Muhteşem Manzara Görüntülendi

Muhteşem Manzara Görüntülendi

Düzce’nin Gölyaka ilçesindeki Efteni Gölü, yaklaşık 150 türde göçmen kuş ve endemik bitki türüyle görenleri büyülüyor. Kuş cenneti olarak adlandırılan Efteni Gölü, kış aylarında da muhteşem manzarası ile drone ile görüntülendi. 

Düzce’nin Gölyaka ilçesi ile Düzce Merkez sınırları içerisinde bulunan Efteni Gölü 764 hektarlık alanı ile yaklaşık 150 tür kuş ve çeşitli endemik bitkileriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Göçmen kuşların uğrak noktası olan Efteni Gölü’nde 35’i kalıcı olmak üzere 150 türde kuşa ev sahipliği yapıyor. Kuşların göç yolu güzergahında olan gölde kuğu, sakarca, yeşilbaş, fiyu, leylek, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angut, sakarmeke, bekri, çıkrıkçın, kılkuyruk, kaşıkçın, Macar, elmabaş, pasbaş, gri balıkçıl, turna, toy, mezgeldek, çulluk, karatavuk, karabatak, kızkuşu gibi kuşlar konaklıyor. 

  Koruma sahası içerisinde sazlık alanlar, açık su yüzeyleri bataklıklar ve çamur düzlükleri gibi farklı ekolojik nitelikteki habitatlar başta su kuşları olmak üzere değişik türden zengin bir hayvan hayatının barınmasını sağlayan Efteni Gölü, kış aylarında da vatandaşların en uğrak noktalarından birisi durumunda. Kar yağışının etkisi ile birlikte muhteşem bir manzaraya dönüşen yamaçlarla birlikte Efteni Gölü drone ile görüntülendi.  (İHA)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
13.02.2020
10:31

Efteni Gölü iskelesi ilk yapılırken en az 3 tane diye başlandı ancak sonradan her ne olduysa bir tanede kaldı, eğer 3 tane yapılsa idi ve kanatlarda yine 3 adet yapılacaktı bir de öyle hayal edin de turizmi öyle gözünüzde canlandırın derim. O projenin bitmesini engelleyenler bu vebalin altından kalkabilecekler mi.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,62
Efteni nin bürokrasiden çektiğini başka bir göl çekmedi
13.02.2020
10:24

Geçenlerde öğrencilerin Efteni Gölü gezisi ile ilgili bir haberde Efteni gölünde 20 küsür kuş türü yazıyordu, hatta ben yorum yazdım 2000 ile 2010 yıllarda 150 nin üstünde kuş türü vardı diy. Şimdi siz de 150 tür diyorsunuz o haberde de 25 civarı denmişti, bunu net söyleyecek bir otorite birim yok mu, MİLLİ PARKLAR yetkilileri neden bir açıklama yapmıyor acaba.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%54,55
MİLLİ PARKLAR CANLI TÜRLERİ SAYISINI İNCELEMELİ


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.