Zengin: Ön Yargılarımızı Yıkmalıyız

Zengin: Ön Yargılarımızı Yıkmalıyız

Lösemi hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmadığını belirten Çocuk Gelişimci Tuğba Zengin, kullanılan maskenin bizim sağlığımız değil hastaların sağlığının korunması için takıldığını ifade ederek maskeye olan ön yargının kırılması gerektiğini ifade etti.

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda Çocuk Gelişimci Tuğba Zengin, lösemi hastalarının kullandığı maskelere olan ön yargının kırılması gerektiğini belirtti.

Zengin açıklamasında, Lösemi hastası çocukların bağışıklıklarının düşük olduğunu ve bu nedenle dışarıdan gelecek mikroplara karşı maske kullandıklarını söyledi.

“Çocuklara uygun bir dille anlatın”

Sağlıklı Hayat Merkezi’nde görev yapan Çocuk Gelişimci Tuğba Zengin Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Lösemi hastalığıyla yaşamak bu durumla yüzleşmek bizim için zor bir süreç. Hastalığı söylerken doktorlarımız ve ailelerimize yönelik yumuşak konuşmalar olmalıdır. Daha yardımcı ve açıklayıcı konuşmalar çocukların bunu inkar etmemesi ve kabullenmesine yardımcı olacaktır. Çünkü çocuğumuz sağlıklı bir çocukken bir an da bunu ona kabullendirmek zor olabilir. Çocuğunuzun karşısına geçip ona sen kan kanserisin veya kekeleyerek gibi bir konuşma yapılırsa farkında olmadan onlarda daha da hasar bırakıyor olabiliriz.”

"Hem maddi hem manevi olarak zor bir süreç"

Zengin açıklamasında kök hücre bağışına da dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu hem manevi olarak hem maddi olarak zor bir süreç. İliğin bulunması zaten ayrı bir sıkıntı. Bu konuda kök hücre bağışı yapabiliriz. Ben bu konuda kendimde yapmak istiyorum. Aynı şekilde sizlerde yapabilirsiniz. Zaten 2 yıl boyunca gizli kalıyor. Hem iliği alan kişi sizi bilmiyor hem de siz iliğin verildiği kişiyi bilmiyorsunuz. Bu durumda halkımız küçük çocuklarımıza yardımcı olabilir.”

“Lösemi bulaşıcı bir hastalık değildir”

Hastalık süresince yaşanan zorluklara da açıklamasında değinen Zengin, şu ifadelerde bulundu:

“Ülkemizde çok fazla lösemi hastası çocuğumuz var. Sadece maddi manevi değil onları ziyaret ederek de onlara destek olabiliriz.

Engel sadece doğum öncesinde veya doğum sonrasında gelişmiyor. Hepimiz engelli birey olma adayıyız. Buradan çıktığımızda belki bir trafik kazası geçirip ayağımızı kaybedebiliriz. Bu engel durumu gibi hastalık da bizlere sonradan gelebilir. Şu an sağlıklıyız diye ileride hasta olmayacağız diye bir şey yok. O yüzden karşımızdaki insanları hastalıklı, mikrop bulaşır diye yaklaşmayın. Lösemi bulaşıcı bir hastalık değildir. Kan kanseri diye geçiyor. Kanda ki hücrelerle alakalı bir durum söz konusu. Ön yargılı yaklaşmayın. O çocukların saçları döküldüğünde zaten üzülüyorlar. Kendileri bu durum içerisinde olduklarında dolayı kabullenirken zaten zorluk yaşıyorlar.

 

Vatandaşlarımız kendi çocuklarını mümkün mertebe lösemili çocuklarımızla oynamaya götürmeli, onlarla etkinliklere götürelim ki hem kendi sağlığımızın değerini bilelim hem de o çocukların yüzünde bir gülümsemeye sebep olalım.”

“Maske bizleri değil onları koruyor”

Hastaların kullandığı maskeye karşı ön yargılı yaklaşılmaması gerektiğini belirten Çocuk Gelişimci Tuğba Zengin, şunları söyledi:

Maskeye karşı lütfen ön yargılı olmayalım. Maske daha çok onların sizden mikrop kapmasını engelliyor. Lösemili çocukların bağışıklık sistemi düşük oluyor. Belki sizi grip edecek bir virüs onlarda ölüme neden olabilecek bir sebeptir. O yüzden maske takıyor ve korunmaya çalışıyorlar. Aslında biz değil onlar biden korunuyor. Onlar bir çocuk ve melek her zaman onların yanında olmalıyız.

Haber: H. DURNA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.