Leke deyip geçmeyin bir dermatoloğa gidin

Yaz mevsiminde güneş ile birlikte kadınların kabusu olan güneş lekeleri, hayatınızı etkilemesin. Güneş lekeleri ya da yaşlılık lekeleri zannedilen lekeler kanser belirtisi olabilir. Güneş lekeleriyle baş etmek ise oldukça basit. Güneş lekeleri ile ilgili bilgiler veren Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Dermatoloğu Dr. Eda Haşal; güneş lekelerinden korunmanın yollarını anlatarak, neden olduğu hastalıklar hakkında bilgiler verdi.

Yaz mevsiminde en çok kadınları korkulu rüyesı olan güneş lekeleri, zaman zaman da insan hayatını kökten etkileyen hastalığın habercisi olabiliyor. Güneş altında bronzlaşmaktan olduğu düşünülen güneş lekeleri ya da yaşlılıktan olduğu düşünülen lekeler cilt kanserinin ya da ben kanserinin belirtisi, olabiliyor. Korunmanın ilk ve en önemli  yolu ise güneş koruyucuları. Güneş ve yaşlılık lekeleri hakkında bilgiler veren Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Dermatoloğu Dr. Eda Haşhal, güneş lekelerinden korunmanın en önemli yolunun güneş koruyucuları olduğunu söyledi. Dr. Haşhal; “ Yaz aylarında güneş cilt lekelerini tetikliyor. Biz aslında güneşten korunmayı öneriyoruz. Dermatologlar güneşten korunmayı önerir. Hata güneşlenmeyi de pek fazla önermiyoruz. Bebeklik çağından itibaren güneş kremlerini öneriyoruz. Bebekken, hamileyken, emzirirken mineral ağırlıklı güneş koruyucuları öneriyoruz ki bunlar emilmeden dolaşıma geçmiyor. Direk bariyer görevi yasparak koruma sağlıyor. Kimyasal güneş koruyucuları ise yetişkinlik çağından itibaren kullanılmasını önerdiğimiz güneş koruyucular. Bunlar biraz emilmesi için süre gerektiren güneş koruyucuları. Emilmesi ve etkisini göstermesi için 20 dakika kadar süre gerekiyor. Bizler bunları uygulayıp yarım saat sonra güneşe çıkmayı öneriyoruz. Yaz mevsiminde 2 saatte bir kış mevsiminde ise 4 saatte bir yeniden uygulamayı öneriyoruz. Hastalarımızın birçoğu kışın güneş olmadığı için güneş koruyucu kullanılmayacağı şeklinde yanlış bir bilgiye sahipler. Oysa dışarıda bulunduğumuz süre zarfından mutlaka ama mutlaka güneş koruyucu kullanılmalı” dedi.

“Kanser belirtisi olabilir”

Dermatolog Dr. Eda Haşhal, lekelerin kanser belirtisi olabileceğini de belirterek; “Güneş lekeleri bizler için ciddi bir sorun özellikle de hanımlar için. Bunları önleyebilmek için en temel prensibimiz güneşten uzak durmak ve mutlaka koruyucu kullanmak. Güneş lekelerini bir dermatoloğun değerlendirmesi gerekir. Güneş lekeleri dediğimiz şey aslında halk arasında söylendiği ismiyle yaşlılık lekeleri olabileceği gibi deri kanseri ya da ben kanseri belirtileri de olabilir. Bunlar insanlar tarafından ayırt edilemeyebilir. Bizim hem gebelik, hem doğum hem de güneşte artan lekelenmelerimiz var. Bunları n ayrımını bir dermatoloğun yapması gerekiyor.  Yıllar içinde artan güneş lekeleri içinde bizim kanseri atlama riskimiz olabilir” deedi.

“Kontrol şart”

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Dermatolog Dr. Eda Haşhal; lekelerin çıktığı ilk andan itibaren kontrol edilmesi gerektiğini belirterek; “Ben hastalarıma yılda bir defa ben muayenesi öneriyorum. İlerleyen yıllarda eğer bir sıkıntı yoksa 2 yılda bir 3 yılda bir muayene öneriyorum. Yani güneş lekesi mi yoksa kanser lezyonu mu öğrenmek için bir dermatoloğun görmesi gerektiğini söylemek istiyorum” diye konuştu. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.