Karakter Boyutu :
Yrd.Doç.Dr.Fevzi Er

DÜZCE’YE UR-GE PROJELERİ GEREKİYOR

24 Temmuz 2013 - 16:45

Uluslar arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ( UR-GE ) projesi Ekonomi Bakanlığı’nın kümelenme çalışmaları alanında ihracatın arttırılması için yapmış olduğu önemli projelerden biridir. Bu proje şirket bazlı destek vermiyor. Kümelenme kapsamında yapılan destek ile verimlilik arttırmayı ön plana çıkaran bu projenin uygulandığı il ve ilçelerde katma değeri yüksek ürünler üretilip ihracat yapılmaktadır. Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği bu proje ile 80 şirket ortaklık kuruluşu 2.000 şirkete ulaşmış ve 42 ilde devam eden 120 projede verimlilik artışı % 43 olarak gerçekleşmiştir.

 

            UR-GE `ye dahil şirketlere,  tek başına gidemeyecekleri ülkelere küme olarak gitme ve ihracat yapma fırsatı verilmektedir. UR-GE kapsamındaki şirketler % 75 EKONOMİ BAKANLIĞI desteği ile ihracat yapabiliyor ve yurt dışında bir dayanışma sağlayarak ortak hareket edebiliyorlar. Bu şirketlerin faaliyet gösterdikleri İL ve ilçelerdeki ticaret ve sanayi odaları  yol gösterici oluyor. Bu bağlamda projelerle kümelenme mantığını kavrayıp rekabetçi şirket sayısını arttırmak hedefleniyor.Bu projeler sayesinde rekabet gücü arttırılarak maliyetler azaltılıp ciro ve ihracat artışı sağlanıyor.

 

            Şirket bazında yapılan proje başvuruları Ekonomi Bakanlığı kabul etmiyor. İşbirliği kuruluşları başvurabiliyor. Kümelenme anlayışı çerçevesinde en az 10 kişi bir araya gelerek bir proje hazırlayıp Ekonomi Bakanlığı`na başvuru yapabilir. Bu durumda küme oluşabiliyor. Bu 10 kişinin temsil ettiği firmanın ihtiyaçları belirleniyor.İhtiyaçlar Ekonomi Bakanlığınca incelenip buna göre yön veriliyor. Bu şirketlerin ortak eğitim ve danışmanlık hizmetleri oluşturuluyor ve şirketler küme haline geliyor. Kümelenme ile firma bazında ihracat arttırmak  ve firmaları dünya pazarında rekabetçi yapabilmek gibi projeler geliştirilebiliyor.

 

            Düzce`nin kümelenme haritası çıkarılarak kümelenmenin nerede, hangi sektörde yapılacağını analiz edip UR-GE projelerinden destek alması bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler sonucunda sektörlerin gelecek faaliyetlerine yönelik analizler çıkarılmalıdır.         

           

            BİR ÖNERİ: Düzce Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği oluşturulmalı bu birliğe üye olan firmaların temsilcileri bir araya gelip “ Mobilya Sektörü`nün Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme “ Projesi kapsamında çalışmalar yaparak  Ekonomi Bakanlığı`ndan destek alınabilir. Böylece  sağlanan finansal destekler ile bu projede yer alan firmalar  hedef pazarlara yönelik uygun maliyetli ihracat olanakları arttırabilir.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU