Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Hasanlar Köyü Hecinler Mevkiindeki Çöp Depolama Tesisi!

04 Mart 2016 - 10:13

Tarih: 26.01.2016. “Çöp İşi Başkan Mehmet Keleş’in mi, Düzce’nin mi Problemi?”başlıklı bir yazı yazmıştım.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş çöp dökecek başka yerimiz yok dedi!

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş tesisin çevreye zarar vermediğini savunarak şöyle konuştu:

"Çevreye bir gram sıvı atık gitmiyor. Sadece yaz aylarında çöp toplama alanından değil, çöp suyu toplama havuzundan bir miktar koku salgılanıyordu. Bununla alakalı önlemimizi aldık. Bu kadar güzel, son sistem bir tesisin mahkeme tarafından kapatılması sebebi ise tamamen teknik hadiselerdendir. Bakanlığın yapmış olduğu ÇED raporunda coğrafi kodlamaların yanlış yapılması sebebiyle oluşmuş bir teknik arızadır. Mahkeme burayı usulsüz çöp toplama, depolama sahası diye iptal etmemiştir. Sadece teknik arızadan dolayı yürütmeyi durdurmuştur, bu çöp sahası iptal edilmemiştir.” Dedi.

Düzce’de iktidar veya muhalefet yanlısı yaklaşık 350 bin kişiden fazla insan yaşıyor. Bu insanlar çöplerini her gün bir yere bırakıyor. Sonra da buradan alınıyor bir başka yere dökülüyor. Çöp dökülen yerler daha önceleri hoş bir görüntü olmuyor diye yakınıyorduk. Peki biz yıllardan beri demiyor muyduk Düzce’ye modern bir çöp depolama tesisi yapılsın diye? Yapıldı işte!

“Bu tesis buraya yapıldıktan ve çöpler dökülmeye başladıktan sonra koku çıkmış, çevreye zarar verilmişse halk onun için buraya çöp dökülmesine karşı çıkıyor demektir. Bunun böyle olup olmadığını anlamak da çok zor olmasa gerek. İlgili kurumların teknik elemanları projeyi eline alır, tesisi inceler varsa eksikleri görür. Der ki evet bu tesis proje gereği yapılmamıştır. Gereği yapılana kadar buraya çöp dökmek yasaktır!

Sonuç: Siyasiler, Belediye Başkanları ve resmi erkan önce bir araya gelmeli. Durumu kendi aralarında enine boyuna tartışmalı. Herkes fikirlerini, eleştirilerini açıkça ortaya koymalı ve ortak bir karara varılmalıdır. Daha sonra da alınan bu karar Hecinler ve komşu köy halkına bildirilmelidir. Çok mu zor bunu yapmak?” diye yazmıştım.

Tarih: 10.02.2016. Düzce valisi Ali Fidan ve Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Hasanlar köyü Hecinler mevkiinde bulunan “Düzce Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi”ne gittiler, inceleme yaptılar. Bu tesis Çevre Bakanlığının onayı ile yapılmış, bitmiş. Dolayısıyla muhatap Çevre Bakanlığıdır. Biz de Çevre Bakanlığının kararını uygulayacağız. Mahkeme ve Bakanlık kararına kadar da biz buraya çöp dökmeyeceğiz” dediler! 

Cerattepe Kararı!

Tarih: 20.02.2016. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artvin Cerattepe’deki maden işletmesiyle ilgili Çankaya’da Artvin heyetiyle yaptığı görüşmede, Cerattepe maden işletmesinin çalışmalarını hukuki süreç sonuçlanana kadar durdurulacağını açıkladı ve şunları söyledi:

”Cerattepe’deki maden işletmesi, mahkeme kararı sonuçlanana kadar çalışmalarını durduracak. Herkes hukuk devletinin gereği olarak mahkeme kararına saygılı olacak. Aynı şekilde izinsiz gösterilerden kaçınılarak şu ana kadar Artvin’de bu anlamda yapılan bazı istismarların da önüne geçilecek. Biz bu kadar şeffaf ve açık bir şekilde davranırken, bu konunun istismar edilmesine asla izin vermeyiz.”

Tarih: 03.03.2016. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilimizi ziyaret için geldiler. Hasanlar köyü Hecinler mevkiinde bulunan “Düzce Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi”ni incelediler ve gittiler.

Düzce valisi Ali Fidan ve Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş “Düzce Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi”ne çöp dökülmeyecek dedikten sonra çöp dökülmüyorsa problem yok demektir. Eylem hala devam ediyorsa kimse kusura bakmasın ama burada başka bir problem var demektir!

Hoşçakalın.

 
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU