Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

İFTAR SOFRASI SİYASETE ALET EDİLDİ Mİ?

14 Temmuz 2014 - 11:52

Biz çocukluğumuzdan bu yana, bir kişiye bile oruç açtırmak,bir misafire sofranda oruç açtırmak, Ramazan ayında açları doyurmak, korumak gözetmek,yardımlaşmak sevaptır,diye öğrendik. Bunun yanı sıra açılan iftar sofralarının,verilen iftar yemeklerinin, doyurulan insanların, oruçluya verilen bir zeytin ya da hurma tanesinin ya da bir bardak suyun bile Allah rızası için verildiğini öğrendik.

 

Son zamanlarda gördük ki, bizim analarımızdan babalarımızdan, atalarımızdan öğrendiklerimiz hikayeymiş, iftar sofraları şov,gösteri, hatta oy istemek için kurulurmuş.Siyasi propaganda yapmak, vatandaştan oy istemek için iftar sofraları kurmak gerekirmiş.Görüldü ki, kurulan iftar sofraları hayır ve sevap için değil,fazladan oy kazanmak içindir.

 

Şimdi bu sofrada yetimleri toplayarak, kardeşlik sofrası adı altında iftar düzenlemekle ne kadar sevap işlendi. Kardeşlik Sofrası iftarına Bakan konuk oldu, yetimlerle iftar açtı.. Düzce’ye yapılan yatırımları anlattı sonra geldi sıra siyasi propagandaya. AK Parti’nin Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Erdoğan için destek istendi. Gerçekten iftar sofrasına oturanların oraya geldiklerinde kafalarında Cumhurbaşkanlığı seçimleri mi vardı, yoksa kendileri için kurulan iftar sofrasında sohbet muhabbet edip oruç açma düşüncesinde miydiler. Protokolün aralarına katılıp hal ve hatırlarını,sıkıntılarını sormalarını mı beklerlerdi, yoksa siyasi şova alet olduklarını mı düşündüler…

 

İftar sofralarını kurarak binlerce kişiyi doyururken, ardından mikrofonu eline alıp “oy istemek” ne kadar sevap.İşin sosyal ahlaki boyutu bir yana, “biz sizin karnınızı doyurduk bize artık oy verirsiniz” demek ve insanların inançlarını sömürmek olan bu durum, İslama ve Müslümanlığa ne kadar uygundur.Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandık sonuçlarında oy az çıkarsa, bu iftar sofralarını hazırlayanlar geriye dönüp, “o kadar da karnınızı doyurduk, boğazınızda kalsın “der mi acaba.

Siyasi şova dönüştürülen ve halkın dini inançlarının sömürüldüğü iftar yemeklerinin çocuklar ve gençlerin hafızalarında nasıl yer edineceğini açıkçası merak ediyorum.

 

Din adamları her ramazan ayında “Ramazan ayında gösteriş olmaz, iftar sofrasında siyaset yapılmaz, halkın dini duyguları ile oynanmaz, din ile siyaset birbirine karıştırılmaz, aşırı kutlama ve israflardan, şatafatlı, eğlenceli gösterişlerden kaçınınız”şeklinde uyarıda bulunsa da her Ramazan’da bu görüntüler tekrarlanıyor.

 

İftar yemeklerinin siyasete alet edilmesi, istismar konusu ve siyasi propaganda malzemesi yapılması  şık değil.

 

Ramazan bitecek, oruç tutanların oruçları ve sevapları Allah katında kabul olur inşallah.Ramazan’ın arkası bayram.Bayramın arkası Cumhurbaşkanlığı seçimi, hayırlısı olur inşallah.

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU