Karakter Boyutu :
Yrd.Doç.Dr.Fevzi Er

2014 YILINDA DÜZCE’DEKİ ŞİRKETLERİN ÖNCELİKLERİ

09 Ekim 2014 - 14:01

 

 

 Düzce’de 42 anonim şirket, 36 limited şirket ve 3 diğer şirket yöneticisi ve sahibi toplam 80 şirkette gerçekleştirdiğimiz anket sonucuna göre otomotiv ve yan sanayi sektörü öne çıkmıştır. Sanayici ve iş adamı fiyat istikrarsızlığından ve finansman sıkıntısından yakınıyor. Sanayici ve iş adamlarının %54 bu yılda yatırım yapmayı düşünmüyor. Bu sonuca göre Düzce’deki 2 iş adamından 1’i bu yıl yatırım yapmayacak. Düzce’de yatırım yapmak isteyen 4 iş adamından 1’i “gıda” sektörüne yatırım yapmayı düşünmesi bu sektörün önemini ortaya koyuyor. Sanayici iş adamlarının %13,75’nin inşaat sektörüne yatırım yapacağını açıklaması üretim algısında bir sorun olduğunu gösteriyor.               

                               Merkezi İstanbul’da bulunan otomotiv ve yan sanayinin öne çıkması Düzce’de sanayi temelli yatırımlarda sorun olduğu gözüküyor. Otomotiv ve yan sanayi başta olmak üzere tarım makineleri ve kimya sanayi gibi katma değeri yüksek ve ileri teknolojiye dayalı sanayileşme modeline biran önce geçilmelidir.

                               Düzce imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin % 3-12 kâr marjı ile çalıştıkları bilinmekte. Bankalardaki kredi faizleri % 16-18 bandına oturmuş durumda.  Maliyetlerin artması ve iç talebin daralması işletmeler için “risk” oluşturabilir. Oluşabilecek riskler işletmeleri zor duruma düşürebilecek, işletmelerin küçülmesine hatta kapanmasına neden olabilecek sonuçları doğuracaktır.            

                               Anket sonucunu değerlendirdiğimizde iş adamlarımıza önerilerim şunlar olacaktır. Hedefi iyi koyamazsanız ekonomik gelişmeler şirketinizi zor duruma düşürebilir. Geleceğinizi iyi konumlandırınız. Vizyon sahibi olmalısınız. Vizyon şirketlerin esnaf mı yoksa iş adamımı olduğunu belirleyen unsurdur. İş adamı olmak isteyen şirketlerin vizyonu kurumsallaşmadır. Rekabet artıyor, kâr oranları düşüyor, Dünya tek pazar haline geliyor. Bu gelişmelere ayak uydurmanın yolu olan kurumsallaşmayı mutlaka bir an önce uygulamaya koyun.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU