde yığılması problemi ile baş etmeye çalışırken; iktidarın, yargı reformu kapsamında verdiği söz hilafına sürekli yeni hukuk fakültesi açması son derece vahimdir.

Hukukçuluk nosyonu, ancak yeterli ve donanımlı bir hukuk fakültesinde, gerekli ders ve müfredatın tamamının ilgilisine aktarılması ve aktarılanların içselleştirilmesi ile kazanılır. Hukukçuluk, hiçbir eğitim ve disiplinin yan dalı değildir, hobi olarak öğrenilmez ve öğretilemez!

İçeriği ve yoğunluğu, hukuk fakültelerinde verilenlerin yanına asla yaklaşamayacak birtakım hukuk derslerinin alınmış olması, kişiyi bu konuda genel düzeyde ve yüzeysel bilgi sahibi yapmaktan öte geçmez ve kişiyi hukukçu yapmaz.

Popülist politikaların hukuk ve yargı sistemini getirdiği durum ortada iken, başka bir popülist politika ile sisteme son darbenin vurulmasına göz yummayacağımız bilinmelidir.

Niteliksiz ve akademisyensiz yeni hukuk fakülteleri açılmasına acilen son verilmeli ; önceden kurulmasına karar verilip de, hala öğrenci kabul etmeyen hukuk fakültelerinin derhal kapatılmasına karar verilmeli ; belli sayıda akademisyeni, enstitüsü, kitabı, nitelikli makale ve çalışması olmayan, birbirine yakın hukuk fakülteleri birleştirilmeli, bu suretle fakülte sayısı 20'ye kadar indirilmeli, kontenjanlar düşürülmeli, hukuk fakülteleri akademik çalışma ve akademisyen yetiştirmeye yöneltilmeli, Kıbrıs ve yurtdışından, yatay ve dikey geçişler tamamen kaldırılmalıdır.

Diğer yandan “Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanlığı tarafından TBMM Başkanlığına sunulan Zabit Kâtiplerinin hâkim ve savcı olmalarının önünü açmayı hedefleyen “2802 Sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklifi” verilmesine dair üzüntü verici girişimden, barolarımızın tepkisi neticesinde vazgeçilmiş olması ve büyük bir yanlıştan dönülmüş olması, memnuniyet vericidir.

Ancak bu teklife ilişkin tartışmalar sırasında teklif sahibi milletvekilinin bazı baro başkanlarımıza karşı beyanları da asla kabul edilemez.

Hukukçu olmayanların idari hakim olmalarına, dekan olarak atanmalarına yönelik düzenlemelere hiçbir zaman sessiz kalmadığımız, daha önce de defalarca tepki gösterdiğimiz kamuoyu tarafından bilinmesine rağmen, baroları yok sayarcasına bu yönde yasa çalışması yapılmasını kabul etmemiz beklenemez. Hukuk, hukukçulara bırakılmadır. Baroları ilgilendiren konularda barolarımızın görüş ve önerileri alınmalıdır.”
Haber: H. DURNA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
12.01.2020
21:20

hepimiz avukat olacağız üretime katılanlara yazıklar olsun?????

Katılıyorum   Katılmıyorum
%64,65
mg
12.01.2020
14:04

Şuan çalıntı sorularla savcı hakim olmuş binlerce sözümona hukukçu adeta ülkemizde adalet katliamı yapıyor. Suç makinakarını serbest bırakırken masumları kasıtlı tutuklayanlar var. Yine söylüyorum ; HAKİM VE SAVCILARDA YANLIŞ KARARLARINDAN SORUMLU OLMALI VE CEZA ALMALIDIR.NASILKİ MÜHENDİSLER, İŞ GÜVENLİKÇİLER, DOKTORLAR, KURUM MÜDÜRLERİ TÜM MESLEK ERBABLARI İNSANSA VE CEZA ALIYORSA, HAKİM VE SAVCILARDA HATANIN BİR BEDELİ OLDUĞUNU BİLEREK ,CEZASINI ÇEKECEĞİNİ BİLEREK SORUMSUZCA VERİLEN KARARLARIN YÜKÜNÜ OMUZLARINA ALMALIDIR . Yoksa gerçek adaleti bu ülke göremez.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,73
Enes paksoy


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.