Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Hak aramanın maliyeti bile arttı

08 Şubat 2015 - 14:51

TÜRKİYE’de hakkını arayacak vatandaş bir kez daha düşünme zorunda kalacak. Çünkü mahkemelere başvuru esnasında peşin olarak verilen ücretlerin maliyeti arttı.

 

Yargı harçlarının ve yargılama giderlerinin artması ile bugün bir dava açmak isteyen vatandaşın en az 400 lirayı gözden çıkarması gerekiyor.

 

Dava aşamasında yeni çıkacak masraflar ve avukatlık ücreti düşünüldüğünde masraflar 2500 liraya ulaşabiliyor.

 

İnsanları hak aramada zor durumda bırakan konunun maliyet olduğunu söyleyen Tüketici Sorunları Derneği Hukuk Komisyonu Üyesi Rıdvan Yıldız, ‘’Mahkemelere başvuru esnasında peşin tahsil edilen gider avansı ve bilirkişi ücret tarifeleri yüzde 10.11 arttı’’ dedi.

 

Yıldız’a göre; komşusuyla tartışan, kirasını ödemeyen, kiracısını tahliye etmek isteyen, kıdem tazminatı ve işe iade davası gibi masrafı en az davalarda bile 2500 lira gözden çıkarılmalı dedi.

 

Yıldız, şunları kaydetti: ‘’Tüketici mahkemelerinde, bilirkişi ücreti 165 lira, keşif ulaşım gideri 85 lira, tanık delili söz konusu ise 20 ila 40 lira arası bir ücret ödenmesi, ayrıca taraf sayısının 5 katı tutarında tebligat gideri yatırılması gerekmektedir.

 

Tebligat gideri, davanın iki tarafı olduğu düşünüldüğünde yaklaşık 90 lira olacaktır. Bunların dışında bir gider söz konusu olduğunda dava açan tüketicinin 55 lira gider avansı yatırması gerekecektir.’’ 

 

Avukatlık Ücret Tarifesine göre; asliye hukuk mahkemelerinde minimum vekalet bedelinin 1500 lira, tüketici mahkemelerinde bunun 750 lira olduğunu aktaran Rıdvan Yıldız, dava açanların bu masraflar dışında ayrıca 1 ile 3 yıl arası sürecek yargılama sürecini de göze alması gerektiğini vurguladı.

 

Yıldız ayrıca, ekonomik durumu iyi olmadığından avukatlık hizmeti alamayanların, haklı olsalar bile çoğu zaman kendilerini savunamadığını belirtti.

 

 

FATURA  ŞOKU

 

Türkiye’de vatandaşlar fatura şoku yaşıyorlar. Elektrik, su ve doğalgaz faturalarını alan vatandaşlar yüzde 30’luk bir zamla karşılaştı.

 

Elektrik, su ve doğalgaz faturalarına sessiz sedasız okkalı zamlar geldi. İlk zam şoku elektrikte yaşandı. Posta kutularına atılan faturaları gören vatandaş yüzde 30’lara varan artışı gördüğünde şoke oldu.

 

Bir önceki ay 100 lira fatura ödeyen vatandaş bu ay 130 liralık fatura şoku yaşadı. Elektriğin yanı sıra su ve doğalgaz faturalarında da büyük artışlar görüldü.

 

Öte yandan tıpkı elektrikte olduğu gibi doğalgazda da kaçak kullanımların faturasını ödeyen vatandaşlara yansıtıldığı ortaya çıktı.

 

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, ‘’Doğalgaz faturalarını ödemeyip ihbara düşenler, dağıtım şirketi için büyük yük oluşturuyor. İhbarı, PTT yoluyla yağtığınızda normal 8 lira, acele ile yaptığınızda 22 lira. Bu bedel tüketicilere yansıtılmamalı’’ dedi.

 

Türkiye’de 10 bin dolayında doğalgaz abonesi olduğunu dile getiren Arslan, faturalarını düzenli ödeyenlerin oranının yüzde 70.4 olduğunu belirterek, ‘’Abonelerin yüzde 6.2’si yani yaklaşık 600 bin kişi ise borcunu ihbar sonrası ödüyor.

 

Ayda 4-5 milyon liralık bir bedel tüketicilere işletme gideri olarak yansıtılıyor. Bize göre ihbar ve tebligat mevzuatının değişmesi gerekiyor. Bu yük faturasını ödeyenlere yansıtılmamalı’’ dedi.

 

Bu arada suya da gizli zam geldiği iddia edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSKİ, 10-20 metreküplük tüketim miktarındaki suya 30.75, 21 metreküp ve üzeri suyun fiyatına ise yüzde 91.2 zam yaptı.

 

Zamdan habersiz vatandaş önümüzdeki ay yaklaşık yüzde 50 daha yüksek faturayla karşılaşacak. Haydi vatandaşlar sizlere kolay gelsin.

 

Esenkalın…   

 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU