Belediyeye ait zarar eden şirketlere düzenleme gelecek

Düzce Belediyesi’nde göreve geldiği günden bu yana yaptığı y6eni uygulamalarla alışılmadık başkan profili çizen Dr. Faruk Özlü, Belediye çalışanlarına ödenen fazla mesai ücretlerinin fazla olması nedeniyle Düzce Belediyesi vardiya sistemine döneceğini açıkladı.

31 Mart Yerel yönetim seçimlerinin üzerinden 1 buçuk ay geçmesine karşın makama oturduğu ilk günden bu yana farklı ve radikal kararlara imza atan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, henüz yapılmayan bir çalışmaya daha imza atacak. Yapılacak çalışma ile mesai dışında çalışan personele ödenen fazla mesai ücretlerinin fazla olması üzerine harekete geçen Dr. Faruk Özlü, Düzce Belediyesi’nde vardiya sistemine geçecek. 2 Vardiya halinde çalışacak olan Düzce Belediyesi böylece yaşanacak sıkıntılarda gece gündüz fark etmeksizin anında daha hızlı müdahale edebilecek.

 

 

“Zarar eden kuruluşlarımız için çalışma yapıyoruz”

Düzce Belediyesi’nde ekonomik tedbirlerle ilgili konuşan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü; “Bütçemizi belirlerken öncelikle gelirlerimize bakacağız. Ne kadar su gelirimiz var. Ne kadar emlak vergisi alacağız var, Ankara’dan iller bankasından ne kadar gelirimiz var bunlara bakacağız. Bu gelirlerle de bir gider bütçesi yapmamız lazım. Düzce Belediyesi’nde zarar eden işletmeler var. Bu zarar eden kuruluşların en azından kendini çevirebileceği zarar etmeyeceği ama kendi masraflarını da karşılayabileceği bir yöntem üzerinde çalışıyoruz. Otobüs işletmemiz bunlardan birisi. Bazı otobüslerimizin yenilenmesi gerekiyor. Ciddi bir maliyet. Bize ciddi yükü var. Öncelikle Düzce Belediyesi’nde harcama kalemlerini kontrol ediyoruz. Bunları disipline etmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili Belediyede mali disiplin genelgesi yayınladık. Bu genelgeye göre gelirlerimizin planlanması, giderlerimizin buna uygun planlanması gibi çok sayıda tedbir var. 2019 yılında yoğunlaşacağımız konu tamir, bakım onarım. Yani asfalt, kaldırım, bordür tamir, bakım ve onarımlarını yapacağız. Bu sene büyük bulvarlar, büyük asfaltlar açmamız mümkün değil. Çünkü bütçemiz müsait değil. Yine bu sene içinde bazı işletmelerimizi, kurumlarımızı özelleştireceğiz. Yani bunları özel sektörün yönetmesini sağlayacak çalışmalar yapıyoruz. Buradaki amacımız ise Belediyenin alacaklarının zamanında tahsil edelim ve bu alacaklarımızı tahsil ettikten sonra borçlarımızı ödeyelim. Düzce Belediyesi’nin 477 milyon TL borcu var. Bunların bir kısmı İller Bankasına, bir kısmı SGK’ya, bir kısmı da bankalara. Fakat 70 milyon TL’lik kısmı da piyasaya. Güzel tarafı ise piyasadan alacağımız da var. Bunları tahsil edeceğiz ve borçlarımızı ödeyeceğiz. Bu mali disiplin genelgesi ile 1-2 yıl içinde Düzce Belediyesi’nin belini doğrultacağını söyleyebilirim. Böylece kendisine yeten bir belediye olarak kendisine mal ve hizmet satmak isteyenlerin koşarak geleceği bir yer olacak Düzce Belediyesi” dedi.

 

 

“Satış olmayacak”

Düzce Belediyesine ait mülklerde şahıslara ve özel kuruluşlara satış olamayacağını söyleyen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, mülkün işlevi değişmeden devlet kurumları arasında borçlara karşın devir olacağını ifade etti. Dr. Faruk Özlü; “Belediyemiz üzerinde gözüken ancak kullanmadığımız, bundan sonrada kullanamayacağımız mülkler var. Örneğin bir okul. Okulun arkası belediyede görünüyor. Bizim orayı satmak gibi bir lüksümüz olamaz. Bu okulun yerini Maliye Bakanlığına verelim. Bunun karşılığında borçlarımızı sildirelim. Zate bununla ilgili olarak yapılan bir çalışmada var. 6.9 Milyon TL’lik bir borcun tapu değişikliğiyle ödeyebileceğiz. Mülkün işlevi değişmiyor, devletin bir kurumundan bir başka kurumuna geçiyor sadece. Bununla birlikte de SGK’ya olan 6.9 milyon TL’lik borcumuz ödenmiş olacak. BU çok makul bir şey. Bu özel sektöre satmak, şahıslara satmak olarak anlaşılmasın. Sadece devletin kurumları arasında yapılan bir düzenleme olarak düşünüyorum” diye konuştu.

 

1 Haziran’da Belediye vardiyaya dönecek

Düzce Belediyesinin aylık 600 bin TL Fazla mesai ücreti ödediğini belirten Dr. Faruk Özlü, fazla mesai yerine vardiya sistemi ile Düzce Belediyesi’nin yıllık 7.2 Milyon TL tasarruf edeceğini dile getirdi. D. Faruk Özlü; “İnsan çıkartmayı düşünmüyoruz. Seçimlerden öncede çıkartmayacağımızı söylemiştik. 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren Düzce Belediyesi’nde mesaiyi kaldırıyoruz. Belediye çalışanlarımız mesaiye kalmayacaklar. Bunun yerine vardiya sistemi getiriyoruz. Belediye çalışanlarımız vardiya usulüyle çalışacaklar. 1 Haziran’dan itibaren ilave mesai ücreti ödemeyeceğiz. Belediyemizin 600 Bin TL fazla mesai ücreti ödüyoruz. Bu sistem ile fazla mesai ücre3ti ödemeyeceğiz. Buda yılda 7.2 Milyon TL gibi bir rakam yapıyor. Bunu nasıl yapacağız. Çalışanlarımızın çalışma saatlerini optimize ederek yapacağız. Örneğin Su ve Kanalizasyon müdürlüğümüz. 24 Saat diliminde 3 vardiya olacak. Böylece gece de olsa gündüz de olsa yaşanan sıkıntılara anında müdahale edilebilecek. Gündüz sorun yaşanırsa gündüz vardiyası, gece olursa gece vardiyası soruna müdahale edecek. Çalışanlarımızı optimize ederek, fazla mesai ücreti ödemeden hizmetlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
27.05.2019
00:59

Su ödemeleri vergi ödemeleri için akşamları bir vezne açık olmalı vatandaş mağdur kartlı su aboneleri mağdur

Katılıyorum   Katılmıyorum
%56,30
Zeki
26.05.2019
23:44

Okadar borç yaban belediye başkanların mal varlıklarına el koyulsun hak yerini bulsun

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
Ali badur
26.05.2019
20:03

Belediyede işçinin mesaisi ile hizmet verecek siniz ama belediyeyi zarara getirenkisilere hala görev veriyosunuz yeypaş daki kişiler destekteki şahıs fen işleri müdür kenan gokmen yapılan halk biliyor lale denen kişi yanındaki ler kemanın çalmak icin getirdiği ve yüksek maaş verdiği cocuk nasil afc firmasına peşkeş çekti hala laleyi ve destekteki uniti biz size bunlara tekrar güvendir oy vermedik

Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,33
Ozlü
26.05.2019
16:14

Adamsin

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,68
niriiiii


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.