Veli ve Öğrenciler Dikkat

Veli ve Öğrenciler Dikkat

Uzmanlar kırtasiye ürünlerinde imalatçı ve ithalatçı firmaların adres bilgilerinin olmasının şart olduğunu belirtirken, ürünlere geçen seneye göre minimum yüzde 15 oranında zam olduğunu belirtiyor. 

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül tarihinde başlayacak. Okul alışverişinde kırtasiye ürünlerinin kalitesi ve fiyatları veliler için önemli etkenlerin başında geliyor. Kırtasiye alışverişine çıkacak veliler için uzmanlar önerilerde ve uyarılarda bulundu.

  "Adres bilgileri olması şart"

Kırtasiye malzemesi alacak olan velilerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda  bilgi veren uzmanlar "Almış oldukları ürünlerde; marka, menşei, imalatçı ve ithalatçı firmaların adres bilgileri olmalar şart. Türk malı, TSE, CE ve N11 belgeleri aramaları şarttır. Yani markası belli olmayan, üretici firmanın adresi ve ulaşım bilgileri belli olmayan ürünleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Alınan ürünler bilindik marka olması lazım. Ürünlerde kanserojen madde içermeyen ve 'çocukların sağlığına zararlı maddeler içermez' ibareleri olması lazım. Bilindik markalar sağlık testin geçmişlerdir. Bu markalarda adres bilgileri ve uyarılar yer almaktadır" şeklinde açıklama yaptılar.  

"Yabancı menşeli oyun hamurları Türk malı kadar güvenli değil"

  Kırtasiye malzemelerini sağlığa zararı konusunda bilgilendirme yapan uzmanlar "Piritat; kırtasiye malzemelerindeki sistemi yumuşatmak için kullanılıyor. Bunlar çocuklara ileride sağlık problemi çıkartıyor. Kanseri kadar yol açabiliyor. Çocukların en çok kullandığı malzemeler arasında oyun hamuru var. Pastane mantığı ile yapılmış, gıda boyasıyla üretilmiş ve Türk malı oyun hamurlarını tercih edilmesi lazım. Yabancı menşeli oyun hamurları Türk malı kadar güvenli değil" dediler.  

"Birinci sınıf öğrenciler için minimum 200 TL gözden çıkarılmalı"

  Okul alışverişinde birinci sınıf öğrenciler için en az 200 liranın gözden çıkarılması gerektiğine işaret eden uzmanlar şunları söylediler: "Birinci sınıfa başlayan bir öğrencimiz, Türk malı ve yerli üretim alışverişi yapması içi minimum 200 TL'yi gözden çıkarması gerekiyor. Tabii bu durum birinci sınıflar için. Her bir üst sınıf için 50 lira farkı gözden çıkarmak gerekiyor. Bunun yanında velilerimiz marka ürünleri tercih ettikleri zaman pahalı ürünlerle karşılaşıyorlar. Ama yerli üretim ve güvenilir markalarda çanta, kalem, suluk gibi kırtasiye ürünleri mevcuttur. İthal mala çok fazla önem vermiyoruz. Ana sınıfında öğrencilerimiz 9 aylık ihtiyaçlarını birden aldıkları için masrafları biraz daha fazla oluyor. Ana sınıfında alınan öğrenciler malzemeyi bir kere alıyor ve 9 ay boyunca kullanıyor. Bu yüzden ana sınıfının masrafı 400-500 TL’yi buluyor.''  

Kırtasiye malzemelerinin geçen seneye göre minimum yüzde 15 oranında zamlandığı dile getirilerek “Tekçe sözlerini şöyle tamamladı: "Kırtasiye ürünlerinde son 2 seneye kadar yüzde 75 ithal ürün varken, yurt dışından gelen fonlarla beraber yerli üretim daha çok artmaya başladı. Artık Türkiye’de de kırtasiye malzemesi üretiliyor hatta ihracat bile yapmaya başladık. Kırtasiye malzemelerinde geçen seneye göre minimum yüzde 15 oranında zam oldu” denildi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.