Belediyelere yeni sorumluluklar geliyor

Belediyelere yeni sorumluluklar geliyor

Belediyelere yeni sorumluluklar geliyor

İklim değişikliğinin etkilerine karşı mücadelelerini sürdürdüklerinin altını çizen Kurum “Türkiye, iklim değişikliği konusunda ciddi tehdit altında. Çünkü, ülkemiz iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında olan Akdeniz Havzası’nda yer alıyor. Son yıllarda bu iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını hep birlikte yaşamaya başladık. Deniz seviyesi artıyor, deniz suyu sıcaklığımız artıyor, bu artışa bağlı olarak şiddetli ve sık yağışlar meydana geliyor. Ülkemizde hiç görülmeyen hortumları yaşıyoruz, dolu yağışları sıklaşıyor, ormanlarımızda yangın riski artıyor, kuraklık artıyor. En yakın örneklerini Rize’de, Trabzon’da, Düzce’de, Sakarya ve Artvin’de gördüğümüz seller, evlerimizi, okullarımızı, tarım alanlarımızı tehdit ediyor, canlarımızı kaybetmemize sebep oluyor. Kısacası iklim değişikliği herkesi ve her yeri etkiliyor, etkilemeye de devam edecek. Ek 1 listesinde olmayan ülkeler finans ve teknoloji desteklerinden faydalanabiliyorlar, fon alabiliyorlar. Biz alamıyoruz. Buna rağmen, iklim değişikliğinin etkilerine maruz kalan bir ülke olarak mücadelemizi tüm kararlılığımızla sürdürüyoruz” dedi. 

 

Murat Kurum sel felaketinin ardından kentsel dönüşümde yeni düzenlemelerin yapıldığını, yatırımcılar ile belediyelere yeni sorumluluklar getirildiğini kaydederek “Son 1 yıl içerisinde, İstanbul Kartal’da, Trabzon’da, Düzce’de ve Rize’de yaşadıklarımızın tekrar etmemesi için, bu aziz milletin daha fazla mağduriyet yaşamaması için, kentsel dönüşümü adeta baştan sona yeniden düzenleyen değişiklikler yapıyor, eylem planları hazırlıyor, hızlı müdahale çözümleri üretiyor, yatırımcılarımıza ve belediyelerimize yeni sorumluklar getiriyoruz. Bakın bugün, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 'Yatay Mimariyle Yükselen Türkiye' sloganıyla başlattığımız, 50 bin sosyal konut projemiz, ülkemizin en çok teveccüh gören projesi oldu. 700 bine yakın başvuru aldı. Şimdi, yakın zamanda, hem Kentsel Dönüşüm eylem planımızı hem de bu kapsamda temelini atacağımız 50 bin konutluk dönüşüm fazımızı da açıklayacağız. Şehirlerimizi en hızlı, en etkin, en doğru ve medeniyetimize uygun şekilde dönüştüreceğiz. Tabi Kentsel dönüşüm çalışmalarında finans desteği son derece kritik öneme sahip. Bu noktada en büyük desteği İller Bankamız sağlayacak. Önümüzdeki dönemde belediyelerimize, kentsel dönüşüm çalışmalarında destek olacak. Belediyelerimize; 4 milyar lira kredi verecek, bununla da kalmayacak, kredilerin faizlerinde yüzde 50’ye kadar faiz desteği imkanı sağlayacak. Bunun yanı sıra bankamız; gerekirse proje üretecek veya yeni finansman yolları bulacak. İlerleyen süreçte gerektiği zaman İller Bankamızın yanı sıra Emlak Katılım Bankası ve TOKİ gibi devletin önemli dinamikleri de devreye girerek kentsel dönüşüme teknik ve finansal yönlerden destek sağlayacaklar" ifadelerini kullandı. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.