Düzce Barosu: “Çocuklarımızın Yanındayız”

Düzce Barosu: “Çocuklarımızın Yanındayız”

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Aksaray'da otizmli çocukların yuhalanmasıyla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturmanın sonucunu beklediklerini, olayın takipçisi olduklarını bildirdi.

 

Aksaray’da bir okulda otizmli çocuklarla kendi çocuklarının aynı yerde eğitim görmesini istemedikleri gerekçisiyle, otizmli çocukları ve ailelerini yuhalayan velilere tepki giderek büyüyor.

 

Konuyla ilgili TBB Başkanlığı ve 80 baro tarafından yapılan ortak açıklamada otizmli çocukların ve ailelerin yanında olduklarını, konunun ise takipçisi olacakları belirtildi.

 

Konuya ilişkin Düzce Barosu’nun yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

 

“Otizmli Çocuklarımızın Yanındayız”

“Aksaray Mehmetçik İlkokulu`nun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı eylem yaptığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Otizmli çocukların, kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri, öncelikle kınıyoruz.

Tüm çocuklarımızın çok değerli olduğunu, insanların hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmadan ve ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğini, böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağını hatırlatıyor, tüm okullarda otizmli çocuklarımızın eğitimi için gerekli şartların sağlanarak, ayrımcılığa yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gereğinin altını çiziyor ve tüm çocuklarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Yaşanan bu üzücü olayla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturma sonucunu beklemekle birlikte, bu olayın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz.

Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız.

 

NE OLMUŞTU?

Aksaray'da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda bir grup velinin, okulda otizmli çocukları istemediği için yuhalayarak protesto ettiği iddia edilmişti. Bu bilgi sonrası da olaya çığ gibi tepki gelmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu iddialar üzerine konuyla ilgili soruşturma başlattı. Aksaray Valiliği ise yaptığı açıklamada yuhalama iddialarını yalanlayarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Haber: H. DURNA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.