Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Ticaret ve Sanayi Odası!

11 Nisan 2018 - 11:16

07.04.2018 tarihinde yapılan seçimde Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına (DTSO) yeni seçilen Tuncay Şahin’i, Meclis Başkanı Ahmet Dertli’yi ve yönetim kurulu üyelerini tebrik eder yeni görevlerinde başarılar dilerim.

TSO Meslek ahlakını, disiplini, dayanışmayı, üyelerine yol gösterecek girişimlerde bulunmak. Piyasa fiyatlarını takip etmek. Çalışma alanları içindeki ticari, sanayi, örf, adet ve teamülleri tespit etmek, Bakanlığın onayına sunmak ve ilan etmek. Yurt içi ve yurt dışı fuar ve sergilere katılmak,

Ticaret mallarının niteliklerinin belirlenmesine yönelik laboratuvarlar kurmak, belgelendirme hizmetleri sunmak, Milli Eğitim Bakanlığının izin ve denetiminde ticaret, denizcilik ve sanayi ile ilgili kurslar açmak, açılan kurslara yardımda bulunmak, yurt içinde ve dışında ihtiyaç duyulan alanlar için öğrenci okutmak ve stajyer bulundurmak,

Uygun görülen alanlarda sanayi siteleri, endüstri bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, teknoparklar, teknoloji merkezleri kurmak ve yönetmek, kongre merkezleri ile ticaret merkezleri kurmak, işletmek veya kurulmuş olanlara iştirak etmek v.b. görevleri yapar!

TSO ilimiz işadamlarının üyesi olduğu, küçük esnafın da yarıdan fazlasının üyesi olduğu, ilin ticaretine, sanayisine, bir ve beraber olmalarına, iş ahlakının en üst düzeye çıkarılması için gerekli tedbirleri alan, hizmet ettikleri bölgeye, maddi ve manevi olarak en üst seviyede katkı sağlayan bir kuruluştur.

Bir ilin orta ve uzun vadede kalkınmasına, maddi ve manevi olarak destek sağlayan iki önemli kurum vardır. Bir tanesi Milli Eğitim Müdürlüğü, ikincisi de o şehrin üniversitesidir.

Bu günün öğrencilerinin hemen tamamına yakını yarın karşımıza ya “çalışan” olarak, ya da “işveren” olarak çıkacak demektir!

Geleceğin işçisi, teknikeri, öğretmeni, mühendisi, doktoru, avukatı ve işvereni Milli Eğitimin ve Üniversitenin sıralarından geliyorsa “Ticaret ve Sanayi Odası” bu işin neresinde olmalı?

DTSO asli görevlerinin yanında Milli Eğitim Müdürlüğü ve Üniversite ile ortak hareket etmeli, yatırımını ona göre yapmalıdır. Neden derseniz? Kaynak orasıdır, geleceğimiz orasıdır da ondan!

DTSO, Düzce Milli Eğitim Müdürlüğü ve Düzce Üniversitesi ile görüşüp sıkıntılarının olup olmadığını, varsa çözülmesi için yardımcı olması konusunda gereğini yapmalıdır! Mesela; Milli Eğitim Müdürlüğünden fakir ve zeki öğrencilerin listesi, onlara yardımcı olmak amacıyla istenebilir!

Üniversite ile görüşülüp, varsa problemlerin halli konusunda üzerine düşeni yapabilir!  DTSO olarak sizlerin de problemleri varsa bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü veya Üniversiteden yardım alabilmelisiniz!

İlimizdeki işyerleri ve fabrikalarda çalışan işçilerin hemen hemen tamamına yakını asgari ücretle çalıştırıldıkları söylenmektedir! Bazı iş kolları vardır ki harcanan emek diğerlerine göre çok farklı ve meşakkatlidir. Bu konuya eğilmek DTSO’ya yakışır. Efendim DTSO’nun işi mi bu diyebilirsiniz. Olmasa bile işveren veya çalışan olmak üzere ticari hayatı ilgilendiren her türlü konu “Ticaret ve Sanayi Odasını” ilgilendirmelidir!

“Ticaret ve Sanayi Odası” Başkanlığına seçilen Tuncay Şahin, Meclis Başkanlığına seçilen Ahmet Dertli uzun yıllardan beri iş hayatının içinde olan kişilerdir. Sanayicinin problemlerinin çözümüne büyük ölçüde yardımcı olabilirler. Her şey parayla olmaz! Mesela; Sivil Toplum Kuruluşları, Milli Eğitim, Üniversite, Fabrikalar ve Siyaset bir araya gelerek, gelecek endişesi taşımadan, doğrudan yana tavır koyarak çok ciddi ve köklü diyaloglar kurulabilir! Ciddi yaklaşım veya diyaloglar bir kurumun veya bir beldenin çehresini değiştirebilir!

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına (DTSO) yeni seçilen Tuncay Şahin’i, Meclis Başkanı Ahmet Dertli’yi ve yönetim kurulu üyelerini tekrar tebrik eder yeni görevlerinde başarılar dilerim. Allah yar ve yardımcıları olsun.

Bu görevler herkese nasip olamaz!  Zamanı iyi değerlendirmek gerekir.  Aksi halde bu işin vebali ağır olur! Hoşçakalın.  

 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU