Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Faruk Özlü Bakan Oldu ve Beklenti Büyük!

02 Haziran 2016 - 09:58

İlimiz milletvekili Faruk Özlü Bakan oldu. Peki ilimizde ne değişecek? Sayın Bakanımızdan beklentilerimiz ne olacak? Peşin olarak şunu söylemeliyim ki, Sayın Faruk Özlü’nün bakan oluşu ilimiz için çok büyük bir olay. Aklı başında olan bir kişi bundan sadece memnuniyet duyar. Hangi bakanlık olursa olsun bu olay ilimiz için çok büyük bir kazanç. Faruk Özlü’nün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı oluşu ise ilimiz için ayrı bir avantaj.

Ben vatandaşın arasında dolaşan birisiyim. Her seçimde yüksek oranda bir oy yüzdesiyle parlamentoya vekil gönderiyoruz. İlimize yıllardan beri bakanlık verilmedi. Bugüne kadar beklentimiz olan bakanlık ilimize ancak verildi. Sayın Bakanımızdan olan beklenti çok fazla. Tabii ki bunu iyi değerlendirmeliyiz. Unutmamak gerekir ki Bakanımız sayın Faruk Özlü sadece Düzce’nin değil, tüm Türkiye’nin bakanıdır. Bütün zorluğu, sıkıntıyı o çekecek. Her şeyi sayın bakanımızdan beklemeyeceğiz. Onu ilimize hizmet etmesi için biz zorlayacağız.

Yıllardan beri yazıyorum, İlimizle ilgili noksanlarımız ve yapılması istenen projelerimiz ile ilgili bir arşiv oluşturduk mu? Mesela halka, Bakanımızdan ne istiyorsunuz diye soruyorum? Kimsenin doğru dürüst cevap verdiği falan yok. Herkes yolunun asvalt olmasını istiyor, herkes çocuğunun işe girmesini istiyor. Kimse kusura bakmasın ama bu işler bakanın işi falan değil ki!

Bakanımızdan ne isteyebiliriz? Sayın bakanımızdan Türkiye’de yapılabilecek büyük fabrikalardan 3-5 beş tanesinin Düzce’de kurulması için ikna etmesini ve dolayısıyla çok sayıda gencimize iş imkanı sağlanmasını isteyebiliriz. Sayın Bakanımız da bunun ipuçlarını verdi zaten. Ne dedi? “Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz” dedi. Mesela; yakınımızda bir ilde kurulması düşünülen BMC fabrikasının yer bulma sıkıntısı olursa şayet bunun ilimize kaydırılması sağlanabilir.

İlimizdeki Organize Sanayi Bölgeleri genişletilebilir, geliştirilebilir. Merkez ilçede, Gümüşova’da, veya uygun olan ilçelerde bu tip fabrikalar kurulabilir. Hali hazırdaki Osb’ler daha faal hale getirilebilir. Sahip olunan bakanlığın haricinde diğer bakanlıklardan olan istek ve ihtiyaçlar daha hızlı alınabilir. Halen atıl halde bulunan“Uzel fabrikasının” bulunduğu alan değerlendirilebilir. Tüm ilçelerimizin turizm yönünü öne çıkarıp projeler yapılarak Düzce ili turizm cenneti haline çevrilebilir. Atıl halde bulunan Efteni Otel ve kaplıcaları değerlendirilebilir. Büyük bir proje olan Efteni projesi hızlandırılabilir. Otoban bağlantı yolunun yeni yapılan terminale bağlantısı hızlandırılabilir.

Düzce’ye, benim hatırlayabildiğim kadarıyla TBMM’nin 24. Dönem çalışmalarında 180 milyon lira civarında yatırım yapılmıştı. Kalıcı işyerlerini bugün yapmaya kalkışmış olsak bugünkü tutarının en az 150 milyon tl. civarında olduğunu işten anlayan arkadaşlar söylemektedir. Bu işyerlerinin atıl halden kurtarılıp işler hale getirilmesiyle ilgili kanun aynı dönemde bölge milletvekillerinin de katkısı ile çıkarılmıştı. Yani o dönem 330 milyon lira civarında bir yatırım gerçekleştirilmişti.

26. Dönem milletvekillerinden ve özellikle Sayın Bakanımızdan beklentiler yüksek. Vekiller, belediyeler, il teşkilatları olarak projeler yapılmalıdır. Bakandan ne isteyeceğimiz bilinmelidir. Yani teşkilatlarımız gece gündüz çalışmalıdır. Bu dönem bir bakanımız var. Yapılacak olan yatırımlar, geçen dönemlere göre çok daha fazla olmalıdır.

Sayın bakanımız, bakan olması ile ilgili kendisi için yapılan törende Düzce’de yaptığı konuşmada güzel şeyler söyledi. “… Hem bölgesel, hem de küresel bir güç olma hedefine koşacağız. Mazlumlar için de koşacağız. Yerli otomobili yapan ülke haline geleceğiz. Bunları başarmak, Türkiye’yi daha iyi, daha doğru yönetmek için yeni bir anayasa ve başkanlık sistemi değişimini başarmalıyız. Sizlerin bu yolda da Recep Tayyip Erdoğan’ı yalnız bırakmayacağınızdan şüphem yoktur”dedi.

Hedefimiz olan bu işleri başarmak için; Sayın bakanımızı, Düzce siyasetinin labirentlerine sokmamalıyız. O müdürü görevden alalım, bu memuru görevden kalsın , onu şuraya, bunu oraya verelim işleri ile yormamalıyız. Aksi halde bu işleri gerçekleştiremeyiz. Yok efendim bakanımız milletvekiliyken bilmem hangi müdürü aramış da, müdür telefona bakmamış! Yok efendim bilmem hangi idareci, bakanı aramış da bakan onun telefonunu açmamış dedikoduları ile uğraşırsak, bakanımızı da, idarecilerimizi de küstürür başarıyı yakalayamayız.

Burada benim anlayamadığım bir şey var. Bir kişi birisini aramış da, o kişi de telefonuna dönmemişse bunu birebir kim bilir ki toplumda böyle bir dedikodu yayılmaya çalışılıyor? Bunu anlayamıyorum. İkili telefon görüşmeleri sırdır. Bir üçüncü kişi kim oluyor da bu dedikoduları yayma cesaretini gösteriyor, bu işten kimin ne çıkarı var onu da anlayamıyorum.

Sayın bakanımız ne diyor? “Düzce, özellikle ulusal basında zaman zaman zedeleyici haberlerle gündeme geliyor. Bu sebeple yapılan iyi işlerden daha çok kötü olaylar Türkiye’ye yayılıyor ve yapılanlar adeta bir çırpıda kenara itiliyor.”

  • Yorumlar2
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU