Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

İHH ve Yetimler İçin İftar!

28 Haziran 2016 - 19:03

İHH Düzce Teşkilatı 25.06.2016 tarihinde Düzce Kalıcı konutlar semtinde bulunan Erguvan Sosyal Tesislerinde yetimler yararına iftar verdi. Şehrimizin esnaf ve işadamları ile birlikte, İHH Mütevelli üyesi, 24. Dönem Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz da iftar proğramına katılanlar arasındaydı.

İHH Mütevelli üyesi, 24. Dönem Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, iftardan sonra iftar programına hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında; Bu iftar programı ve bunun getirisi Allah nasip ederse Arakan’lı yetimler için harcanacak. Hanım kollarımızdan Allah razı olsun. Böyle bir etkinliği düzenlediler. Ve Arakan’daki yetimleri bu bayramda giyindirecekler.

Arakan’ı aşağı yukarı hepiniz bilirsiniz, ama ben birkaç cümle ile detaylandırayım. Arakan uzak Asya’da, Bengal Körfezi’nde, Körfeze bakan bir İslam toprağı. Bir yüzü Bengal Körfezi’ne bakıyor, diğer yüzü de Burma, yeni adıyla Myanmar’ı dağlarla birbirinden ayırıyor.

İngilizler her yerde yaptıkları gibi, uzak doğuda da Müslümanları parçalara ayırdılar ve oradaki Budistlerin tahakkümü altına soktular. Arakan da bunlardan bir tanesi. Hemen yanında Tayland var. Tayland’ta da Patani diye bir bölge var. Orada da aynı durum söz konusu. Patani halkı Malay’dır. Yani aslı Malezya’lıdır. Arakan halkı oranın yerlisi olmakla beraber Bangladeş’li Müslümanlarla aynı soydan, aynı ırktan gelirler. Dolayısıyla Burma, yani Myanmar yönetimi, yani Budist yönetim, Arakan’lı Müslümanlara siz buralı değilsiniz, Bangladeş’e çekilin gidin ve burayı terk edin diyorlar.

Arakan’lı Müslümanlara 1950’li yıllardan beri kimlik vermiyorlar. Bu insanlar kimliksiz. Hiçbir tanesinin nüfus cüzdanı yok. Oy kullanma haklar yok. Vatandaşlık haklarına sahip değiller. Nihayetinde de bildiğiniz gibi bundan 4-5 sene önce katliama uğradılar. Katliamdan sağ kurtulanların bir kısmı, hemen karşısında bir nehirle ayrılan Bangladeş’e geçebildi. Diğer kısmı da Arakan içerisinde, askeri kontrol noktalarının bulunduğu köylerde hapis hayatı yaşıyorlar.

Orada bizim şehitlerimiz de var! İngilizler 1. Dünya harbinde Çanakkale’de esir ettikleri Osmanlı askerlerini Burma’ya, Arakan tarafına taşımışlar. Ve onları orada esir kamplarında tutmuşlar. O kamplarda şehit olan, vefat eden Osmanlı askerleri orada. Onlar şu anda orada bizim bir nevi temsilcimiz durumundalar. Yani Arakan’da da, Açe’de de, uzak doğunun değişik yerlerinde de manevi bekçilerimiz var. Dolayısıyla biz Arakan’a Müslüman olarak bağlıyız. Hem de oradaki şehit olan, esir düşen, orada meftun olan ecdadımız üzerinden de oraya ilgi duyuyoruz ve bağlıyız.

Bu iftarı yetimler için verdik. Allah hepinizden razı olsun. Geldiniz, teşrif ettiniz. Gelenlerin, gelemeyenlerin, destek olanların, gönülden destek olanların hepsinden Allah razı olsun. İHH Düzce’den memnundur. Düzce İHH’ya her zaman sahip çıkıyor. İHH’da Düzce’den istediği desteği her zaman alıyor. Allah hepinize bol versin. İnşaallah siz de bol bol yetimler için, mazlumlar için tasaddukta bulunun.” Şeklinde duygularını ifade etti.

Düzce İHH teşkilat başkan yardımcısı Ali Kasım da yaptığı konuşmada; “Düzce hanım kollarımızın uzun zamandan beri çalışmaları var. Bir tanesi de yetim çocukları giyindirme projesiydi. Güzel bir çalışma yaptılar. Hanım kardeşlerimizden Allah razı olsun. İnşaallah Ramazan Bayramı sonuna kadar Arakan’lı yetim kardeşlerimizi giyindireceğiz. Hanım kardeşlerimizin çabaları sonucu Düzceli 100 yetim kardeşimizi de inşallah bayramda giyindireceğiz. Esnaf ve işadamlarımız olarak yapılan bu hizmette İHH’ya çok büyük katkılarınız var. Allah hepinizden ayrı ayrı razı olsun. Katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

İHH Düzce teşkilatı Ramazan Bayramı nedeniyle Düzce Cedidiye camii önünde açılan stant’da Ramazan ayının sonuna kadar Fitre, zekat, sadaka, bağış kabul ediyor. Alınan her yardım, makbuz karşılığı alınıyor. İHH ‘nın Düzce üyeleri sabahtan akşama kadar orada hizmet veriyorlar.

Düzce İHH teşkilatı ve Düzce belediyesi tarafından da “Düzceli yetimlere”, 20.06.2016 tarihinde Pazartesi günü Erguvan sosyal tesislerinde iftar yemeği verilmişti. Bu programa katkıda bulunan Düzce Belediyesine, Düzce İHH  ekibine teşekkür ediyoruz.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın Düzce’deki çalışmalarını biliyoruz. Düzce’li yetimlere, yoksul ailelere önem veriyor. Onlara gıda, giyim, kırtasiye vb. konularda yardımcı olduklarını biliyoruz. Ayrıca, her yıl bayramlarda ve dış dünyada zulme uğrayan Müslümanlar için de yardımlar yapılıyor. Yapılan yardımları yakından görüyor ve şahit oluyoruz. İHH’nın Düzce ekibini, Hanım kollarını ve yardım yapan tüm vatandaşlarımızı tebrik ediyoruz. Hoşçakalın.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU