Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

1+1+1 OLSUN AMA, KAZANAN DÜZCE OLSUN

01 Mayıs 2015 - 13:54

2011 yılında yapılan genel seçimler öncesinde yazdığım bir köşe yazısında Düzce’nin 3 milletvekilliği için 1+1+1 olsun demiş, muhalefetten de milletvekili çıkmasının rekbete yol açacağını bunun da Düzce’ye olumlu etkileri olabileceğine yer vermiştim. Tabi ki o zamanlar bu düşüncem, geçmiş 2 genel seçimde Düzce’de 3-0 yapan iktidar partisi Ak Parti sempatizanları tarafından tepki görmüş, olağan olarak muhalefete milletvekilliği kaptırmayacaklarını iddia etmişlerdi. İddiaları gerçek oldu, 2011 seçimlerinde de MHP tarafından şiddetli esen rüzgar ters döndü Düzce tercihini yine Ak Parti’den kullandı.

 

Ancak 4 yıl geride kaldı, bir genel seçim daha geldi çattı. Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda Ak parti’ye yakın çevrelerin bile inkar edemediği bir gerçekle karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz. 2011 yılında Ak Parti’den çıkan 3 milletvekilinin 4 yıldır elle tutulur bir hizmet gerçekleştiremediği tartışılmaz bir gerçek. “ ceketimi koysam Düzce’de kazanırım” mantığı ile 3 dönemdir Düzce’ye “spor toto” adaylar göndererek adeta işkence eden Ak Parti genel merkezinin bu düşüncesinin değişmesi için 1+1+1’in gerekli olduğunu göstermek şarttı.

 

7 haziranda yapılacak genel seçimler öncesinde de yine Ak Parti ve 3 dönemdir “teveccüh” gösteren Düzceliler şok oldu. 67 aday adayı içinden genel merkez aday bulamadı ve ilk tercihi Ankara olan bir adayı ve 4 yıldır Düzce’ye bir  çivi çakmamış mevcut milletvekillerinden birini nasıl olsa Düzce seçiyor diyerek listeye aldı..

 

İktidar partisinin bu listesi tepkileri de beraberinde getirirken, MHP ve CHP’de bir umut doğdu. Kamuoyunda konuşulanlara bakıldığında Düzce’nin bu seçimde 1+1+1 olmasını istediği görüşü hakim. Geçen 4 yıl aradan sonra ilimize yapılan hizmetleri seçmenler sandıkta değerlendirecek. Yapılan çalışmaları yeterli görenler 4 yıl daha Ak Parti’ye vekâlet verebilir. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Düzcelilerin beklentisi ilimize yapılacak hizmet ve projelerin öne çıkması.

 Farklı kesimlerde farklı parti ve adayların isimleri öne çıkarken, adaylar, köy köy, mahalle mahalle gezerek kendilerini anlatıyor. Bazı köylerde iktidar partisinin adaylarına yönelik, “ bugüne kadar neredeydiniz” şeklinde tepkiler olduğunu alıyoruz. İşte bu tepkilerin muhalefete yaraması halinde Düzce’nin bu kez farklı bir seçim yapacağı düşünülüyor.

 Bu yarışın sonucunda bazı parti ve adaylar kazanacak, diğerleri kaybedecek. Sonrasında da 4 yıl boyunca ilimizi bu isimler yönetecek.

Bu kente ilişkin söyleyeceği sözü, yapacağı hizmeti, projesi olan her aday ve parti, bu süreçte kendini ifade etmenin yollarını arıyor…

"Kimin kazanacağına yönelik" partiler ve adaylar dışında "peşin hükümlü olmak" belki bir iddiayı ve isteği yansıtıyor ama asla "kesinlik" içermiyor…

1+1+1 düşüncesi, iktidarın seçildikten sonraki rehavetini 4 yıl çekmektense Düzce’nin mecliste çok sesli olarak temsil edilmesi görüşünden çıkıyor. Muhalefetten de meclise milletvekili girmesi halinde hizmet noktasında 15 yıldır hak ettiğini alamayan Düzce belki de hizmet yarışına sahne olacak. İsteğimiz, seçim sonucu ne olursa olsun ama kazanan yeter ki Düzce olsun.

Düzce il olduğundan bu yana AK Parti iktidarda. Her dönemde belli vaatler veriliyor ancak yerine getirilmiyor.  Düzce 1999 depremlerinin ardından apar topar il yapıldı ve gelişimini bir türlü sağlayamadı. AK Parti 3 dönemdir Düzce’den tam destek almasına rağmen bir türlü aldığı oyların karşılığını tam anlamı ile vermedi. 12 yılda bir kere meclis kürsüsünde Düzce adı zikir edilmedi.

Uyuşturucu batağı, Prefabrik hastaneler, kültür merkezi, asfaltsız yollar, otoban bağlantısı, köy görünümlü şehir, paralı parklar, daha onlarca sorun. Bu seçim sonucunda belki mecliste bu sorunları dile getirecek bir milletvekili olur düşüncesi ile, 1+1+1 olsun ama asıl kazanan Düzce olsun….

 

 

 

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU