Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Fındığı olan satmasın

29 Eylül 2014 - 12:19

 

 

Karadeniz Bölgesi’nin fındık üreticilerinden biri olan Düzce, Çilimli, Akçakoca ve köylerinde bulunan fındık üreticilerine uyarı ve tavsiyeler yapıldı.

 

 

Bu yıl yaşanan don olayı nedeniyle fındıkta rekolte düştü. Arz talep durumuna göre fiyatlar yükselişe geçti.

 

Yetkililer fındığın bu ay içinde daha da değer kazanmasını beklediklerini belirterek, üreticiye ‘’Bekleyin, hemen satmayın’’ uyarısında bulundu.

 

Doğu Karadeniz’de fındık hasadının tamamlanmasının ardından pazara 10 liradan inen kabuklu fındığın kilosu, 3 lira artarak 13 liraya kadar yükseldi.

 

Yetkililer, düşük rekolte nedeniyle fiyatların her geçen gün artış gösterdiğini belirtti. Yüksek fiyat beklentisiyle üreticinin ürünü pazara indirmediğini ifade eden yetkililer, ‘’İlk günlerde gurbetçilerimiz ürünlerini pazara indirerek sattı, ancak şu anda gurbetçimizin elinde fındık kalmadı’’ dediler.

 

Yetkililer, ‘’Şu anda üretici ürününü pazara indirmiyor. Üretici fındığını satmayınca arz talep durumuna göre fiyatlar da yükselişe geçti. Üretici, fiyatın daha da artmasını bekliyor. Bazı üreticiler, fiyat 20 lira olmadan satmam diyor.

 

Üretici haklı, elindeki az miktarda fındığın değer kazanmasını bekliyor. Bizlerin de tahminleri, Eylül ayı içinde fındık fiyatının daha da artacağı yönünde görünüyor. Çünkü fabrikalarda fındık yok. Fabrikalara acil fındık lazım. Avrupalı alıcılar acil fındık bekliyor’’ dediler.

 

Fındık fiyatının istedikleri seviyeye geldiğini ancak üreticilerin aynı kararlılığı göstermesi durumunda fiyatın daha da artacağını belirten oda başkanları, ‘’Üreticilerimiz ürünlerini emanette değil, depolarında saklasın.  Üretici bu yıl direnirse en çok onlar kazanacaktır.

 

Yaşanan tablo fındık fiyatının daha da artacağı yönünde. Biraz daha sabır’’ dediler. Oda başkanları; ‘’Bu yıl bir çok ilçede fındık olmadı. Sahil kesiminde geçen yıl ki rekoltenin ancak 3’te  1’ini elde edebildik. Hasat yapılan fındığın çoğu da koruk dediğimiz, herhangi bir randımanı olmayan, çürük ve yanmış durumda. Üreticiler fındık hasadını tamamlamış da olsa en azından pazara hemen indirmesinler, emanete vermesinler’’ ifadesini kullandılar.

 

‘’Fındık fiyatları gün geçtikçe artacak. Fındığa ihtiyaç üst seviyelere kadar çıkacak diyen bazı kesimler, üreticileri, fındığı sadece ihtiyaçları kadar kullanmaları konusunda uyardılar.

 

‘’Fındık 10 liradan açılışını yaptı ve önümüzdeki günlerde yukarı doğru tırmanmaya devam edecek. Mümkün olduğu kadar fındığınızı satmayın. Bu yılın fındığı gelecek yılın fındığını da etkileyecektir’’ denildi.

 

Fındık üreticisine bir uyarı da Giresun’dan geldi. Espiye Ziraat Odası Başkanı Raif Uçar, ‘’Fındığınızı pazara ihtiyacınız kadar getirin, ucuza satmayın. Elinizdeki fındığı bir anda pazara getirmeyin, kademeli olarak getirirseniz dengeleyici bir fiyat alabilirsiniz.

 

Fındık hemen elden çıkarılmamalı. Kademeli olarak piyasaya sürülürse, o zaman daha fazla kazanılır. Emanete fındık bırakmayın’’ diye konuştu.

 

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman da üreticilerin topladıkları fındığı pazara indirme konusunda sabırlı olmalarını istedi.

 

Sarıkahraman: ‘’Bu yıl fındık sahil kesiminde oldu. Sahil kesimi bir an önce fındığı satıp kurtulayım düşüncesinde olan kesim değil. Bir süre balkonunun altında, evinin bir köşesinde fındığını saklasınlar. Zaten fındık yok. Biraz sabretsinler. Biraz bekleyelim ve neler olacak görelim’’ dedi.

 

Bugünkü yazımızı da fındıkçılar için yazalım dedik.

 

Esenkalın…

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU