Zabıta Ekipleri Denetim Gerçekleştirdi

Zabıta Ekipleri Denetim Gerçekleştirdi

Zabıta Ekipleri Denetim Gerçekleştirdi

Okul kantinleri ve okul çevresinde satılan şırıngalı çikolatayı yerken 2 çocuğun hayatını kaybetmesi sonrası okul kantinlerinin denetimi ülke genelinde sıklaştırıldı. Bu kapsamda  Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri şehir merkezindeki okulların kantinlerine denetim düzenleyerek zararlı gördüğü ürünleri satan kantin işetmecileri hakkında cezai işlem uyguladı.

Ankara’da ve Diyarbakır’da geçtiğimiz günlerde okul kantinlerinden satın aldıkları şırınga içerisindeki çikolatayı yerken, kapağının nefes borusuna kaçması sonucu  iki çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine tüm gözler okul kantinlerine çevrildi.

Bu kapsamda Düzce Belediyesi çocukların sağlığı ve güvenliği için okul kantinlerinde düzenli olarak yapılan denetimlerine devam ediyor.

Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekiplerin düzenlediği denetimler kapsamında şehir merkezinde bulunan ilk, ortaokul ve liselerin kantininde denetim yapan ekipler, sağlığa zararlı ürünler, satışı yasak olanlar ve çocuklar için tehlike arz eden mamulleri inceledi.

Satışı yapılan ürünlerin son kullanma tarihleri ve kalite standartlarını da inceleyen ekipler yaptıkları açıklamada “Ailelerin içi rahat olsun. Kurumumuz sorumluluğu altında bulunan tüm okullara eğitim öğretim dönemi boyunca düzenli olarak denetim yapmaktadır. Denetimler kapsamında satışı yasak olan, son kullanma tarihi geçmiş olan ya da kalite standartları uyumsuz olan ürünleri satan kantin işletmecileri hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca cezai yaptırım uygulanmaktadır. Çocuklarımızın sağlığı konusunda müsamaha göstermemiz söz konusu değildir. Bu konuda duyarlı kantin işletmecilerine teşekkür ediyor, velilerin de çocuklarının tükettiği yiyecek ve içecekler konusunda duyarlı olmalarını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.