Başkan Şahin’den Tebliğ Açıklaması

Başkan Şahin’den Tebliğ Açıklaması

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, Türkiye Bayan Voleybol Takımı’nın Almanya galibiyetinin ardından yaptığı paylaşımla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Şahin, “Biz kimseye hakaret etmedik. Allah’ın emirlerini tebliğ ettik” dedi.

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, Türk Bayan Voleybol Takımı’nın Almanya’yı mağlup etmesinin ardından Tokyo biletini garantilemesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bir anda ülke gündemine geldi.

Şahin voleybol oyuncularının kıyafetlerini eleştirdiği paylaşımı sonrasında MHP’nin belediye başkanları listesinden de düşürüldü. 

Paylaşımı hakkında açıklama yapan Şahin “Şunu yanlış anlamış olabilirler. Biz burada bu paylaşımı yaparken, kimseye karşı herhangi bir hakaret, herhangi bir art niyet taşımadan böyle bir paylaşım yaptık. Sonuçta Türkiye Cumhuriyeti’nde halkın yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke. Müslüman olduğu için de hassasiyetlerimiz var. Sonuç olarak Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de tesettür ayetleri var, Müslümanlara hitap eden ayetler. Müslümanların uyması gereken kurallar var. Herkes giyiminde kuşamında serbesttir. İnsanlar ister açık giyinir, ister kapalı giyinir. Biz buna bir şey diyemeyiz. Ama Müslümanların belli uyması gereken kurallar var. Özellikle temsil makamında ki kişilerin örnek alınacak hareketleri olması lazım. Bu anlamda voleybol takımımızın kıyafetleri İslam’a uygun bir kıyafet değil. İslam dini böyle bir kıyafeti kesinlikle kabul etmiyor. Allah’ın tesettür ile ilgili ayetlerinde böyle bir şey yok” dedi.

Şahin Bir Müslüman kadın bir Müslüman kızın uyması gereken kurallar vardır. Bu Müslümanlar için geçerlidir. Biz mesela Alman milli takımı neden böyle giyinmiyor diyemeyiz. Onlar zaten inanmıyorlar, onlar zaten Müslüman değiller. Bizim voleybol takımında ki kız kardeşlerimiz Müslümanlar ve kıyafetlerine dikkat etmeleri gerekir. Biz tebliğ vazifesi yapıyoruz. Tebliğ ediyoruz. Allah Müslümanlara emir ediyor. Buna uyarsın, uymazsın kıyafetine dikkat edersin bu ayrı bir meseledir. O Allah’a karşı olan bir sorumluğundur. Müslüman olduğumuz iddia ediyorsak böyle kurallar vardır. Yurt dışına gittiğimiz zaman şunu diyeceklerdir; “Bunlarda Müslüman ama bunların kıyafeti ile bizim kıyafet arasında pek fark yok” diyecekler. Yabancılar, inanmayanlar” dedi.

Şahin, Kaynaşlı Belediye Başkanı olarak kapısının her kesime açık olduğunu dile getirdi. “Biz belediye başkanıyız. Bizim kapımızdan açıklar da giriyor, kapalılarda giriyor. Herkese karşı hürmet gösteriyoruz, muhabbet gösteriyoruz. Ama bir yanlış gördüğümüzde tatlı bir dille “Bak kardeşim İslam bunu emir ediyor, Allah bunu emrediyor, Kur’an bunu emrediyor” diye zaman zaman tebligatımızı yapıyoruz. Uyup uymamak ayrı meseledir. Biz kimseyi zorlayamayız. İnancından, kıyafetinden dolayı yargılayamayız. İslam’da da böyle bir şey yok” dedi.

