Fındık Üreticileri Dikkat!

Fındık Üreticileri Dikkat!

Düzce’nin en önemli ürünlerinden olan fındıkta verimi arttırmak için kış bakımları yapılmayı başlandı.  Fındık hasadının sona ermesiyle birlikte üreticilerin dikkat etmesi gereken kış gübrelemesi zamanı geldi. Doğru budama ve gübreleme ise fındıkta verim oranını arttırıldığı belirtildi.

Türkiye’nin ve Düzce’nin de en önemli ihraç ürünleri arasında yer alan fındığın kışlık bakımının yapılma zamanı geldi.

 

Fındık üretiminde gübreleme zamanının ve şeklinin önemine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Verimli bir tarımsal üretim için Dal-Döl-Bal olarak kodlanan AZOT, FOSFOR, POTASYUM isimli 3 ana besin elementin toprakta durumunu mutlaka tespit edip eksik olanın, eksik olduğu kadarını toprağa verilmesi gerekiyor.

 

Fındık bahçelerine GÜBRE veya KİREÇ uygulamadan önce toprakta hangi besin maddelerinin noksan olduğunu belirlemek için mutlaka TOPRAK ANALİZİ yaptırılmalı. .

 

Analiz sonuçlarına göre tavsiye edilen cins ve dozdaki (miktardaki) gübre çeşidi toprağa verilmeli.

         

AZOTLU gübreler Mart sonundan Mayıs ortasına kadar 2 kez,  FOSFORLU ve POTASYUMLU gübreler ise Kasım-Şubat ayları arasında olan kış döneminde verilmelidir.

Fosforlu ve potasyumlu gübreler nelerdir?

Fosforlu gübrelerin toprakta çözünüp parçalanmaları uzun sürmesi dolayısı ile bitki tarafından alınımının geç olması, fındığa özel olarak kış aylarında generatif (karanfil, püs) faaliyetlerinin devam etmesi bu dönemde uygulanmalarını gerektirmektedir.

 Uygulama şekli; 3 yılda bir defa Kasım - Şubat ayları arasındaki  dönemde  toprağa  uygulanırlar. Önerilen gübre   dal uçlarının altına 16-32 adet 15-25cm. derinliğindeki çukurlara  eşit  olarak  konularak  üzeri toprakla kapatılır.

Genellikle fındık bahçelerinde kullanılan fosforlu gübre (% 42-44 P2O5)’lik  Triple Süper Fosfat’tır.

Potasyum noksanlığında sürgün gelişmesi erken ve yavaş olur, boyları kısa ve ince kalır. Yapraklar küçük olur ve kenarları kavrularak açık yeşile döner. Meyveler küçük kalır ve boş meyve oranı artar. Bitki dondan ve hastalıklardan daha fazla zarar görür.

 

Potasyumlu gübrelerin uygulama biçimi 2-3 yılda bir defa Kasım-Şubat ayları arasındaki dönemde önerilen miktarda fosforlu gübreler gibi uygulanır. Fındık üreticileri fosforlu gübrelerle karıştırılarak da verilebilirler.

 

 Genellikle fındıkta kullanılan potasyumlu gübre (% 48-52 K2O) Potasyum Sülfat gübresidir. Fındık toprakları bu gübreye ihtiyaç gösterdiği halde birçok üreticilerimiz tarafından önemi yaygın olarak bilinmemekte ve dolayısı ile kullanımı yeterli değildir. Önerilen dozdaki gübre mutlaka bitki toprağına verilmelidir.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.