Tüccara kızdı, markette satmaya başladı

Tüccara kızdı, markette satmaya başladı

Bolu Caddesi üzerinde marketi bulunan Metin Bayram isimli bir kişi, Fındık tüccarlarının fiyat politikasında vatandaşların ihtiyacı olduğu dönemde fiyatları aşağıya çekmesine kızarak kendi marketinde kendi fındığını 17 lira 50 kuruştan satışa çıkarttı. Bayram, ‘ Herkes getirsin herkesin kini burada satarım’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından fındığın 17 ila 16.50 lira arasında alacağını açıklaması çiftçi ve üreticileri sevindirmişti. Fındık sezonunda fındıklarını toplayan vatandaşlar TMO’nun alım şartlarını görünce tüccara yöneldi. Tüccar ise kışlık hazırlık dönemi ve okul dönemi öncesinde ihtiyacı olan fındık üreticisinin fındığını 13 lira 75 kuruş ile 14 lira arasında almaya başladı. Fındığını emanete vermek yada fiyatların yükselmesini beklemek istemeyen Bolu Caddesinde market işleten Metin Bayram, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatının yere düşmemesi için kendi marketinde kendi fındığını satmaya başladı. 1 tona yakın fındığı olduğunu söyleyen Bayram, kendi fındığının dışında vatandaşların da fındığını satabileceğini söyledi.

Metin Bayram şöyle konuştu: ‘Kendi bahçemin ürünü. Sayın Cumhurbaşkanımız bize fiyat vermişti 17 buçuk lira diye bizde o fiyattan satıyoruz. Ama bugün bakıyorsun köylü vatandaş fındığını satmak için tüccara gittiği zaman dün 13 lira 75 kuruştu. Bugün sordum telefon açtım 14 lira. Sayın Cumhurbaşkanımızın lafının yere düşmesini istemediğim için bende bu fiyattan satıyorum. Elimdeki fındık bu fiyattan bitinceye kadar satılacak. 17.50 liradan ne kadar varsa elimde satacağım. Vatandaş getirsin onunkini de satarım 17.50 liradan. Sorun yok. Ama her sezon yaptıkları şey, insanların paraya ihtiyacı olduğu için şu anda okul dönemi kışlık hazırlık dönemi tüccar bunu fırsatla değerlendiriyor. Normalda 16 lira 15.50 olması gereken fındık fırsatçılık yapmak için 13.50-14.00-14.50’ye kadar mal alıyorlar. Buda yazık oluyor. Zaten fındığın tarladaki maliyeti köylüye 15 lira. Bunun altında bu sene 100 liranın altınta yevmiyeler yoktu. Kurtaracak bir tarafı da yok vatandaşın. Her dönem yaptığı gibi sürekli vatandaşı kullanıyorlar. Başka bir şey yok. Aşağı yukarı elimde 1 ton fındık var. 1 ton fındığı da burada markette satacağım 17.50 liradan’ dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
17.09.2019
00:19

Aklına turp sıkayım

Katılıyorum   Katılmıyorum
%43,28
Aklına turp sıkayım


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.