Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Beyköy Belediyesi - Endüstri Meslek Liseleri!

15 Aralık 2016 - 11:10

Beyköy Belediyesini Tebrik!

Beyköy belediyesi belde sınırları içinde bir cenaze olduğunda cenaze hizmeti olarak ne yapıyor? Önce cenaze evine gidiyor, başsağlığı diliyor ve tabureleri götürüyor. Cenaze evinde çay yapmak için teşkilatını kuruyor. Büyük çaydanlıkta çay yapıyor. Bardağını, kaşığını, şekerini vererek ikramını yapıyor. Bu hizmeti cenaze günü gecesine kadar sürdürüyor. Hava yağışlı veya soğuk ise taziye çadırı kuruyor, aynı zamanda orayı ısıtıyor. Hava sıcaksa şemsiye kuruyor. Cenaze için tabut, cenaze yıkama, kefenleme hizmetleri ve mezar tahtası tedariğini yapıyor.

Belediye, cenaze evden kaldırılmadan önce, evin bahçesine ses yayın cihazını kuruyor. Hoca efendi rahat bir ortamda dua ve helallik alma görevini ifa ediyor.

Ses yayın cihaz teşkilatını mezarlıkta da kuruyor. Hoca efendiler orada da rahat bir şekilde kur’an okuyor, duasını yapıyorlar.

Cenaze defnedildikten sonra, akşam cenaze evinde tekrar ses yayın cihazını kuruyor ve hoca efendiler rahat bir şekilde kura’n okuyor duasını yapıyorlar.

Cenaze ile ilgili tüm masraflar Beyköy Belediyesi tarafından karşılanıyor.

Hizmetlerinden dolayı Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç’ı ve ekibini tebrik ediyorum.

Endüstri Meslek Liselerine İtibar! (Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri)

Meslek sahibi olan ile olmayan arasında ne fark var? Şimdi piyasaya şöyle bir bakalım. Bir genç eskiden Düz lise diye bildiğimiz bir liseden mezun oluyordu.  Şimdi bunlara ilaveten Fen lisesi, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, İmam Hatip Liseleri var. Bu okullardan mezun olanlar bir işyerinde çalıştıklarında ay sonunda aldığı maaş arasında bir fark var mı?

Benim tespit edebildiğim kadarı ile yok. Endüstri Meslek Lisesinden mezun olan bir genç kaynak makinesini eline alacak, tüm tehlikeleri göze alarak binanın çatısına çıkacak kaynak yapacak,  alacağı aylık ücret asgari ücret olacak. Diğer liselerden mezun olanlar da yaptıkları işin sonunda ay sonunda alacağı ücret yine asgari ücret olacak! Genç neden Endüstri Meslek Lisesine gitsin?

Bu haksızlığın önüne geçmek gerekir. Bunun için ya Endüstri Meslek Liseleri kapatılsın, ki bu memleketimiz için olmayacak ve kabul edilemeyecek bir şeydir. Ya da tüm liseler Endüstri Meslek Liseleri ayarına dönüştürülsün!

Eğer bu ücret adaletsizliğinin önüne geçilmezse Endüstri Meslek Liselerine giden öğrenci bulmakta zorlanırız. Aksi halde Endüstri Meslek liseleri hiçbir okula gidemeyen, ama Endüstri Meslek Lisesine gitmek zorunda kalan öğrencilerin gittiği bir okul olur. Bu durum da ülkemizin kalkınması için olumlu bir şey olmaz. Sanayimizin gelişmesini bu şekilde sağlayamayız.

Bir zamanlar Düzce Çıraklık Eğitimi Merkezinin bahçesine “Uzel Holding’in” Düzce’de kuracağı fabrikası için Çıraklık Eğitim Merkezinde geçlere eğitim veriyordu. “Uzel Holding”, Düzce’de fabrikasını kurmadı veya kuramadı ama orada yetişen bütün çocuklar, organizede aranan elemanlar oldular ve bu çocuklar o zaman Çıraklık Eğitim Merkezinin öğrencileri idi. Bu çocuklar Endüstri Meslek Lisesi mezunu da değillerdi. O çocuklar özel olarak yetiştirilmişlerdi. 3 yıl boyunca istenilen şekilde yetiştirildiler. Mesela; “Uzel Holding”den her yıl 100 kişi emekli olmuşsa onların yerine yetişen vasıflı elemanlar işe alınırdı. Yani boşluk oluşturulmazdı. O 100 kişiyi, yetiştirdiği bu elemanlardan alıyordu. Maaşları da diğerlerinden daha yüksekti.

Meslek sahibi olan ile olmayan arasında ücret farkı olmalıdır. Aksi halde sanayimiz ve üretimimiz açısından iyi bir sonuç olmaz!

Yukarıdaki yazıyı yazarken okulların ismini, önceki yıllardan beri bilinen isimlerle yazdım. Son yıllarda meslek liselerimizin adı tek isim altında toplandı. Eskiden “Kız Meslek Lisesi”, “Endüstri Meslek Lisesi”, “Ticaret Meslek Lisesi” olarak bilinen okullarımızın adı artık “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” olarak değiştirildi. Sadece, okullarda okutulan bölümler farklı hale getirildi. Hoşçakalın.

 
  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU