Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Piyasalar sıfır çekiyor… Esnaflar ağlıyor…

24 Aralık 2014 - 13:28

Düzce’de piyasalar durdu. Yemekten hariç her şey sıfır çekiyor. Yılsonunun gelmesine az bir zaman kala piyasalarda hareket namına hiç bir kımıldama yok.

 

Düzce esnafı ağlıyor.  Aldığım duyumlar ve gözlemlerime göre, Düzce’nin bazı esnafları siftah yapmadan kepenk kapatıyor.

 

Vatandaşların sadece ve sadece gıda üzerine yoğunlaştığı şu günlerde, piyasa tamamen durma noktasına geldi.

 

Görüşlerini aldığım eski ve tecrübeli bir esnaf ağabeyim bakın neler dedi:

 

‘’Evladım bu sıkıntılar, bu krizler, bu durgunluk aralıklarla yaşanır. Özellikle yılsonları ve Mart aylarında daha çok hissedersiniz.

 

Bak evladım. Eskiden herkes kızını zengin birine vermek isterdi. Yani kızım rahat etsin diye zengin bulurlardı. Hatta zengine kız veren havalı gezerdi.

 

Şimdi olay tersine döndü.  Şimdi herkes kızını vermek için devlet memuru arıyor. Niye arıyor? Maaşı garanti olduğu için arıyor.

 

Biz esnafların yarın ne olacağı belli olmuyor. Bir balmışsın yüzün gülüyor, bir bakmışsın kan ağlıyorsun. Bir de eskiden paranın bereketi vardı. Şimdi o da yok oldu. Yıllar önce ben emekli olduğum zaman tazminat almıştım.

 

O para ile ev ve araba alabiliyorduk. Şimdi o para ile kredi ödemeye çalışıyoruz. Yani şükürsüz bir toplum olduk.’’

 

Amcam doğru söylüyor. Bu devirde esnaf olmayacaksın. Ya büyük kuruluşun olacak ya da devlet memuru olacaksın. Küçük esnafsan öldün gittin demektir.

 

Zaten küçük esnafa nefes aldırmayanlar, kendi aylıkları garanti olduğu için esnafın halinden anlamıyorlar.

 

Küçük esnaflara ha bire sıkıntı çıkarmaya çalışan kurumlar, büyük kuruluşların kapısına bile gitmiyorlar. 

 

Esnaf bugün varsa yarın yok oluyor. Ama devlet memuru aylığı garanti oluyor. Bu devirde devlet memuruna kız vermeyeceksin de kime vereceksin.

 

Bak esnaflar kan ağlıyor. Bu esnaflara kız verirsen aç kalır. Çünkü esnafların günü gününe uymuyor. Bugün kazanıyor, yarın kaybediyor. Esnafların aylık maaş gibi garantileri yok.

 

Size küçük bir esnafın giderini hatırlatayım.

 

Kira, stopaj, muhasebeci, elektrik, su, telefon, doğalgaz, vergi, oda aidatı, SGK, personel, yemek, emlak, çöp, çevre, tabela, toptancı, kredi kartı, çek, senet ödemeleri yapıyor. Bu küçük esnaflar bir de ev bakıyorlar, bir de çocuk okutuyorlar.

 

Şimdi bu küçük esnaflar ne yapsın? Bizim mahallenin bakkalı ne yapsın? Bizim çarşı içindeki küçük esnaf ne yapsın? Bizim büyük marketlerimiz yok. Bizim büyük alışveriş merkezlerimiz yok. Küçük esnafların denetlendiği kadar, küçük esnafları sıktığımız kadar, diğer büyükler ne yapılıyor?

 

Mesela büyük yerler kaldırım kiralayabiliyor? Küçük esnaf ne yapıyor? Bir şey yapamıyor. Çünkü büyük balık küçük balığı yutuyor.

 

Çok sıkışırsam çaresi de var. Hani benim meşhur bir lafım var ya. Onu sizlere söyleyeyim.

 

Çok konuşmayın. Ankara’da adamlarımız var.

 

Esenkalın…

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU