Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Düzce basını bekleneni veremiyor

12 Ekim 2014 - 19:00

 

Düzce’de basın organları beklenen başarıyı gösterebiliyor mu? Düzce basını halkın istediği gibi yayın yapabiliyor mu? Düzce basını doyurucu haberler yapabiliyor mu? Düzce basını okuyucularına her haberi verebiliyor mu? Merak edilen tüm bu soruları vatandaşlara sorduk. İlginç cevaplar veren halkımızın ortak noktasını bulduk. Sonuç,  Düzce basınının başarısız olduğu ve beklenen yayınları yapamadığını gözlemledik. Şimdi sizlere halkımızın verdiği cevaplardan bazılarını yazalım.

 

YÜCEL ŞAHİN: Düzce basını beklenen haberleri yapamıyor. Sıradan ve rutin haberlerle sayfalarını doldurmaya çalışıyorlar. Üç haber varsa, beş reklam var. Zaten başlığa baktığınız zaman haberin ne olduğunu anlıyorsunuz.

 

RECEP TURHAN: Etkileyici bir haber yok. Mesela kaldırım haberleri, park haberleri, başkan şuraya gitmiş, vali şunu yapmış, şurada kaza olmuş falan gibi haberler yapılıyor. Bu haberlerden bıktık. Düzce için ne yapılmış? Kim ne yapmış? Kim ne yapmamış? Bunları yazan yok.

 

MURAT ÖZKAN: Düzce’de basın varmış da bizim haberimiz mi yokmuş. Okumuyorum, çünkü okunacak bir şey yok. Kişileri methediyorlar, yağcılık yapıyorlar. Düzce’nin hangi gazetesini alırsanız alınız hep aynı kişilerin resmi ve haberleri var. Neyini okuyayım.

 

ŞABAN GÜNEY: Düzce büyüdü ama basın büyümedi. Değişik bir şey yok. Yıllar önce nasılsa şimdi yine aynı. Haftalık bir gazete var. Burası Düzce diye, onun haberleri güzel oluyor. Düzce’de çalışanı ve çalışmayanı yazabiliyor. Dobra haberler yapıyor.

 

KEMAL YALÇIN: Düzce basını haber yapmaya çekiniyor. Ya da bana öyle geliyor. Düzce’nin birçok sorunları varken, onlar mesaj yayınlıyor. Ya da açılış haberleri yapıyor. Halkın sesi olan gazete yok. Belediye çalışıyor mu? Mülki amirler çalışıyor mu? Siyasiler çalışıyor mu? Düzce için ne yapılmış ne yapılmamış? Halk memnun mu belli değil. Oy için gelen vekilleri, aradan 4 yıl geçti daha görmedim.

 

HAYRETTİN MARMARA: Düzce basını oturduğu yerden haber yapıyor. Eğer haber gelirse, kalkıp gidiyorlar. Toplantı haberi, ziyaret haberi, kaza haberi başka bir şey yok. Araştırma ve yazma yok. Kimse darılmasın ama Düzce basın diye bir şey yok.

 

ASIM YETİM: Yıllardır Düzce’deyim. İlçe iken basın organlarından bir kaç tane vardı. Şimdi sayı arttı. Ama değişen bir şey olmadı. Aynı haberleri, aynı resimleri görmekten bıktık. O yetmiyor, aynı kişilerin açıklamaları yayınlanıyor. Sanki bütün basın anlaşmış. Okumuyorum, bırak aynı kişileri görmek istemiyorum. Basın kendini biraz değiştirmelidir.

 

İBRAHİM ALTUNKAYNAR: Düzce basını zor imkanlar içinde çalışıyor. Yerel basın dururken, biz dış basına para veriyoruz. Kimse Düzce basını çalışmıyor demesin. Siz basına sahip çıkın ki, basın da size sahip çıksın. Haa haberleri yeterli mi? Değil.

 

RECEP AKGÜLOĞLU: Düzce’deki muhabirler, haberlerden çok kendi reklamlarını yapmaya çalışıyor. Yani habere gittikleri her yerde laubali davranıyorlar. Muhabirlerin okumuş, kültürlü, bilgili ve şık giyimli kişilerden oluşması lazım. Ulusal gazete ve televizyonları hiç mi izlemiyorlar. Bence çalışanlar kendilerini geliştirmesi lazım. Günü kurtardık, sayfayı öyle böyle doldurduk olmaz. Halka hitap edecek, halkın istediği gibi bir basın Düzce’de daha oluşmadı. Bu benim düşüncem.

 

Düzce’de görev yapmak zor olduğu kadar çok da kolay. İşi bildikten sonra çeşitli haberler yapılabilir. Düzce’de sorunlar aldı başını gidiyor. Mülteciler doldu, hasarlı binalar duruyor, hastane inşaatı bitmedi, organize sanayiden otoban bağlantısı yapılamadı. Boş arsalar otopark oldu, iskanı, ruhsatı olmayan, kaçak yapıların çok olduğu bir ilde basın ne yapsın?

 

Düzce’de patron çok, Düzce’de söz sahibi çok, Düzce’de hatırcılık çok, Düzce’de kabadayı çok, Düzce’de ahkam kesen çok. Kısacası Düzce’nin sahipleri çok. Ama Düzce sahipsiz. Düzce’de çene çalan, edebiyat parçalayan çok. Ama ortada icraat yapan yok.

 

Böyle bir Düzce’de basın ne yapacağını şaşırmış. Bu yüzden basın ne yapsın? Yukarı tükürse bıyık, aşağı tükürse sakal. Siz olsanız ne yaparsınız? Burası Düzce arkadaşlar…

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU