Türk Eğitim Sen’den Verilen Zamma Tepki

Türk Eğitim Sen’den Verilen Zamma Tepki

Türk Eğitim Sen Düzce Şubesi üyeleri, düzenledikleri basın açıklamasında 2020 yılının ilk maaş bordrolarını yakarak, memurlara verilen zamma tepki gösterdi.

Türk Eğitim Sen Düzce İl Temsilcisi İsmail Şişman, Anıtpark Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında, memurlara verilen zammı eleştirdi.

İsmail Şişman, "23 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başlamıştır. Kamu görevlileri bugün ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır. Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zam ile 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK'in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10.9, mutfak tüpü yüzde 17.6, doğalgaz yüzde 22., elektrik 18.3 zamlanmışken, maaşlara yüzde 4 zam yapmak adeta memur ve emekliler ile alay etmek demektir. Ekonomi iyi yolda istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kabusa dönüşmüştür. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek, memurlarımızı düşük ücret artışına mahkum ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında enflasyon canavarına teslim etmektedir. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise yüzde 11.84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinde gelmektedir. Kaldı ki, bu oran TÜİK'in enflasyon sepetindeki çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürününü ortalama artışını göstermektedir. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma ve kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019'daki gerçekleştiği ilan edilen resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. Eğitim, sağlık ve ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır. Bir zamanların fakirin yemeği olan kuru fasulye ve pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze ve meyve el yakmaktadır. İlaca yüzde 46, giyime yüzde 33, gazeteye yüzde 28, dergiye yüzde 51 zam gelmiş, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür. Ekmeğimiz bile yüzde 13 zamlanmıştır" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından sendika üyeleri, 2020 yılında aldıkları ilk bordroları yakarak, verilen zamma tepki gösterdi.

Haber: H. DURNA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
16.01.2020
08:49

Şükretmek başka tepki göstermek başka...çorbanın 8 tl olduğu bir zamandan bahsetmeyelim mi?....

Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,93
Yorumsuz
15.01.2020
16:35

Tepkili toplum olmak zorundayız...kimse tepkisiz bir toplum beklemesin ....Eğer tepki göstermezsek ....birilerinin ekmeğine yağ sürmüş oluruz....Kanunlara uyarak tepkili toplum olmalıyız..Türk Kamu-Sen' e teşekkürler....

Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,46
Yorumsuz
15.01.2020
14:12

BOŞUNA ZAMAN HARCAMAYIN, HANİ DERLER YA, " KADERDE NE VARSA O ÇIKSIN BAHTINA" ŞİMDİYE KADAR DEFALARCA KEZ EYLEMLER YAPILDI, GÖRÜŞMELER YAPILDI NE ÇIKTI YİNE AYNI YİNE AYNI VERİLENE ŞÜKREDİN, ALLAH BİZİ DE, MEMLEKETİ DE KORUSUN YETER AÇ DEĞİL AÇIKTA DEĞİLİZ, YA YATACAK YERİ OLMAYAN, YİYECEK YEMEĞİ BULAMAYANLAR NE YAPACAK, BİR DE ÖYLE DÜŞÜNÜN, ALLAH,A EMANET OLUN, ALLAH BU MİLLETİN YARDIMCISI OLSUN.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,19
ALLAH BU MİLLETİN YARDIMCISI OLSUN


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.