Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

MÜHÜR KİMDEYSE SÜLEYMAN O’DUR

06 Mart 2014 - 16:56

Henüz seçimlere günler var ama 30 Mart akşamı en büyük yıkımı kimin yaşayacağı konuşuluyor. Siyasette kaybeden teşkilatlar hiç bir partinin Genel Merkezi tarafından hüsnü kabul görmez, siyasette mühür kimdeyse Süleyman odur.

Bu yazıyı yazarken tam kaydete bastığım an yapılmasına 25  gün 1 saat  4 dakika 55 saniye kalan seçimler için geniş kapsamlı bir tahmin yapmak çok zor. Hiç beklenmedik olaylar olabilir ve tahminler çöpe gidebilir.

Tahminlerin tutması zor  bir seçim olduğu malum. Bundan önceki seçimlerde çok az değişken varken, bu seçimde seçmenin görüşünü etkileyebilecek pek çok etken var.

Yerel seçimlerde aday en önemli etkendir. Özellikle küçük yerlerde adı sanı duyulmamış partiler bile iyi bir adayla seçim kazanabilirler.

Ülkenin siyasi tartışmalarını göz önüne alırsak en önemli etken bence cemaat-akp savaşı ve buna bağlı olarak yolsuzluk operasyonu. Bu algı yerel seçimde ne derece sonuçlara etki eder bilmiyorum

AK Parti’nin, CHP ve MHP’nin oy oranını arttıracak bir etken daha var. O da belki Menderes döneminden bile daha yüksek boyutlarda olan ideolojik kutuplaşma. Çıkan ses kayıtlarını AK Partililer sorgusuz sualsiz montaj derken, muhalifler sorgusuz sualsiz gerçek gözüyle bakıyorlar. İşte bu yüzden küçük partilere gidebilecek olan oylar kutuplaşma sebebiyle bir yerde toplanacak. Örnek olarak, CHP'nin güçlü olduğu yerlerde bütün muhaliflerin CHP'yi, MHP'nin güçlü olduğu yerde bütün muhaliflerin MHP'yi destekleyecek olmasını verebilirim.

Geçen seçimlerin sonuçlarını göz önüne alırsak, AK Parti 2011'de alabileceği en yüksek oya kavuştu. Fakat 2009 seçimlerinde ise aldığı en düşük yüzdelerden birini alarak %38 oy oranıyla birinci parti olmuştu. Arada %12'lik çok ciddi bir fark var. Yani diğer etkenleri görmezden gelirsek AK Partinin 2009'a göre oy oranını, kazandığı belediye sayısını yükseltmesi beklenebilir.

Partiler içinde kopan fırtınalar 30 Mart’a net bir şekilde yansıyacak. 10 Belediyenin tümünü alacağını hesaplayan partiler fena halde yanılacak. Özetle söylemek gerekirse bugünden, anketlere bakarak 30 Mart’la ilgili kesin tahmin yapmak yanıltıcı olabilir. 30 Mart akşamı Düzce’de bir şeylerin değiştiğini görebiliriz.

 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU