Kestane Gözlemeye Malzeme Oldu

Kestane Gözlemeye Malzeme Oldu

Kış akşamlarında eğlencelik olarak yenilen, şekeriyle lezzetine lezzet katan kestane, Düzce’de gözlemenin içine girdi. Yetiştirilen kestanesinin aroması nedeniyle Türkiye’de vazgeçilmez kestaneler arasında yer alan Düzce Kestanesi’nden yapılan gözlemeler büyük ilgi gördü.

Sahip olduğu aroma nedeniyle Türkiye’nin tek ve lezzetli Düzce Kestanesi, Düzce’de gözlemeye malzeme oldu. Fatma Doğan isimli ev hanımı, Düzce Kestanesi’nin kavurarak  harmanlandı. İç malzemelerini de ekleyen Fatma Doğan, kestaneli gözlemeyi yaparak, gözleme severlerin beğenisine sundu. Daha önce böyle bir lezzetin hiç yapılmadığını aktaran Fatma Doğan, ilk defa böyle bir tat ile vatandaşların beğenisine çıktıklarını dile getirdi.

Fatma Doğan; “Kestaneli gözleme. Kestane başka türlü nerede olacak. Kestanecilerden kestane alıp yemektense bizde böyle bir alternatif yaptık. Önce kestaneyi yıkıyoruz. Ayıklıyoruz, fırınlıyoruz. Fırınladıktan sonra biraz böyle pişiyor ama tamamiyle pişmeyecek. Çünkü tamamı ile pişerse un haline gelir. Biraz fındık tarzında olsun diye biraz iri çekilir. Çekildikten sonra soğanladık, baharatladık, kavurduk. Soğanla kavurduğumuz zamanda kestaneyi attık, orada tekrar kavurmasını yaptık. 1-2 dakika bu işlemi yaptık. Kestane ile soğanın karışması için yaptık bu işi. Lezzeti bir birine kaynasın diye yaptık. Kestaneli gözleme daha önce hiçbir yerde yoktu. İlk defa yaptık. Şu anda buna ilgi var. Farklı lezzetler farklı kültürler Düzce’de. Düzce için biz her şeye varız. Bu gözleme tuzlu. Öyle şekerli değil. Ama tuzluda da aşırı tuzlu değil. Tuzlu yiyemeyenler için alternatif. Aşırı tuzlu olmamak şartı ile tatlı tuzlu bir şey oldu” dedi.

  Daha önce kestaneyi tek yediğini fakat ilk defa kestaneli gözleme yediğini dile getiren Onur Doğan ise, farklı bir tat olduğunu, gözleme ile birlikte daha değişik bir aroma olduğunu söyledi. Onur Doğan; “Ben daha önce kestane de yedim ama ilk defa kestaneli gözleme yedim. Kestanenin o şekerliliği, tatlılığı ve değişik bir güzellik katmış. Değişik bir aroma oluşmuş. Güzel tavsiye ederim. Beğendim çok beğendim. Böyle ağızda değişik bir tad bırakıyor. Kestanenin o tatlılığını hala hissediyorum ağzımda” diye konuştu.

 İçindeki lezzetli aroması ile Türkiye’nin birçok bölgesinden kestane severler tarafından tercih edilen Düzce Kestanesi, şekerinden, kebabından sonra şimdide sofralarımıza gözleme olarak gelmeye aday oldu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
1.12.2019
18:53

Muhteşem bir tat ilk defa denedim . Hanım efendiyi tebrik ederek patentini almasını önerdim . Başarıları daim olsun.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%60,56
Yakamoz


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.