Hani tabelalar Türkçe olacaktı?

Hani tabelalar Türkçe olacaktı?

Hani tabelalar Türkçe olacaktı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tabela kirliliği ile mücadele programı kapsamında geçtiğimiz yıl tabelaların Türkçe olması yönünde uyarıda bulunmuştu. Bu kapsamda o dönemde AK Parti eski İl Başkanı Hikmet Keskin “Mega House” isimli iş yerinin adını Büyük Han olarak değiştirmişti. Ancak AK Parti’den Milletvekili Aday Adayı olan Ufuk Yılmaz’ın işlettiği kafenin adının halen İngiliz menşeili olması tepkilere neden oluyor. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yıl açıkladığı eylem planlarında ülke genelinde yabancı menşeili tabelaların Türkçe olması için uyarıda bulunmuştu. Tabela kirliliğiyle mücadele amacıyla başlatılacak kampanya ile Türkçe zorunluluğuna uyulması ve imlâ kurallarına aykırı tabelaların kaldırılması sağlanacak. Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) uygulamaya koyduğu standartlarla benzer kriterlerin uygulanacağı çalışmalar Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nca yürütülecek.


BELEDİYELERLE ORTAK ÇALIŞMA
Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nun belediyelerle ortak yürüteceği kampanyayla görüntü kirliliğinin engellenmesi ve Türkçe’nin korunması için tabelalarda Türkçe yerine İngilizce ya da Arapça kelimeleri kullanan işletmeler uyarılacak. TSE’nin belirlediği standartlara uygun olarak tabelada kullanılacak farklı dildeki ifadeler, Türkçe metnin en fazla yüzde 25’i büyüklüğündeki puntolarla yazılabilecek.


DANIŞMANIN KAFETERYASINDA TABELA YABANCI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarısına en çok özellikle AK Partili isimlerin dikkat etmesi gerekirken, AK Parti’den milletvekili Aday Adayı olan ve şimdilerde ise Düzce Belediye Başkanı danışmanları arasında yer alan Ufuk Yılmaz’ın işlettiği kafeteryanın isminin İngiliz menşeili olması dikkatlerden kaçmıyor. Vatandaşlar David People “Davut’un İnsanları” yazılı tabelaya tepki göstermeye başladılar.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
11.05.2019
18:11

case cake den para nı aldınız basın onu niye yazmıyonuz

Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,53
pancar koop
11.05.2019
09:00

Ayrıca binanın her tarafına ekleme kökleme yapılmış..Kaçak kısımlar yıkılmalı

Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,10
erdal
10.05.2019
22:15

ÖNCE GAZİANTEP CAD. SURİYELERİN BERBER DÜKYANIN TABELASİNİ İNDİRTİN SONRA T.C VATANDAŞLARINA KARIŞIN

Katılıyorum   Katılmıyorum
%66,88
Ahpap
10.05.2019
19:11

Case cake premium cafe

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,51
Aa
10.05.2019
15:54

Hahaha Franchising o adam nasıl Türkçe yapsın. Burger King de burger kralı yazsın demek gibi birşey bu güldürmeyin la adamı.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
Bilgin


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.