Düzce CHP ADD ve ÇYDD’den Ortak Alternatif Tören

Düzce CHP ADD ve ÇYDD’den Ortak Alternatif Tören

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından ortak alternatif 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Anıt Park’ta tören düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi  İl Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından  ortak alternatif   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Anıt Park’ta tören düzenledi. Anıt Park’taki törene, Chp il teşkilatı, Kadın Kolları  vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende katılımcılar hep bir ağızdan Gençlik Marşını söylediler. Marşın ardından CHP İl Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu.  Çelenklerin sunulması sonrası İl başkan yardımcısı Cemal Çapar ve Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Atay Yılmaz  konuşma yaptı.

İlk önce konuşmacı olarak CHP düzce il başkan yardımcısı Cemal Çapar şunları söyledi" 19 Mayıs ATATÜRK'ün Samsuna çıktığı gündür. Bugünü önemli kılan,Ulu Önderimiz, ve Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile yanındaki bir avuç vatanseverin Samsuna çıkması değildir. Bugünü önemli kılan, o gün ülkenin içerisinde bulunduğu koşullar ve Atatürk'ün 19 Mayısta başlattığı süreçtir. Bilindiği gibi Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşında yenilmiş, 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes anlaşmasını imzalamıştır. Bu Anlaşma ile O;dularımız dağıtılmış, Bütün haberleşme ve ulaşım ağımız, limanlarımız düşmana teslim edilmiş Ülke işgal edilmeye başlanmıştır. İngilizler Irak'ı işgal etmiş Samsun, Merzifon, Çanakkale, Kocaeli yarımadasına asker çıkarmışlardır. Fransızlar Suriye’den sonra Adana,Antep,Maraş ve Urfayı işgal etmişler, İtalyanlar Konya ve Antalya başta olmak üzere İç Batı Anadoluyu ele geçirmişler,bırakın Suriye, Irak, Hicazı Anadoluyu , Osmanlının Başkenti İstanbıul 13 Kasım 1918'de İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmiştir. İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunanlılardan oluşan işgal güçleri 1.759 subay 49.516 asker 411 makinalı tüfek, 57 top, 167 Savaş Gemisi ile İstanbulda Nefes aldırmıyorlardı. Herşey İtilaf Devletlerinin İznine tabiydi. Padişahda Dahil Cuma Namazına  gitmek için İtilaf  Devletleri işgalci subaylarından izin alıyordu. İşte Musta Kemal ATATÜRK Samsuna bu şartlar altında çıkmıştı. Sevgili Yoldaşlarım, Değerli Kardeşlerim 19 Mayıs, Damat Ferit'de dahil Osmankı Devletinin önemli bir bölümünde istediği gibi İngilterenin hakimiyeti altında mı yaşayacaktık? Amerikan mandası altında Ezilecek miydik, Yoksa  bağımsızlığa giden yolda dimdik ayakta mı yürüyecektik? Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolunun bir bölümüne sıkıştırılmış büyük devletlerin insanlıktan terk edilmiş, her an tehdit altında bir ülkede mi yaşayacaktık? Yoksa bugünkü sınırlarımız içinde Hür ve Bağımsız olarak mı yaşayacaktık? İşte 19 Mayıs bütün bu soruların cevabını içinde taşıyan bir gün olduğu için önemlidir. Kısacası 19 Mayıs " Ya İstiklal, Ya Ölüm" parolasıyla başlatılan kurtuluş savaşına giden yolun ilk adımı olduğu için çok önemlidir. Gençler, Mustafa Kemal ATATÜRK Çanakkale savaşları sırasında 34 yaşında genç bir Yarbaydı, Samsına çıktığında 38 yaşında genç bir Generaldi, Cumhuriyeti İlan ettiğinde 42 yaşında genç bir Devlet Kurucısıydı. Bu nedenle en büyük eserimdir dediği, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'ni siz gençlere emanet etti. Bu emanete sahip çıkacağınıza yürekten inanıyor, bir kez daha Ulu Önderimiz ve Ebedi Başkomutanımız Gazi  Mustafa Kemal ATATÜRK, O'nun Silah Arkadaşlarını ve Aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnet ile bir kez daha saygı ve sevgiyle anıyoruz. 19 Mayıs ATATÜRK'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramının 102. Yıldönümünü kutllar, Saygılar sunarım,"dedi

 

Törende Daha sonra Atatürkçü Derneği düzce il Başkanı Atay Yılmaz şöyle konuştu. " Bugün 19 Mayıs 2021 Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmasının 102. Yılı, bu büyük olay kutlu olsun. 19 Mayıs ateşin ve ihanetin çemberindeki Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde aydınlık günlere doğru yürüyüşünün başladığı gündür.  19 Mayıs, ulusumuzun kaderini kendi iradesiyle değiştirerek yeniden yazdığı eşsiz bir destanın başlangıcıdır. 19 Mayıs, saltanatın ve hilafetin ülkeyi sürüklediği uçurumdan yok olma eşiğinden emperyalist planları bozarak tarihin çöplüğüne attığı gündür. Büyük Atatürk’ün öncülüğünde emperyalizmi yenilgiye uğratarak gerçekleştiren Cumhuriyet devrimi ve bu devrimin temelini oluşturan Atatürk ilkeleri bizim rehberimizdir. Ülkemiz bugün yeniden 102 yıl önce kıyısından döndüğümüz uçuruma hızla sürüklenmektedir. O gün ulusça tarihin çöplüğüne attığımız emperyalist planlar bugün işbirlikçileri eliyle yine sahnededir. Kurtuluş için Atatürk Cumhuriyeti’ni bilen, anlayan, değer veren partilerin, kurumların seslerini yükseltmeleri, birlikte hareket etmeleri ve bu iş birliğinde ısrarlı olmalıdırlar. Bu ısrarlı duruş gerçekleştiğinde Atatürk’e, Cumhuriyetimize, demokrasimize, dilimize, kültürümüze, çağdaşlığımıza, laik eğitimimize yönelik saldırılar sonuçsuz kalacaktır. ‘’Yeni Anayasa’’ yapmayı dillendiren iktidarın amacı ‘’Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi’’ ne ayak bağı olan demokrasinin, laikliğin ve cumhuriyetin temel niteliklerinden kurtulmak, devrim yasalarını ortadan kaldırmaktır.            Bağımsızlık savaşımızın 102. Yılında, 19 Mayıs ruhunu taşıyan kitleler, Cumhuriyetimizi yaşatma, koruma azminde ve bilincindedirler. Bu bilinç kuşaktan kuşağa geçecek ve Türkiye Cumhuriyeti tüm gücü ile ilelebet yaşayacaktır.  Atatürk’ün Gençliğe sesleniş ile Cumhuriyetin sahibi kıldığı gençlerimiz geleceklerini karartan, umutlarına darbe vuranlara karşı demokratik ve yasal zeminde yanıt vereceklerdir. Bu yanıt kurtarıcı, kurucu, devrimci Mustafa Kemal’in onlara öğrettiği gibi olacaktır. ‘’Geldikleri gibi giderler’’ Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi olarak, bu duygu ve düşüncelerle Türk Ulusunun Milli mücadelesinin 102. Yılını kutluyoruz. Milli Mücadeleyi emsali görülmemiş zaferle sonuçlandıran ebedi önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşları ve dava arkadaşlarını fedakar, cefakar Anadolu insanını, şanlı Türk Ordusunu sarsılmaz saygıyla anıyoruz. "dedi

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.