Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Bizi takdir edenler ve kızanlar var

09 Ocak 2015 - 16:30

Yıllardır Düzce Postası Gazetesi’nde haber ve yazarlık yapıyorum. Emekli olmama rağmen bu işten kopmadım ve kopamadım.

 

Zaten Düzce’de hatırı sayılır parmakla gösterilen bir kaç kişi kaldık. Yani basın olarak aynı yerde yıllarımızı veren bir kaç kişiyiz. Bu kişileri Düzce kamuoyu bilmesi lazım.

 

Tabiri caizse yıllardır çizgimizi bozmadık. Bir kişi çıkıp da bunlar böyledir diyemez. Diyemez çünkü yanlışımız olmaz.

 

Biz gördüğümüzü yazıyoruz. Biz Düzce halkına hizmet ediyoruz. Biz doğruları dile getiriyoruz. Biz yanlışa yanlış, doğruya doğru diyoruz.

 

Biz yeri geldiği zaman çalışanları onure ediyoruz. Biz yeri geldiği zaman çalışmayanları, hataları, noksanlıkları, eksiklikleri eleştiriyoruz.

 

Kesinlikle ve kesinlikle kişilerle işimiz olmuyor. Sadece ve sadece Düzce’nin kalkınması ve geleceği ile ilgili haberler ve yazılar yazıyoruz.

 

Bu yüzden bizi sevenler ve sevmeyenler oluyor. Bu yüzden bizi takdir edenler ve kızanlar oluyor. Bu yüzden arkamızdan ve yüzümüze konuşanlar oluyor. Bu yüzden arkamızdan dedikodu edenler oluyor.

 

Bazı kişiler kendi hatalarını örtmek için olur olmadık senaryolar üretiyor. Bu sadece basın arasında değil, her yerde mutlaka bir senaryocu vardır.

 

Toplum olarak çalışılan mekanlarda her türlü çeşit insan çıkar. Ne bileyim patronuna yağcılık yapanlar, müdürlerine hoş görünmek isteyenler, amirlerine ellerini bağlayanlar, sempatik görünmek için gülücük dağıtanlar, başkalarının arkasından konuşanlar, kendileri çalışmayıp çalışıyormuş gibi gösterenler, say say bitmez.

 

Her kılığa giren insanlara rastlamak mümkündür. Hatta hiçbir şeyden haberi olmadan arkasından dolap çevirenlerin haksızlığına uğrayanlar vardır.

 

Bakın biz öyle bir toplum olduk ki anlatamam. Biz her zaman ilk söyleyen kişiye inanırız. İlk söyleyen kişi yalan bile söylese, bizim aklımızda ilk söyleyen kişinin söylediği kalır. Dedim ya ilk söyleyen kişide aklımız kalır.

 

Yazdığımız yazılardan gocunanlar oluyor. Çünkü işlerine gelmiyor. Yazdığımız yazılardan övünenler oluyor. Çünkü hak ediyorlar.

 

Düzce’de olduğu kadar dünyanın her yerinde bu tür olaylar yaşanıyordur. Biz ne zaman doğruluğu, dürüstlüğü öğreneceğiz.

 

Hiçbir işyeri kimseye kalmaz. Bir gün gelir ya ayrılır ya da emekli olursunuz. Hayat devam eder gider. Herkes yaptığı ile kalır. Bir gün bakmışsınız vefat etmiş derler.

 

İşte o zaman yaptığınız haksızlığı öbür dünyada anlatacak kimseyi bulamazsınız. Bu hepimiz için geçerlidir. Bu dünya kime kalmış da bize kalacak.

 

Arkadaşlar… Her türlü eleştiriye, her türlü dedikodulara açığız. Yeter ki yüzyüze söyleyin, kesinlikle arkadan konuşmayın. Kesinlikle dedikodu yapmayın.

 

Kızmak ayrı bir olaydır. Günah işlemek ayrıdır. Basın camiasında yıllarımızı verdik. Çok hızlı günlerimiz oldu. Belki bizler de hatalar yaptık.

 

Ne var ki, hepsi yıllar öncesinde kaldı. Bakın bize bir şey kalmadı ki sizlere kalsın. Dün bizler vardık, bugün başkaları var. Yarın daha başkaları olacak.

 

Ve sonuç da kimseye bir yer kalmayacak. Bu yüzden her olaya iyi yaklaşın. Hemen önyargılı olmayın. Ben kızmaktan çok gülmeyi tercih ediyorum.

 

Bizi takdir edenlere teşekkür ederim. Kızanlara ise gülerim.

 

Esenkalın…

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU