Kazanılmış haklar üzerinden tasarruf olmaz

Kazanılmış haklar üzerinden tasarruf olma

Kazanılmış haklar üzerinden tasarruf olmaz

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) vaat edilen sözlerin yerine getirilmemesinin hayal kırıklığına neden olduğunu söyledi.

Tasarrufun işçinin, emekçinin ve memurun kazanılmış hakları üzerinden yapılmaması gerektiğini kaydeden Er “Daha adil ve hakkaniyetli bir çözüm” talebinde bulundu. 

 

‘POPÜLER FİRMALARIN BORÇLARI SİLİNDİ’

Seçimlerde verilmiş sözler kapsamında popüler firmaların vergi borçlarının silindiğini hatırlatan Er, EYT düzenlemelerinin kamuya ekstra bir yük getireceği açıklamasının adalet kavramı ile çeliştiğini vurgulayarak “Yapılan çalışmalara göre yaş şartının kaldırılması durumunda hemen emekli olabileceklerin yıllık maliyetlerinin 26 milyar Lira olacağı hesaplanmaktadır. Biz de İYİ Parti olarak; elbette, Sosyal Güvenlik Kurumumuzun ve Devletin Bütçe yapısının sağlıklı çalışması ve bütçe açığının dengelenmesi taraftarıyız. Fakat seçimlerde verilmiş sözler, devletin en önemli gelir kapısı olan vergi söz konusu olduğunda kamuoyunda oldukça popüler olan firmalarn silinen vergi borçları, itibardan tasarruf olmaz ilkesi çerçevesinde yapılan ve çoğu zaman lükse kaçan kamu harcamaları göz önüne alındığında, sadece EYT düzenlemelerinin kamuya ekstra bir yük getireceği açıklaması bizlere tutarlı gelmemekte, adalet kavramı noktasında kafalarda soru işaretleri yaratmaktadır” dedi. 

‘3600 VAADİ YERİNE GETİRİLMELİ’

İYİ Parti'nin devlet memurları için hazırladığı 3600 ek gösterge yasa teklifinin seçimlerde vaat edildiği üzere neticelendirilmesini isteyen Er şöyle devam etti: “Kıyas içerisine girdiğimiz ve tamamının ‘erken emeklilik’ sebebi ile battığı iddia edilen  İskandinav ülkeleri olarak anılan Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka’nın, Dünya Bankası verilerine göre, kişi başına düşen Millî Gelirleri 47 bin ile 80 bin dolar arasındadır. Türkiye’de ise güncel veriler ile 9 bin ile 10 bin bandında olması da bir diğer ilginç husus olarak göze çarpmaktadır. Yani sanırım sorunumuzun tanımını ve çözümünü yanlış yerlerde aramaktayız. Yine bir diğer önemli seçim vaadi olan ve başta hemşireler, öğretmenler ve polisler olmak üzere yüz binlerce devlet memurunu ilgilendiren 3600 ek gösterge konusunun da bir türlü sonuçlandırılamaması bir başka üzüntü verici noktadır. İYİ Parti'nin polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşireler gibi devlet memurları için yaptığı TBMM'deki 3600 ek gösterge yasa teklifi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildiğini kamuyounun bilgisine sunuyor ve bu hususun da seçimlerde vaat edildiği üzere neticelendirilmesini bekliyoruz. 

 

‘KAZANILMIŞ HAKLAR ÜZERİNDEN TASARRUF OLMAZ’

Yunus Özay Er Tasarrufun işçinin, emekçinin ve memurun kazanılmış hakları üzerinden yapılmaması gerektiğini savunarak “Şu bilinmelidir ki, devlet hepimizin devletidir. Tassaruf yapılacak ise veya bütçe açıkları gündeme taşınacaksa bu sürekli olarak işçinin, emekçinin ve memurun özellikle de kazanılmış hakları üzerinden yapılmamalıdır daha adil ve hakkaniyetli bir çözüme Türk Halkı inandırılmalıdır. Seçimden seçime vaatlerle oyalanan bir ülkenin vatandaşı değil, hakkı ile adil ve mutlu yaşayan bir ülkenin vatandaşı olarak ulusumuzu refah içerisinde yaşatmak en başta iktidarın sorumluluğudur. Bu nedenle gerek EYT gerekse de 3600 Ek gösterge ile alakalı Iktidar kanadının bir an önce somut adımlar atmasını ve mağduriyetleri bir an önce gidermesini zaruri bir husus olarak görüyor, kamuyounun gündeminde tutabilme adına üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğimizi başta Düzceli hemşehrilerimiz olmak üzere tüm halkımıza bildirmek istiyoruz” diye konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
23.11.2019
00:55

PARTİNİZİN İKTİDARA ORTAK OLMASI İÇİN (PARDON SEÇMENİNİ TUŞA GETİRMEK İÇİN) KAÇ BAKANLIK İSTEDİNİZ. GİZLİ GİZLİ DÖNEN DOLAPLAR AYAĞINIZA DOLANMAYA BAŞLADI. BU MİLLET SİZE DE GEREKEN DERSİ İLK SEÇİMDE VERECEK. YUKARISI BAŞKA AŞAĞISI BAŞKA KONUŞUYOR. PARTİ CİDDİYETİ YOK. O ZAMAN OYDA YOK.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,25
PEKCAN ŞENGÖR


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.