Kulak Enfeksiyonlarına Dikkat !

Kulak Enfeksiyonlarına Dikkat !

Yaz sıcakları ile birlikte sıcaktan bunalan özellikle çocuklar için Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doktor Mustafa Çelik uyarılarda bulundu. Yazın Kulak yolu Enfeksiyonlarında artış olduğunu, bunun nedeninin ise deniz ve havuzlarda çok sık suyla kulakların teması olduğunu söyledi. Uzman Doktor Çelik ayrıca çocukların havuz, dere gibi temizliğinden emin olunmayan yerlere çocukların girmesine anne ve babaların izin vermemesi uyarısında da bulundu.

 

Yaz ayı, tatil zamanı ile birlikte serinlemek için girilen deniz ve havuzlar, kulak yolu iltihaplarına neden olabiliyor. Özelikle kulaklara giren suyun temizlenmemesi nedeniyle çok ağrılı olabilen kulak yolu iltihapları, insanların acı çekmesine ve sancılı bir tedavi sürecine neden oluyor. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doktor Mustafa Çelik Yazın artış gösteren kulak rahatsızlıkları ile ilgili bilgi verdi. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doktor Mustafa Çelik, “Yaz aylarıyla birlikte özellikle dış kulak yolu enfeksiyonlarında artış olduğunu görmekteyiz. Sık duş alma, deniz ve banyo sonrasında kulağa su kaçmasıyla bu kulak yolu enfeksiyonları başlamaktadır. Kulak yolu enfeksiyonları dış kulakta kaşıntı ile başlar. Kaşıntı sonrasında dış kulak yolunda şişlik, akıntı, işitme azlığı, ağrı gibi şikayetler olabilir. Ağrı bazen hastaların ağzını açamayacağı kadar şiddetli olabilir. Bu gibi durumlarda hekime başvurulmalıdır. Bu tip şikayeti olan hastaların öncelikle kulağın suyla temasını kesmeleri gerekir. Uzman hekim muayenesi sonrasında uygun kulak damlaları, ağrının kontrolü tedavide önemlidir. Özellikle şeker hastaları ve bağışıklık sistemi hassas olan hastalar vakit kaybetmeden uzman hekimlere muayene olmalıdır” dedi.

 

Çelik Kulak enfeksiyonu olmamak için yapılması gerekenleri de dile getirdi. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doktor Mustafa Çelik; “Öncelikle kulağımızı, havuz, deniz ve duş sonrasında dış kısmını kurulamalıyız. Özellikle kulak içine temizlemek için bile olsa bir şeyler sokarak iç kulak yolunu tahriş etmemeliyiz. Havuz ve deniz öncesinde kulağa su kaçmaması için kulak tıkaçları kullanabiliriz. Özellikle kronik kulak enfeksiyonu olan hastalarımız bu konulara çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Kulak tıkaçlarını sürekli kullanarak dış kulak yolunu sudan korumaları gerekmektedir. Havuzlarda bulunan klor suyun pH dengesini bozduğu için temizliğinden emin olduğumuz düzenli bakımı yapılan havuzları tercih etmeliyiz” dedi.

 

Uzman Dr. Mustafa Çelik Derelerde, sulama kanallarında serinlemeye çalışan çocukların anne ve babalarına da uyarılarda bulundu. Çelik; “hem kulak için hem de diğer sistem hastalıkları içinde ciddi risk oluşturmaktadır. Buradan aileleri özellikle uyarmak istiyorum. Anne ve babalar çocuklarını süs havuzlarından, şehir içindeki akıntılarına veya derelere özellikle girmemeleri konusunda uyarmaları gerekmektedir” dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
12.07.2019
20:49

Yaz aylarında çok sık karşılaştığımız kulak enfeksiyonlarıyla ilgili faydalı bilgileri için Dr.Mustafa Çelik e çok teşekkür ederiz. Çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,52
Özlem Yüksel


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.