AK Parti teknesi su alıyor

AK Parti teknesi su alıyor

AK Parti teknesi su alıyor

AK Parti’de ağır topların ayrılık haberleri ardı ardına geliyor. Partinin kurucularından ve eski dışişleri bakanı Yaşar Yakış AK Parti’yi su alan bir tekneye benzetti.

 

 AK Parti’den istifa edenler ve yeni kurulacak partiler,Ankara kulislerinin bir numaralı gündem maddesi. Bu gelişmeleri DW Türkçe’ye değerlendiren AK Parti’nin kurucularından ve AK Parti hükümetinin ilk dışişleri bakanı olan Yaşar Yakış, “AK Parti teknesi su alıyor. Ankara’da her yerde AK Parti’deki olası istifaların, Babacan’ın kuracağı yeni partinin, Davutoğlu’nun çıkışlarının konuşulması doğaldır. İstifalar dahil hepsi demokrasinin doğal gidişatıdır” dedi.

Yakış, AK Parti teknesinin su aldığına ilişkin değerlendirmesini “Herkes bilir, tekne su almaya başladığında da tekneyi fareler terk eder. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etrafındaki şakşakçıların, onu yanlış yönlendirenlerin nasıl hareket ettiğini zaman içinde göreceğiz. Erdoğan’ın yanında sadece çizgisini doğru koruyanlar kalacaktır, diğerleri gidecek” sözleriyle sürdürdü.

“BABACAN’IN DAVUTOĞLU’NDAN ŞANSI DAHA YÜKSEK”

Yaşar Yakış, Babacan, Sadullah Ergin gibi AK Parti’nin diğer eski önemli isimleri için ise “Onlar, AK Parti’de siyaset yapılamayacağını gördüler ve ayrılıyorlar doğal olarak. Babacan’ın, Davutoğlu’ndan şansı daha yüksek. Ama en nihayetinde şunu söyleyelim. Babacan da Davutoğlu da AK Parti tabanından önemli oy toplayacak ve AK Parti’de ciddi sarsıntıya yol açacak” yorumu yapıyor. Yakış’a göre Babacan’ın Davutoğlu’ndan şansı “daha tutarlı” olmasından ötürü yüksek. Yakış, “Davutoğlu’nun Türk dış politikasının Ortadoğu bataklığına saplanmasında büyük rolü olduğunun farkında olanlar, Davutoğlu’na oy vermeyecekler. Ve bu farkındalık da cidden artıyor. Babacan hem içerde hem de dışarda daha çok güven veriyor” diye konuştu.

Peki Babacan ve Davutoğlu, AK Parti karşıtı çıkışlarını sürdürürken Erdoğan ne yapacak? Yakış, AK Parti’deki “çalkantının” Erdoğan için “varlık-yokluk, batma-çıkma” meselesi olduğunu belirtiyor ve Erdoğan’ın AK Parti’nin tüm olanaklarını AK Parti’li muhaliflere karşı seferber edeceğini öngörüyor. Yakış, sözlerini “Türkiye, büyük bir siyasi savaşa tanıklık edecek. Erdoğan’ın bildiği politik incelikler, onu bu savaşta ne kadar üstün kılacak zamanla göreceğiz” diye tamamladı.

Erdoğan, Babacan’ın AK Parti’den istifasının ardından bu istifalarla doğrudan mücadele edeceğinin sinyalini açıkça vermişti. Erdoğan, “Millet parti kuruyormuş, şunu yapıyormuş, bunu yapıyormuş. Bunlara takmayın. Bu tür ihanetlerin içinde olanlar bedelini ağır öder” sözleriyle AK Parti’den ayrılanlara karşı tepkisini dile getirmişti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.