Uzman Şahin’den Rahatlatan ‘Corona Virüs’ Açıklaması

Uzman Şahin’den Rahatlatan ‘Corona Virüs’ Açıklaması

Son günlerde birçok kişiyi tedirgin eden ve 259 kişinin ölümüne neden olan Corona Virüsü hakkında,  Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İdris Şahin’den açıklama geldi. Prof. Dr. Şahin “Şu an gripten ölme ihtimaliniz corona virüsten ölme ihtimalinizden 300 kat daha fazla” diyerek, yapılan korku pompalamasına karşı vatandaşların soğuk kanlı olmalarını ve özellikle kış aylarında hijyenlerine dikkat etmeleri gerektiği belirtti.

Yaklaşık 259 kişinin ölümüne neden olan ve son günlerde tüm dünyada büyük bir korkuya neden olan Corona Virüsü hakkında, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İdris Şahin’den rahatlatan bir açıklama geldi.

Prof. Dr. Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu virüsün belirli güçler tarafından korku pompalaması yapılarak insanların yönetilmeye çalışıldığını belirtti.

Corona Virüsünün uzun yıllardır var olduğunu ve grip, sıtma gibi hastalıklar nedeniyle şu anda daha fazla insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Şahin, “Şu an gripten ölme ihtimaliniz corona virüsten ölme ihtimalinizden 300 kat daha fazla” ifadelerinde bulundu.

"İlk olarak 1937'de görüldü"

Konuşmasına Corona Virüsünü tanıtarak başlayan Prof. Dr. İdris Şahin, şunları söyledi:

“Corona virüsü öncelikle bir DNA virüsü. Ne demek peki bu? Dna virüsleri dünyada mutasyonlarıyla meşhur olan kendilerini yenileyebilmeleriyle meşhur olan bir virüstür. Aynı zamanda enfeksiyon yapması çok kolay olan enzim yapısını kaybetse bile hücrelere girdiği zmaan çok kolay enfeksiyon yapabilen bir virüstür. Gripte aslında bu anlamda popüler virüslerden bir tanesi.

Bu virüs ilk kefa 1937’de kuşlarda fark edildi. Bu geçen 70 yılda biz corona virüsünün sadece kuşlarda değil diğer memeli birçok canlıda da görüldüğü fark ettik. İnsanlarda ilk defa 1960 yılında görüldü.

"Genellikle kış ayların görülüyor"

Genellikle kışın ve ilkbaharın başlangıcında görülür. Tam şu anda görüldüğü zaman dilimindeyiz. Genelliklede insanlarda nezleye neden oluyor. Hapşırma, burun akıntısı, halsizlik, hafif ateş, gözlerde kızarma gibi belirtiler veriyor. Zaten normalde nezle vakalarının yüzde 30’u corona virüsünden kaynaklanıyor. Özellikle yaşlı hastalarda, bebeklerde, KOAH hastalarında, gebelerde ve kanserli hastalarda ağır seyreden bir virüs.”

Corona Virüsü belirtileri neler?

Corona Virüsü’nün belirtilerinin neler olduğunu açıklayan Prof. Dr. Şahin konuşmasına şöyle devam etti:

Belirtileri aslında çok değişken. Genelde öksürük, kuru öksürük, ateş, halsizlik ve daha da dikkat çekici özelliği gripten farklı olarak akut solunum yolu yetmezliği tablolarıyla karşımıza gelebiliyor.

Corona virüs zaten doğada birçok memeli hayvanda bulunuyor. Kedi, köpek, yarasalar, atlar, develer birçok hayvanda bulunuyor. Hayvanlardan insanlara bulaşıyor. Ama bu daha az nadir görülen bir bulaşım yolu. Daha çok insandan insana bulaşabilir ve temasla bulaşabilir. Öksürükle, hapşırıkla, tokalaşmayla bulaşabiliyor. Özellikle bu gibi virüslerde kritik mesafe 1 metre.bu gibi virüslerin çok görüldüğü kış aylarında insanlara biraz daha insanlarla mesafeli kalmayı öneriyoruz. Sık sık el yıkamak bu manada çok önemli.”

"Gripten ölme ihtimaliniz daha fazla"

Gripten ölme ihtimaliniz corona virüsten ölme ihtimalinizden 300 kat fazla diyen Prof. Dr. Şahin son olarak şunları söyledi:

“Bu Corona Virüsünden dolayı 100 kişi öldü. Gripten her yıl 50 bin veya 100 bin insan ölüyor.  Şu an gripten ölme ihtimaliniz corona virüsten ölme ihtimalinizden 300 kat daha fazla. Şu an dünyada yaklaşık 300 bin insan sıtmadan hayatını kaybediyor. Dünyada milyonlarca insan sigara içerek hayatını kaybediyor. Yani burada ciddi anlamda bir korku pompalaması var gbi görünüyor. Son yıllarda insanlar korkularla güdülenerek yönetilmeye başlandı. Önce kuş gribinde inanılmaz bir medyatik haber salgını daha sonra domuz gribi gibi… sonuç olarak bu tip salgınların doğal olduğunu, daha soğukkanlı olmak gerektiğini ve skiden beri yaptığımız genel önlemleri alarak hayata devam edebileceğimize inanıyorum.”

Haber: H. DURNA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
2.02.2020
16:26

Amerika’nın oyunları bunlar corono morono bize işlemez

Katılıyorum   Katılmıyorum
%75,27
Düzceli


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.