Konuralp'te 4 Kattan Fazlasına İzin Yok

Konuralp'te 4 Kattan Fazlasına İzin Yok

Konuralp'te 4 Kattan Fazlasına İzin Yok

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Konuralp'ta 4 kattan fazlasına imar izni vermeyeceklerini söyledi.

Konuralp'in  tarihi ve kültürel özelliklerine dönmesi için acil olarak çalışmalara başlanması talimatı veren Başkan Özlü, Konuralp Tarihi Alan Merkesi Yönetim Ofisi temsilcilerinin de katıldığı görüşmede, İmar ve Şehircilik konusunda önemli bir kararlar aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce İstanbul'un siluetinden yola çıkarak gündeme getirdiği 'Yatay Şehirleşme' konusunun önce yerelde uygulanması inancında olduğunu belirten Başkan Özlü, "Sayın Cumhurbaşkanımız Düzce'ye geldiğinde bu konuyu gündemine almıştı. Orada zemin üzeri 3 kattan fazla olmaması gerektiğini söylemişti. Burası fay hattı üzerinde, deprem riski olan bir şehir. Cumhurbaşkanımız bu konuda da çıkma balkon alışkanlığının bırakılmasını istedi.

Yaşadığımız coğrafyaya uygun bir şehirleşme inşa etmek zorundayız. Daha önceki yönetim Konuralp bölgesi için kendilerine 40 kata kadar inşaat yapma taleplerinin olduğunu, ancak kat sınırının 8'e indirildiğini söyledi. Bu da çok fazla. Uzman arkadaşlarla konuştuk, değerlendirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi yatay mimari ve şehirleşmeyi tercih edeceğiz. Hele ki böyle tarihi bir dokuya sahip olan bölgede yüksek katlara asla göz yumamayız. Mevcut inşaatlar da dahil olmak üzere bölgeye acilen müdahale edeceğiz.

Tarihi dokuya uygun yapılaşmayı teşvik edeceğiz. 18 kata müsaade etmeyeceğiz. Dikey mimari ile mücadele edeceğiz. Bundan sonra Konuralp'te yapılaşma 4 katı geçmemeli" dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
17.05.2019
11:42

4 kattan aşağısına izin yok bence.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,65
Aa
16.05.2019
22:04

Tarihi konuralp'i ne hale getirdiniz yazıklar olsun,neymiş yatay mimariye geçilecekmiş, dikey yapılırken neredeydiniz,dikey talimatını şeytanlar mı verdi,altında 3 bin yıllık bir tarih olan bu şehre kimler ihanet etti allah müsebbip olanlardan elbet hesap soracaktır.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%43,37
M.batur


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.