Başkan Şahin Konuya Açıklık Getirdi

Başkan Şahin Konuya Açıklık Getirdi

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, Düzce TV ekranlarında yayınlanan Mehmet İbrahimoğlu ile Gündem Programının konuğuydu. Programda, göreve geldiği ilk günden itibaren hangi çalışmaların yapıldığını, Kaynaşlı’da eğitim alanında nasıl çalışmalar yürütüldüğü gibi birçok konu hakkında bilgiler veren Başkan Şahin, geçtiğimiz günlerde Kaynaşlı’da yer alan Kız Öğrenci Yurdu’nun kapatılması hakkında da açıklamalarda bulundu.

Düzce TV ekralarında her salı izleyicisiyle buluşan Mehmet İbrahimoğlu ile Gündem Programının bu haftaki konuğu Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin oldu.

Görevde bulunduğu 8 aylık süreç içerisinde gerçekleştirilen yol çalışmaları, belediyenin borç durumu, Kaynaşlı için ilerleyen süreçte yapılacak olan projeler ve kısa bir süre önce Kaynaşlı’da bulunan Kız Öğrenci Yurdunun kapatılması ile kız öğrencilerin yaşadığı durum ve olayın süreciyle ilgili tüm bilgileri Başkan Şahin, Gündem programında kamuoyuyla paylaştı.

Başkan Şahin, Kız Öğrenci Yurdunun Kapanmasıyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Kaynaşlı’da öğrenci yurdu kapatıldı. Vekillerimizi bu konuda bilgilendirdim, bir öğrenci yurdunu kapatmak olmaz. Okulu kapatın o zaman dedim. Devlet yurdu kapatılır mı? Neymiş efendim sayısı azmış zarar ediyormuş. Yurdun kapasitesi 280 civarında. 2012 yılında burası açılmış. Sosyal yardımlaşma vakfı bu yurdu 2 yıl çalıştırmış. 8 kişiyle çalıştırmış. Gayet de güzel hizmet vermişler. Sonradan vakıflar çalıştırmayacak KYK’ya devredilecek. Devredilmiş, tabii onlar bir müddet çalıştırmış. Burası harika bir yurt, burası kapatılır mı? Bu yurdu kapatmak demek öğrencilere yapılan bir hakarettir bana göre, zulümdür. Yürüme mesafesinde bir yer varken sen çocuklara bu yolu kapatıyorsun, Düzce’ye yönlendiriyorsun. Olmadı personel sayısını düşür, zaten şu anda öğrenci sayısı da arttı, bölümler açıldı.  Bu işin peşini bırakmayacağız. Açılması lazım buranın. Şu anda Düzce’de KYK’ya bağlı 12 tane yurt var. Bunlardan 10’una kira veriyorsun, yüksek kiralar hem de. Buraya kira vermiyorsun. Okul da çok yakın. Şimdi biz de tabii zaman zaman hatta geçenlerde çok duygulandım. 15-20’ye yakın kız öğrenci geldi. Ağlıyorlar, dedik ne oldu? Yurt kapatıldı. Biz Düzce’den 2 araç değiştirerek Kaynaşlı’ya geliyoruz. Bu da bize maddi külfet yapıyor. Hem zaman kaybı. Hem de ayakta geliyoruz sıkışıyoruz dediler. Biz nasıl eğitimde başarılı olacağız dediler.

 

Gençlik Spor İl Müdürünü aradım, Ankara’yla görüşmeler yaptık. Bu konuyu üstüne basa basa anlatacağım. Bu yurdun tekrar açılmasıyla alakalı çalışma yapacağız.

 

Ayağımızın ucunda yurt var ve sen bu yurdu kapatıyorsun 2 vesait kullanacakları başka yurda yönlendiriyorsun. Böyle saçma bir şey olur mu? Bu kararı nasıl alıyorsunuz? Her şey bitti de sıra öğrenci yurtlarında tasarrufa mı geldi? Tasarruf yapılacak o kadar çok şey varken sen yurdu kapatarak neymiş efendim zarar ediyormuş? Ne kadar zarar edecek? Bu öğrenciler böyle ağlayarak gelince biz de belediye olarak bari yardım edelim dedik yol masrafı olarak.

 

Milletvekilimiz Ümit Yılmaz geçtiğimiz günlerde konuyla alakalı Gençlik Spor Bakanıyla bir randevusu varmış. Konuyu ona da ilettik biz. O da görüşmesini yapacak. Biz de tabii Ankara’dan Gençlik Spor Bakanı Yardımcısından bir randevu istedik, inşallah bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

Bazı öğrenciler mağdur olunca otel odalarında yer aramışlar. Bir kız öğrenci neden otel odasında kalsınlar. Bu çok sıkıntılı bir durum.

 

Biz eğitime katkı anlamında birçok şey yapıyoruz. Kaynaşlı’da ki bütün okullarımıza yardımcı oluyoruz. Malzeme desteği veriyoruz, çevre düzenlemesi yapıyoruz, temizlik anlamında malzemelerini vermeye çalışıyoruz. Biz eğitimi olmazsa olmaz olarak görüyoruz. Ama gelin görün ki böyle saçma sapan şeyler de yapılabiliyor.

 

Geçenlerde biz okullarımıza 1500’e yakın Coğrafi harita dağıttık belediye olarak. İnşallah önümüzdeki aylarda da okullar arası spor yarışması düzenleyeceğiz. Okullarımızda ödüllü bilgi yarışmaları düzenleyeceğiz. Çocuklarımızı daha çok okumaya teşvik etmek anlamında. İnşallah eğitimin kalitesini arttırmak anlamında Kaynaşlı Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapıyoruz.

Okullar açılmadan önce bütün okulların bahçesini yıkattık biz. Önümüzdeki yıl da yine Kaynaşlımız’da ki bütün okulları peyzaj çalışması yapmayı düşünüyoruz.”

Haber: H. DURNA

 

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
6.11.2019
19:32

Yurdun kapatılması demek kaynaşlı için büyük ayıp çocuklar mağdur işe yaramaz evlere iki kat daha fazla para ödüyorlar öğrencilere sahip çıkmalıyız yoksa okulda gider.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%56,82
Erkan Baş


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.