Derede koşarak kondisyon depoluyorlar

Düzce’de başkanlığa gelen bütün isimler Asar Deresi için onlarca proje hazırlayıp hayata geçiremezken muaythai sporcuları, derenin içinde antranman yaparak turnuvalara hazırlanıyorlar. Sorcular, spor öncesi derede temizlik yaparak pislikleri temizliyor, ardından da önümüzdeki aylarda yapılacak olan muaythai turnuvası için kondisyon depoluyorlar.

Düzce’nin tam ortasından geçen Asar Deresi için belediye başkanlığına gelen bütün isimler, Asar deresi için çeşitli projeler ürettiler. Ancak projelerin hiç birisi de hayata geçirilemedi. Ancak, Asar Deresi  sporcuların yeni spor merkezi oldu. Derenin içinde akıntıya karşı koşan muaythai sporcuları, bu sayede vücutlarının daha dirençli olmasını sağlayarak, bacak kaslarını güçlendiriyorlar. Spor öncesi dere içindeki pislikleri temizleyen sporcular hem temiz çevre hem de bilinçli spor anlayışı ile farkındalık oluşturmaya da çalışıyorlar. Akıntıya karşı koşan sporcular, sakatlıklara karşı da vücudun daha dayanıklı olmasını sağlıyorlar. Zaman zaman su da koşarken zorlanan bazı sporcuları ise Milli Takım Antrenörü Muhammet Pişkin tarafından  desteklenerek koşmaya devam ediyorlar.

Dere içinde yaptıkları antrenman hakkında bilgiler veren Antrenör Muhammet Pişkin; Sporcularının salonda spor yapmasından ziyade dışarıda spor yaparak farkındalık yapmaya çalıştıklarını dile getirdi. Muhammet Pişkin; “Sporcularımızla hep salonda antrenman yapıyoruz. Farklı şeyler yapmak istedik. Antrenmanlar çok yoğun ve stresli geçtiği için biraz onların rahatlamasını sağlamak hemde farklı antrenmanlar sporcuların motivasyonlarını artırıyor. Salonumuzun önünde Asar Deresi var. Bunu kullanalım istedik. Deremiz biraz pisti. Dereyi spor öncesi temizledik. Hem sporculara çevre bilinci aşılamak istedik. Farklı bir aktivite. Her geçen gün farklı insanlarda aramıza katılıyor. Su akıntılı olduğu için ters yönde koşuyoruz. Buda bacakların gücünü artırıyor. Hem vücuttaki stresi atarak rahatlamayı sağlıyor. Bacak direnci, vücudun kondisyonunu açmak için suda sabahları koşuyoruz. Tekrar akıntı yönünde de koşunca vücudun o direncini boşaltmış oluyoruz. Hem sporcuların sakatlanma riskini azaltıyoruz hemde farklı antrenmanla motivasyonlarını yüksek tutuyoruz” dedi.

Sporculardan Arda Solmaz, derede koşmanın zor olduğunu dile getirerek, “Derede koşmak çok zor. Su koşarken yoruyor” dedi.

Bir diğer sporcu Elif Kalas ise koşuların yorucu getiğini ancak bacaklarının çok güçlendiğini dile getirdi. Elif Kalas; “İnanılmaz zor. Ayaklarım çok ağrıyor. Nefessiz kaldım. İlk başladığım zamanlarda çok yoruluyordum. Ancak zamanla alıştım, nefesim de açıldı. Bacaklarım kuvvetlendi. Su da koşu daha kolay oluyor” dedi.

Sporcu Şamil Koç ise suda koşmaya ilk başladığında yorulduğunu ancak zamanla yorgunluğun geçtiğini dile getirerek; “İlk başladığımızda çok yoruluyorduk. Ancak zamanla vücut alıştıkça yorgunluk gidiyor. Nefesimiz açıldı. Önümüzde maçlarımız var. O maçlara hazırlık olarak bu antrenmanı yapyoruz” dedi.

Derenin içinde koşarak terleyen ve ısına sporcular, koşunun sonrasında ise yine dere içinde muaytahi antrenmanı yaptılar.

 

Kaynak:İHA

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
30.09.2019
08:51

Yav iyi hoşta o su dağadan gelmiyor ki sağlık açısından tehlikeli başka yerde kosturamadın mı hoca ?

Katılıyorum   Katılmıyorum
%56,10
Ali Kaya
29.09.2019
17:38

Tebrikler. Bu haberi paylasmak gerekir. Ulusal medya da gormeli. O zaman ses getiri iste.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,37
Duzce
29.09.2019
14:55

ayaklar mantar olmasın

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
dr


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.