MHP’den ihracını değerlendiren Şahin, “Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı bu konuda bir açıklama yapmış. Bizim partiden ilişkimizin kesilmesi anlamında. “Belediye başkanları listesinde Birol Şahin yoktur” diye bir açıklama yapmış. İl Başkanının da böyle bir açıklaması var. Bunlar beni çok fazla etkilemiyor ve umursamıyorum.  Bu onların kararıdır. Dedi. Bu onlara göre doğal olabilir ama burada biraz acele edildi. Bazı mihrakların baskını altında kendilerini hissettiler. Ama unuttular ki bu ülke İslam ülkesi, burada yaşayanlar Müslümanlar. Bu konu benim şahsi görüşüm değil. Bu Kur’an’dan alınan bir görüştür. Ben burada Allah’ın ayetini açıkladım. Bundan dolayı  MHP’nin belli mihrakların etkisi altında kalarak beni ihraç etmesi partiye zarar veriyor ve verecektir. Tabi parti genel merkezinin kendisine göre kriterleri vardır. Belli bir mevzuatı ve tüzüğü vardır. O tüzük çerçevesinde böyle bir karar alınmıştır. Artık o onların bileceği iş beni çok fazla ilgilendirmiyor. Sonuç olarak biz siyaset yaparken herşeyi göze aldık. Bedel ödemeye hazırız. Bu bedel en ağır şekilde de olabilir. Bugün benim hakkımda idam cezası verilse de idam sehpasına kendi ayaklarımla giderim. Bu makamda olan kişilerin giydiği gömlekler ateşten gömlektir. Bu anlamda da Allah’ın ayetini hatırlattım diye partiden ihraç edilmem benim için onur ve şereftir” dedi.

Şahin, Kaynaşlı Belediye Başkanı olarak görevine devam ettiğini de dile getirdi.  “Halkın oyları ile seçilen bir belediye başkanıyım. Bir belediye başkanının görevden alınma kriterleri bellidir. Bir belediye başkanı arsızlık yaparsa, yolsuzluk yaparsa kanunlarda belirlenmiştir. Belediye başkanı hakkında soruşturma açılır, gerekli incelemeler yapılır ve belediye başkanı görevden alınır. Ama şu anda benim belediye başkanlığından alınmamı gerektiren bir suç yoktur. Şu anda ben Kaynaşlı belediye başkanı olarak görevime devam ediyorum” dedi.

Şahin son olarak özür dilemeyi gerektirecek bir durum olmadığını belirtti. “Ben bayan voleybol takımında ki kız kardeşlerimize hakaret etmedim. Küfür etmedim. Ne dedim orada “Allah’ın örtün ayeti var. Alman milli takımına neden açık giyiniyorsun diyebilir misin? Müslüman kadın edep ve haya sahibi olur. Edepli ve hayalı olur. Olmazsan da diyecek bir şey yok. Bayan voleybol takımında ki kardeşlerimize hakaret etmiş olsaydım, farklı bir düşüncede olsaydım tabi ki özür olurdu ama Burada hakaret yok. Bunu okuyan herkes anlayarak okursa hakaret olmadığı görülecektir” dedi. (düzcesonhaber)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
17.01.2020
13:22

Günümüzde tebliğcilik nedense hep kadın bedeninden yapılıyor. Devlet kasasına faiz parası girmemesini tebliğ edecek misiniz? Alkolden alınan vergiler de buraya giriyor. Allah'ın bu emirlerini neden dillendirmiyorsunuz. Kadın bedeni hakkında konuşmak kolay.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,88
Eleştiri
17.01.2020
12:25

Iyide sayın başkan sana ne ?

Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,33
Kaynaşlı
17.01.2020
10:38

Allahın çalmayın, kamu malını zimmenitinize geçirmeyin, adaletsizlik yapmayın diye hükümleri de var. ortaklarına bunları tebliğ et. dibindeki hırsızları pas geçip alakan olmayanlara tebliğe çıkmayı yemezler.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%64,58
alaplılı
17.01.2020
09:22

Vay be sen tebliğciydinde neden belediye başkanı oldun..Adım adım Türkiyeyi gezip islami kuralları anlatsaydınya....oturduğun yerden tebliğ nerden çıktı .....Sayın tebliğçi başı şu faizi de ele al diyanet biliyor mu bilmiyor mu bakalım......

Katılıyorum   Katılmıyorum
%74,07
Duyarlı
17.01.2020
00:22

Sayın Başkan, keşke bu hassasiyetinizi Kur' an Kurslarında erkek çocuklar taciz edilirken de gösterseydiniz.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%67,44
Vatandaş
16.01.2020
22:33

Başkana Yüce Kitabımızda sadece kadınlara yönelik ayetler olmadığını biri söylemeli. Belediye gelirleri arasında alkol satan yerlerden, tekel bayilerinden alınan vergiler, maliyemizin kamu bankalarının faiz gelirleri var. Başkanın bunlar hakkındaki tebliği nedir. Bırakın kadınların kıyafetleriyle uğraşmayı

Katılıyorum   Katılmıyorum
%64,86
Okur
16.01.2020
21:17

Adamsın başkanım

Katılıyorum   Katılmıyorum
%77,59
Nuri


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.