Çevre dostu ilaçlar tercih edin

Çevre dostu ilaçlar tercih edin

Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı ile 2. mücadele dönemi başladı.

Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından paylaşılan bilgi notunda çiftçilere zararlı ile mücadelede ilk olarak budama yöntemini denemeleri, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaca başvurmaları önerildi.

İlaçlı mücadelede özellikle arılara zarar vermeyen çevre dostu ürünlerin kullanılması istendi. Bu tür ilaçların İl veya İlçe Tarım Orman Müdürlüklerinden reçete yazdırılarak alınabileceği belirtildi.

Mücadele yöntemi ile ilgili şu bilgiler verildi: “Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının çıkışlarının peyderpey görüldüğü bugünlerde bahçelerde zararlının yumurta paketlerini bulmak için özellikle uç dallardaki yapraklar kontrol edilmelidir, şayet yumurta bulunursa hava sıcaklığına bağlı olarak bu yumurtalar 1-3 günde açılacaktır ve yumurtadan çıkan genç larvaların yaklaşık 10 gün ayrılmadan birlikte beslenerek yaşamlarını sürdürecektir. Tırtıl kolonilerini saymak için dalların uçlarına bakılmalıdır. Tırtıl kolonileri fındık bahçelerinde çaprazlama olarak birer ocak atlanarak her bahçede 10 ocakta sayılmalıdır.

Zararlı ekonomik zarar eşiğinin üstünde ise mücadeleye karar verilmeli ve ikinci döle karşı mücadele yapılmalıdır.” İlaçlı mücadelede özellikle arılara zarar vermeyen çevre dostu ürünlerin kullanılması önerisinde bulunularak “Entegre Mücadele Prensipleri (IPM) kapsamında yapılacak ilaçlı mücadelede asıl amaç, zararlının tamamen yok edilmesinden çok popülasyon yoğunluğu dikkate alınarak zararlının meydana getireceği zararın ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak olmalıdır.

Çiftçilerimizin kendi bahçelerinde yapacakları kontrollerde, yapraklarda yumurta paketleri, larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaştığında, bunları öncelikle budama makası ile kesmek suretiyle imha etmeli, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlamalıdır.

İlaçlı mücadelede özellikle arılara zarar vermeyen çevre dostu ilaçların kullanılmasının önemli olduğu, bu nedenle öncelikle İl Özel İdare destekli olarak alınan ve muhtarlıklara dağıtılan ilaçların kullanılması, yeterli olmaması durumunda ise çiftçilerimizin İl veya İlçe Müdürlüklerimize başvurarak reçete yazdırmaları, reçete sonucunda yazılan ilacı alarak ilaçlı mücadeleye başlamaları gerekmektedir” denildi. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.