Rekabet şartları ortadan kalktı

Rekabet şartları ortadan kalktı

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkçı, Türkiye genelinde esnaf ve sanatkarların ekonomik açıdan sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Küçük ve orta ölçekli sınıfına giren bireysel girişimci esnafların, kurumsal firmalarla rekabet şartlarının ortadan kalktığına dikkat çeken Kayıkçı, e-ticaret konusunda esnaf ve sanatkarlara öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı. Mustafa Kayıkçı ayrıca, 'Esnaf ve Sanatkarlık' mesleğinin de riske girdiğini kaydetti.

DESOB’a bağlı oda başkanlarının katıldı 'Başkanlar Kurulu' toplantısı Akçakoca Otel’de yapıldı. Düzce il ve ilçelerinde görev yapan Oda Başkanlarının katıldığı toplantıda esnaf ve sanatkarların sorunları ele alındı. Yaklaşık iki saat süren toplantıya başkanlık eden DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, Düzce il genelinde görev yapan tüm Oda Başkanlarının katıldığı ve yaklaşık iki saat süren toplantıda esnaf ve sanatkarların sorunları masaya yatırıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, önce Birlik ve Konfederasyon düzeyinde yasa ve yönetmeliklere göre çalışmaları oda başkanlarına aktardı. Ardından da Düzce'deki odaların görüşleri için başkanlara söz verdi. Esnaf ve Sanatkarların ekonomik açıdan sıkıntılı olduğunu vurgulayan Başkan Kayıkçı “Yaşanan sıkıntılar esnaflık mesleğini de riske sokmaya başladı. Bazı esnaf ve sanatkarlık bölümleri tarihe karışmak üzere” dedi.

REKABET ŞARTLARI ORTADAN KALKTI

Kayıkçı, küçük ve orta ölçekli sınıfına giren bireysel girişimci esnafların, kurumsal firmalarla rekabet şartlarının ortadan kalktığına dikkat çekerek, “Bir ürünün maliyetinin belirlenmesi satış fiyatında önemli etkendir. Bir rafa giren ürününün maliyeti kurumsal firmalarda düşük. Esnaf ve Sanatkar aynı ürünü aynı maliyetle rafa sokamıyor. Nasıl rekabet edebilsin. AVM'lere belli bir standart getirilmemiş. AVM çatısı altında, elbise de satılıyor, otomobil de satılıyor. Berber de var, lokantacı da var. AVM'ler kapalı bir şehir haline dönüştü. Sokaktaki esnaf kepenk indirmek zorunda kalıyor' dedi. E- ticaretin esnaf ve sanatkarın görünmeyen bir rakibi olduğuna değinen Kayıkçı bu konuda da şu görüşlere yer verdi “İnternet sitesi, telefon, kredi kartları üzerinden yeni bir alışveriş sistemi hızla piyasada yer alıyor. Şu anda e-ticaret genel ticaretin yüzde 32'sini karşılıyor ve giderek de bu oran yükseliyor. İnternet sitesi üzerinden her çeşit ürün satın alınabiliyor." Kayıkçı, e-ticaret konusunda esnaf ve sanatkarlara öncelik verilmesi gerektiğini kaydetti.

KURUM İLİŞKİLERİ

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, esnaf ve sanatkarların, Odaların, Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR gibi kurumlarla, yerel yönetimlerle ilişkileri geliştirmeleri gerektiğini ifade ederek “Esnafların hizmet ağı, resmi işlemleri bu kurumlarla bağlantılıdır. Esnafların haklarının korunması, rekabet şartları, iş ve istihdam koşulları için bu diyaloglar önemlidir” Şeklinde açıklama yaptı.  Toplantı daha sonra tüm Oda başkanlarının bölgelerine ilişkin sorun ve taleplerini dile getirmeleri ile son buldu.  
 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.