Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

BİR BÜROKRATIN AYAĞI NASIL KAYDIRILIR?

13 Temmuz 2016 - 18:20

Bir bürokratın ayağı nasıl kaydırılır? Çıkarları peşinde koşanlara hizmet etmeyince bir Vali ya da kaymakam nasıl görevden alınır. Bu soruların cevabını Düzce’de “çok bilen bir kesim” var. Bence bu kesim, Türkiye’ye bu konuda ders verecek kadar kendilerini ilerletmiş durumdalar.

Düzce’de bir kesimin siyasi ve ticari rant uğruna bürokrat başı yeme faaliyetlerinin olduğunu biliyoruz. Bu insanlar, hep ortalarda, herkesin tanıdığı, bildiği, kendilerinden başka kimseye hele hele Düzce’ye hiçbir faydası dokunmayan çıkarcı kişilikler. Toplum içinde atıp tutarken zannedersin ki Düzce’yi onlar yönetiyor. İşte bu insanlar son zamanlarda farklı yerlerde mantar gibi türediler.

Geçtiğimiz aylarda Çilimli’de yaşanan rant olaylarını, ilçede neden Kaymakam barınmadığını, hatta çalışkan bir Kaymakamın ayağının kaydırıldığını haber olarak gündeme taşımıştık. Birkaç gün önce de Çilimli’de 1 yılda 4 Kaymakamın gelip gittiğinden, daha koltuğu ısınmadan giden ve hepsi vekil olan Kaymakamların ilçeye bir yarar sağlayamadığından ve rant ve çıkarın peşindekilerin dönüp bakmadığı ilçenin hala köy havasından kurtulamadığından söz etmiştik. Çilimli’de hal böyleyken, yani bir Kaymakam daha çalışmaya fırsat bulamadan “geçerken uğradım” misali 3-4 ayda giderken, işte o bahsettiğim “bir kesim” bu kez başka bir ilçede faaliyete geçti.

Düzce’de bugüne kadar bürokrat- belediye başkanı arasındaki en iyi uyumu yakalamış olan, (Vali Sayın Ali Fidan ve Belediye Başkanı Sayın Mehmet Keleş’i ayrı tutuyorum) Kaynaşlı hakkındaki iddialar ki inşallah gerçek değildir, gündeme bomba gibi düştü.

CHP var dedi, Ak Parti yok dedi, yine inşallah gerçek değildir diyorum ama aldığım istihbarat Kaymakam Şenol Koca ile sanki bir uğraşma var olduğu yönünde.

Anlamadığım, hani dedim ya, konuşurken atıp tutan, mangalda kül bırakmayan bazı zatlar, kendi çıkarlarına ters gelen bürokratlarını ayağını kaydırmaya uğraşacaklarına, yaşadıkları yere ihanet etmeden hizmet için uğraşsalar bugün hala geri kalmışlıktan konuşuyor olmazdık.

Bir bürokrat olarak göreve geldiği günden bu yana tartışılmaz bir şekilde Kaynaşlı için çalışan, Belediye Başkanı Erol Bayraktar ile 2 yıldır çok büyük uyum yakalayan Kaymakam Şenol Koca Kaynaşlı için bir şanstır. Koca’nın görevden alınması için uğraşıldığı iddialarının Kaynaşlı’ya ne kadar zarar vereceğinin  düşünülmediği apaçık ortada. Ama şu unutulmamalıdır, makamlar geçicidir. İlçeye fayda sağlayan bir idareciyi sırf kendi çıkarları için görevden aldırmaya çalışan ve hangi makamda oldukları bilinmeyen bu insanlara ise zamanı gelince en büyük cezayı yine o ilçe halkı verecektir. 

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU