Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Evsel katı atık piyangosu

15 Nisan 2015 - 16:35

Düzce Belediye Başkanlığı Mali Hizmetler Müdürlüğü ve Başkan adına Başkan Yardımcısı Ali Güney imzalı Evsel Katı Atık adı altında Düzcelilere piyango çıktı.

 

Bu piyango kimilerine amorti, kimilerine ise milyonlarca değerinde çıkarken, bazı talihliler de sırasını bekliyor.

 

Düzce Belediyesi ne yaptığını biliyorsa ben de biliyorum. Piyangoyu kazanan esnaflar değil, talih kuşu belediyeye çıktı. Hem de öyle bir çıktı ki, mağdur olanlar ne yapacaklarını şaşırdılar.

 

Zaten Düzce Belediyesi meclis üyeleri evlere şenlik kararlar alıyor. Yani bir nevi parmak kaldıran üyeler topluluğu dersek yeridir.

 

Keyfi yerinde olan, parası olan, işi iyi olan, dalga geçecek, alay edecek olanlar karar verir. Ağlayan, batan, iflas eden, borcu olan esnaflar ise daha çok mağdur olur.

 

Gıda üzerine bir işiniz varsa sağlık raporu almanız gerekir. Raporu alırken bir miktar para ödemeniz lazım.  Bu raporu alırken bayağı hastanelerde uğraşırsınız.  Sağlık raporunu işyerinize asarsınız. Bir iki ay sonra başka görevliler gelir, hijyen raporu alacaksınız derler.

 

Aslında sağlık raporu ile hijyen raporu aynıdır. Esnaf olarak dersiniz ki, efendim zaten sağlık raporum var. Olmaz, o geçersiz siz hijyen raporu alacaksınız.

 

Hadi bir daha para yatır. Bir daha rapor için mücadele vermeye başla. Onu da işyerinize asın. Sonuç ne biliyor musunuz? İki rapor da aynı yere çıkıyor. Ama iki kez para ödemiş oluyorsunuz. Yarın daha neler çıkacak belli değil.

 

Düzce Beleyesi de emlak, su, çöp ve çevre parası alır. Şimdi de Evsel Katı Atık adı altında esnaflara tebligatlar göndermeye başladı.

 

Yani çöp atığı, çevre temizlik vergisini öderken, şimdi de evsel katı atık parası olarak sizden para istiyor. Aynı kapıya çıkıyoruz ama isimleri değişik. Yani iki daldan isim değişikliği adı altında para isteniyor.  

 

Aldığım bilgilere göre, Düzce’de katı atık tesisleri için bu para gündeme gelmiş. İyi de esnafla ne alakası var. Tarih boyunca böyle bir olay yaşanmadı. Tesis olan belediyelerin bazıları bu paraları istiyormuş. Bazıları ise istemiyormuş. Düzce Belediyesi isteyenler arasında bulunuyor.

 

Peki çıkan atıklar ne oluyor? Bu atıklar paraya çevrilmiyor mu? Veya bu tesisten belediye kar etmiyor mu? Eğer belediye kar ediyorsa esnaflardan ne parası istiyor? Kar etmiyorsa bu tesisi niye yaptınız?

 

Küçücük bir işyerine 900 YTL gönderen belediye, bu yetmiyormuş gibi 9 YTL tutarındaki posta masrafını bile esnafa yıkmış. Yani gelen tebligatın parasını bile size ödettiriyor.

 

Arkadaşlar gidişatımız iyi değil. Bazı yerlere 6 bin, bazı yerlere 9 bin YTL geldiğini duydum. Aklıma şu geliyor. Ruhsatı olanlara tebligat var da olmayanlara tebligat yok mu?

 

Düzce’de binlerce işyeri var. Düzce’de binlerce konut var. Hani bu tebligatlar seçmece mi gidiyor. Bu işi  kimse bir türlü anlayamıyor.

 

Bakın gelen tebligatta ne yazıyor. 5393 Sayılı Belediye Kanunu 2872 Sayılı Çevre Kanunu ile ilgili mevzuat ve yönetmelikler gereğince Düzce Belediye Meclisinin 2015/61 sayılı kararı doğrultusunda 01.03.2015 tarihi itibariyle uygulanmak üzere Evsel Katık Atık bedeli belirlenmiştir. Çevre Temizlik Vergisi ve Evsel Katık Atık bedeli tahakkuklarınız gerçekleştirilmiştir. İlgili tahakkukların son ödeme tarihlerinin 31 Mayıs ve 30 Kasım olduğunu bilgilerinize rica ederim. Ali Güney Başkan a. Başkan Yrd.

 

En küçük esnafa gelen bu tebligatta bu yıl içinde ödenmesi istenen para şöyle: Çevre Temizlik Vergisi 2 adet 38.50 Evsel Atık Ücreti 2 adet 343.70 ve Evsel Katı Atık KDV’si  2 adet 61.87 olmak üzere toplam 888.14 liradır.

 

Buna bir de 9.00 YTL posta ücreti eklenmiş. Siz olsanız ne yaparsınız?

 

Merak ediyorum. Bu kararı alan belediye meclis üyelerine bu tebligatlardan gitti mi? Bu işi takip edeceğiz? Tüm esnafların şikayetlerini bekliyorum.

 

Esenkalın…

 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU