Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası Düzce’nin Akçakoca ilçesinin 8 km güney doğusundaki Fakıllı Köyünde bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından I. Derecede Sit alanı olarak tescillenmiştir. Bulunduğu köyden ismini alan mağaranın toplam uzunluğu 1017, ziyarete açık alanı ise 350 m'dir. Doğal özellikler taşıyan mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler vardır. Özellikle beyaz oda olarak anılan bölgeler damlataş bakımından zengindir.

Mağaraya yağışlı dönemlerde düden girişler ile önemli oranda su girişi vardır. Birbirine bağlı iki bölümden oluşan mağaranın kuzey-güney veya KKD-GGB yönlü ana galerileri tabakaların doğrultusuna bağlı olarak gelişmişlerdir. Buna karşılık doğu-batı veya BKB-DGD yönlü bağlantı galerileri ise tabakaların eğim yönünde ve bunları kesen çatlaklar üzerinde uzanırlar. Bu şekliyle mağaranın kafesli bir yapısı vardır. 

Çok dönemli gelişimi karakterize eden şekil ve yapılara sahip olan Fakıllı Mağarası yarı aktif bir mağaradır. Yüzeye yakın bir noktada bulunması nedeniyle yaz ve kış mevsimlerinde büyük farklılıklar gösteren nemli, sıcak ve serin bir havaya sahiptir.

Mağaranın havasının astım ve nefes darlığı hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Mağaranın çevresi yapılan düzenlemeyle piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

 

Kaynak: Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.