Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Sakat arabalarına yol yok mu?

13 Mart 2015 - 19:25

Düzce’de engelli vatandaşların bindiği sakat arabalarına yol yok. Yolların dar ve araçların yoğun olmasından dolayı caddelere çıkamayan sakat arabaları, mecburen kaldırım üzerinde gitmek zorunda kalıyor.

 

Ne yazık ki, kaldırımlara park eden araçlar ve bisikletler yüzünden engelli ve sakat kişiler arabaları ile gidecek yol bulamıyorlar.

 

Yazık hem de çok yazık. Engelli ve sakat insanlarımıza yardım etmediğimiz gibi bir de saygısızlık yapıyoruz.

 

Onların çarşıya çıkmaya, gezmeye, dolaşmaya, hava almaya, işlerini görmeye ihtiyacı yok mu? Onları sakat diye bir kenara atmanın, görmemezlikten gelmenin anlamı ne? Manası ne?

 

Kaldırımları bisiklet ile işgal ederek, arabalarımızı park ederek, sakat insanlara karşı suç işlediğimizi, günaha girdiğimizi bilmiyor muyuz?

 

Neden hep kendimizi düşünüyoruz? Neden hep benim dediğim olsun istiyoruz? Neden karşımızdaki insanlara saygı göstermiyoruz? Neden hep kabadayılık peşinde koşuyoruz?

 

Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar elimde bulunuyor. Sakat arabası ile kaldırım üzerinde ağır ağır giden bir engelli vatandaşımız, bisikletler yüzünden ana caddeye inmek zorunda kaldı. Caddeye inen ve tekrar kaldırıma çıkan engelli vatandaşımız, bu sefer koskoca bir minübüsün kaldırımı kapattığını görüyor.

 

Engelli vatandaşımız tekrar ana caddeye inmeye çalışıyor. Birkaç vatandaşın yardımı ile minübüsü geçen engelli vatandaş, tekrar kaldırıma çıkarak yoluna devam etmeye çalışıyor.

 

Bu olay benim çok gücüme gitti. Düzce’de engelli yolu var mı yok mu gündeme gelmiş oldu. Bana sorarsanız engelli yolu yok. Sakatların rahatça gidebileceği yolu yok.

 

O zaman ne yapmak gerekiyor?

 

Sürücülerin kaldırımları işgal etmemeleri gerekiyor. Bisikletlerin kaldırımlara park etmemeleri gerekiyor. Yani hem yayalar, hen sakat engelli vatandaşlar rahat edemiyor.

 

Düzce’nin kaldırım işgalleri yıllardır çözülemedi. Trafik sorunu yıllardır çözülemedi. Sakat ve engelli vatandaşlar için bir çözüm üretilemedi. Yayalar için bir önlem alınamadı.

 

Önüne gelen kaldırımı işgal ediyor. Önüne gelen rastgele park yapıyor. Önüne gelen malını kaldırıma yığıyor. Önüne gelen kaldırıma bisikletini bırakıyor. Önüne gelen kaldırımlara masa sandalye atıyor. Önüne gelen yolları ve kaldırımları kiralıyor.

 

Böylece sakatlar, engelliler, vatandaşlar çile çekiyor. Yani insanların rahatça yürümeleri engelleniyor. Herkes korku içinde, tedirginlik içinde, yoldan mı, kaldırımdan mı, nereden yürüyeceğimizi  şaşırmış durumdayız.

 

Yetkililere defalarca duyurduk, defalarca yazılar yazdık. Maalesef diyorum, maalesef kimse oralı olmadı. Bu yetmiyormuş gibi topu herkes birbirine atıyor.

 

Belediye’ye gidiyorsunuz, trafiğe gönderiyor. Trafiğe gidiyorsunuz belediyeye gönderiyor. Fakat ne yazık ki, ortada bir sorumlu yok, muhatap olacağınız kimse yok.

 

Oy zamanı, seçim zamanı, makam kapma zamanı, koltuk kapma zamanı  gelince anlatan çok, gülücükler dağıtan çok, el sıkanlar çok, vatandaşları  adam yerine koyanlar çok,

 

Ama iş bitince eskisi yaşam devam ediyor. Kaldırımlar işgal ediliyor. Sakatlar ve engelliler geçecek yer bulamıyor. Vatandaşlar rahat yürüyemiyor.

 

Kazananlar yine işgalciler oluyor.

 

Esenkalın…    

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU