Köylülere Verilen Sözler Tutulmadı

Köylülere Verilen Sözler Tutulmadı

2019 yılında Akçakoca İlçe merkezi ve 24 köyü sular altında bırakan sel felaketi sonrasında hayatı normale çevirmek mümkün olamadı. Selde yıkılan köprü yaklaşık 1,5 sene geçmesine rağmen yeniden inşa edilmeyince, Esmahanım Köyü’ndeki hastaları almak için köye gelen Ambulanslar derenin üzerinden geçmek zorunda kaldı. Duruma tepki gösteren köy sakinleri ise deredeki su seviyesinin yükselmesiyle birlikte, ambulansın köye giriş yapamayacağını ifade etti.

  2019 yılının Temmuz ayında Akçakoca ilçesinde yaşanan sel felaketinde 7 kişi hayatını kaybetmiş, köylerde bulunan birçok köprü ise yıkılmıştı.

Köy halkına köprülerin yeniden inşa edilmesi yönünde ise söz verilmişti. Ancak sel felaketinin üzerinden 1,5 yıl geçmesine köylerdeki köprüler halen yapılmadı.

  Köyde hasta olması durumunda ambulanslar Uğur Deresi’nin üzerinden geçerek hastalara ulaşabiliyor. Su seviyesinin düşük olması sebebiyle araçların geçiş yapabildiği Uğur Deresi su seviyesinin yükselmesiyle araç geçişine de kapanmış olacak.

  Su seviyesinin yüksek olduğu zamanlarda ambulansın hasta almak için köye giremediğini belirten köy sakini Yakup Dağgül, köy halkının kendi imkanlarıyla inşa ettiği yaya köprüsünde hastaları ambulansın girebildiği noktaya kadar sırtlarında taşıdıklarını ifade etti.

  Sel felaketinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen yıkılan köprünün yapılmaması nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını dile getiren köy sakini Yakup Dağgül, ““Burası Esmahanım Köyü. 20149 yılında sel felaketinden yıkılan köyümüz. Bu dere harici karşı mahalleye geçişimiz yok. Bir hastamız olduğu zaman bu dereden ambulans geliyor. O şekilde hastamızı alıp götürüyor. Bu derenin su seviyesi yükseldiği zaman ilerideki yürüyüş köprüsüne kadar hastamızı taşıyoruz. Daha sonra hastamızı köprüden sırtımızda geçirip ambulansa bindiriyoruz. Selin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen buraya hala bir köprü yapılmadı. İnsanlar dereden traktörlerle geçiyor. Bu şekilde karşıya geçiş imkanı buluyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: H. DURNA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
12.02.2021
22:34

Devletmi heee devlet devlet on ucgun son cenazemi verinceye kadar verdi ondan sonra herkez kayboldu nerde devlet hee aile bakanına kadar geldi ne gerekiyorsa biz ilgilenecez dendi o millet vekili hanfendi ne gerekiyorsa biz ilgilenecez dedi ama ondan sonra hani nerde ben çok şey dicem çok doluyum çünki neyse

Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,50
Erkan kaplan


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.